Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 215
Іменем України
20.11.2007
Справа №2-25/14466-2007
За позовом ТОВ «УкрБілСвіт», м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 59,
До відповідача Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь, вул.. Толстого, 15,
Про визнання недійсним рішення.
Суддя Копилова О.Ю.
Представники:
Від позивача - Москаленко Т.П., предст., дов. від 25.08.2007р.
Від відповідача - Стус К.В., ю/к., дов. від 10.04.07р.
Сутність спору:
ТОВ «УкрБілСвіт» звернулось у господарський суд АРК із позовом до Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради у якому просить суд визнати недійсним рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 891 від 28.03.2007р. «Про внесення пропозиції сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання про скасування рішення виконавчого комітету міської ради від 06.05.2006р. № 1086 «Про внесення пропозиції сесії Сімферопольської міської ради 4-го скликання про дозвіл КП «УкрБілСвіт» виконання проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки для будівництва багатоповерхового житлового будинку по вул.. Гагаріна, 19-21», а також стягнути з відповідача витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Вимоги мотивовані тим, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не доведений той факт, що земельна ділянка по вул.. Гагаріна, 19-21 у м. Сімферополі є при будинковою територією якого-небудь житлового будинку, або знаходиться в користуванні чи власності інших, а отже дане рішення прийняте із порушенням положень ст.. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.. 16 Закону України «Про планування і забудову територій». Крім того посилання відповідача у вказаному рішенні на приписи ст.. 5 Закону України «Про основи містобудування» не обґрунтоване, адже розміщення та будівництво багатоповерхового житлового будинку здійснюється у відповідності із містобудівною документацією, при підготовці проекту відводу земельної ділянки враховані громадські інтереси, оскільки планується будівництво об'єкту для забезпечення житлом громадян України, крім того земельна ділянка площею 0,1500 га на момент прийняття рішення № 1086 не знаходилась у користуванні або власності інших осіб.
Представник позивача з'явився у судове засідання, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, позовні вимоги не визнає, по мотивах викладених у відзиву на позов, а саме посилається на те, що оскаржуване рішення прийняте на підставі скарг жителів прилеглих житлових будинків, які звертались у різноманітні інстанції з вимогами не допущення будівництва, отже у відповідності зі ст.. 5 Закону України «Про основи містобудування», ст.. 8 Закону України «Про планування і забудову територій», якими визначено, що містобудівна діяльність повинна здійснюватись з урахуванням громадських інтересів, інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва. Отже позивач не може починати будівництво не врегулював дане питання із громадськістю, не прийнявши до уваги вимоги жителів.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд -
ТОВ «УкрБілСвіт» відповідно до п. 1.1 Статуту зареєстрованого 30.05.2007р., є правонаступником усіх майнових та немайнових прав та обов'язків Колективного підприємства «УкрБілСвіт».
06 травня 2006 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим було прийнято рішення № 1086 «Про внесення пропозиції сесії Сімферопольської міської ради 4-го скликання про дозвіл КП «УкрБілСвіт» виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва багатоповерхового житлового будинку по вул. Гагаріна, 19-21».
28.03.2007р. Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради прийнято рішення № 891 «Про внесення пропозиції сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання про скасування рішення Виконавчого комітету міської ради від 06.05.06 р. № 1086» у зв'язку із зверненням жителів мікрорайону, що заперечують проти будівництва багатоповерхового житлового будинку по вул. Гагаріна, 19-21 та на підставі ст.. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» та ст.. 5 Закону України «Про основи містобудування».
Суд вважає, що рішення Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 891 «Про внесення пропозиції сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання про відміну рішення виконавчого комітету міської ради від 06.05.06 р. № 1086» підлягає визнанню недійсним у зв'язку з наступним:
Відповідачем мотивовано ухвалення рішення № 891 як наслідок звернення жителів мікрорайону, що заперечують проти будівництва багатоповерхового житлового будинку по вул. Гагаріна, 19-21. Отже, відповідачем прийнятий факт права користування земельною ділянкою як прибудинкова територія мешканцями будинків, що знаходяться в безпосередній близькості до земельної ділянки по вул. Гагаріна, 19-21.
Ст. 13 Конституції України передбачено, що земля та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами прав власності Українського народу. Від імені українського народу право власника здійснюють органи державної влади і місцевого самоврядування, в межах визначених Конституцією.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Ст. 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Законодавством України встановлений спеціальний порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а отже і прибудинкові території.
Відповідно до ст. 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам, організаціям, які здійснюють управління цими будинками. У разі приватизації громадянами багатоквартирного житлового будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню власників. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них, будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації.
В цілях забезпечення дотримання вимог законодавства і прав громадян, Законом України «Про планування і забудову територій» врегульовані питання забудови території в зоні багатоквартирних житлових будинків.
Згідно ст. 1 Закону України «Про планування і забудову територій», планування територій - процес регулювання використання територій, який полягає у створенні та впровадженні містобудівної документації, ухваленні і реалізації відповідних рішень.
Згідно ст. 10 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.. 16 Закону України «Про планування і забудову територій», ч. 4 ст. 42 Земельного Кодексу України, площа і межі, конфігурація прибудинкових територій існуючих житлових будинків визначаються проектом розділу території кварталу, мікрорайону і відповідної землевпорядної документації. Даний проект розділу території є основою для визначення меж земельних ділянок на територіях існуючої забудови для розміщення будівель і споруд, розробки відповідної землевпорядної документації і оформлення в установленому порядку документів, що встановлюють право, власникам, співвласникам, орендарям, а також встановлення меж земельної ділянки в натурі. Рішення про розробку і затвердження проектів розділу території приймаються відповідними радами.
Як зазначалось раніш ч. 2. ст.. 42 Земельного Кодексу України встановлено, що у разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватись у власність або в користування об'єднанню власників. Статтями 125-126 ЗК України встановлено, що право власності або право користування на земельну ділянку виникає після отримання документа, який підтверджує це право, зокрема, державний акт.
Отже право користування земельною ділянкою у якості прибудинкової території не виникає автоматично, тобто тільки у зв'язку з придбанням квартири у власність, а вимагає закріплення земельної ділянки у вказаному правовому статусі за будинком. Багатоквартирним житловим будинком є об'єкт нерухомості з певними жилими і нежилими приміщеннями. Питання про закріплення земельної ділянки для обслуговування будинку вирішується відповідно до земельного законодавства.
Таким чином, для того, щоб виникло право користування земельною ділянкою у якості прибудинкової території необхідне позначення її меж, розміру і закріплення земельної ділянки саме в такому правовому статусі.
Доказів того, що проект розділу території земельної ділянки (прибудинкових територій) по вул. Гагаріна, 19-21 і довколишніх земельних ділянок на яких розташовані житлові будинки, було розроблено та затверджено відповідачем не надано.
Відповідачем також не надано доказів на підтвердження того, що земельна ділянка, по вул. Гагаріна, 19-21, площею 0,1500 га в певних розмірах і межах є прибудинковою територією якого-небудь житлового будинку, або знаходиться в користуванні або власності інших осіб.
Згідно схеми розміщення об'єкту до акту вибору і обстеження земельної ділянки, висновку про можливість відведення земельної ділянки Республіканського комітету з охорони культурної спадщини АРК, земельна ділянка по вул. Гагаріна, 19-21 в м. Сімферополі не володіє ознаками прибудинкової території.
Позивачем отримано узгодження відповідних установ щодо попереднього місцерозташування земельної ділянки площею 1500,0 кв.м. для будівництва багатоповерхового житлового будинку в районі житлових будинків по вул. Гагаріна, 19-21 і Дому побуту, а саме: Акт вибору і обстеження земельної ділянки, протокол № 9 від 17.06.04 р. про попереднє узгодження розміщення об'єкту будівництва, висновок до акту вибору і обстеження земельної ділянки КП «УкрБілСвіт» від 30.09.04р. комітету з управління земельними ресурсами, висновок № 317 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під будівництво від 25.09.04р., затвердженого Сімферопольською міською санітарно-епідеміологічною станцією, висновок від 07.09.04 р. по акту вибору та обстеження земельної ділянки, затвердженого управлінням державної екологічної інспекції центрально-кримського регіону
Таким чином, доводи відповідача, про те, що позивач повинен узгодити питання щодо будівництва об'єкту із власниками або користувачами земельних ділянок навколо місця будівництва не приймаються судом, адже спірна земельна ділянка не є прибудинковою територією навколишніх житлових будинків, а питання щодо будівництва узгоджені у встановлено законом порядку.
Крім того слід зазначити, що згідно витягу з рішення 17 сесії 5-го скликання Сімферопольської міської ради за № 238 від 29.03.2007р. «Про дозвіл розробки проектів землеустрою щодо відводу земельних ділянок, наданні, передачі громадянам України, юридичним та фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду у м. Сімферополі» КП «УкрБілСвіт» дозволено розробку проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок на земельну ділянку площею 0,1500 га по вул.. Гагаріна, 19-21 для будівництва багатоповерхового жилого будинку (рішення виконавчого комітету від 06.05.2006р. № 1086).
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», акти органів і посадовців місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно ст. 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими для виконання всіма органами державної владі, органами місцевого самоврядування їх посадовцями, об'єднаннями громадян і іншими організаціями, громадянами і юридичними персонами на всій території України.
З огляду на вказане, керуючись ст. ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.. 16 Закону України «Про планування і забудову територій», ст.ст.. 13,19,124 Конституції України, 3,42,125,126 Земельного кодексу України, ст.. 59 закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 891 від 28.03.2007р. «Про внесення пропозиції сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання про скасування рішення виконавчого комітету міської ради від 06.05.2006р. № 1086».
4. Стягнути з місцевого бюджету м. Сімферополя на користь ТОВ «УкрБілСвіт» (м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 59; р/р 26000701300311 СФ ТОВ Укрпромбанк, м. Сімферополь, МФО 384867) витрати по сплаті державного мита у сумі 85,00 грн. та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набуття рішенням законної сили.
Рішення оформлене та підписане 26.11.2007р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Копилова О.Ю.