Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 211
Іменем України
27.11.2007
Справа №2-8/14241-2007А
За позовом - ТОВ «Капітель-1», Сімферопольський район
До відповідача- Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим, м. Сімферополь
Про скасування припису.
Суддя Чумаченко С.А.
Від позивача - не з'явився
Від відповідача - Дергачев І.М., пред-к за дов. від 18.07.2007 року.
Сутність спору: позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Капітель-1» звернувся до Господарського Суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача, Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим, просить скасувати припис Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим від 23.07.2007 року за №008724. Скасувати припис Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим від 28.08.2007 року №009874.
Представник відповідача представив заперечення по справі відповідно до яких просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Справа слуханням відкладалась в порядку ст. 150 Кодексу Адміністративного Судочинства.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд -
17.12.1993 року Рішенням №371ж Виконавчим комітетом Сімферопольської районної ради зареєстровано Виробничо - комерційне підприємство «Капітель-1». Код включення до Єдиного державного реєстру підприємств та фізичних осіб - підприємців 20713788.
14.07.1998 року на підставі Рішення 16-ї сесії 21-го скликання Сімферопольської районної ради від 18.03.1994 року, виробничо - комерційному підприємству «Капітель» виданий Державний Акт на право постійного користування землею І-КМ №001917 на підставі якого виділено у постійне користування 0,83га землі в межах згідно з планом землекористування, для будівництва автомобільної стоянки продовж автодороги Сімферополь - Москва.
Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №485.
27.03.2006 року Сімферопольською районною Державною адміністрацією Автономної Республіки Крим перереєстровано ВКП «Капітель» в товариство з обмеженою відповідальністю «Капітель-1», про що видано свідоцтво Серії А00 №690727 про державну реєстрацію юридичної особи. Номер запису про включення відомостей до ЄДР 1 134 123 0000 000740. Код включення до Єдиного державного реєстру підприємств та фізичних осіб - підприємців 20713788.
17.07.2007 року Державним інспектором по контролю за використанням та охороною земель Держземінспекції Криму Комлик Д.В., Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим, складений Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, згідно до якого у присутності директора ВКП «Капітель-1» Таласімова М.А., відповідно до вимог статей 6 та 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» проведена перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства ВКП «Капітель-1», у зв'язку з якою встановлено, що земельна ділянка, орієнтовною площею 0,93га на підставі держ. Акту І-КМ №001917 від 14.05.1998 року використовується ВКП під будівництво автомобільної стоянки автодороги Сімферополь - Москва. Державний акт виданий виробничо комерційному підприємству «Капітель - 1». До даної земельної ділянки прилегла земельна ділянка 55,4м. х 29,5м. (усе під загальним капітальним забором) На території ділянки розташована капітальна двоповерхова будівля та масандра. На момент перевірки правовстановлюючі документи не представлені.
23.07.2007 року Державним інспектором по контролю за використанням та охороною земель Держземінспекції Криму Комлик Д.В., Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим, при перевірці дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Капітель-1», видано припис №008724, відповідно до якого встановлено, що ТОВ «Капітель-1» використовує земельну ділянку, що розташована в Сімферопольському районі, в с. Молодіжне, Московське шосе, 5км., орієнтовною площею 0,9374га, на підставі державного акту на право постійного користування землею І-КМ №001917 від 14.07.1998 року виданий ВКП «Капітель-1» для будівництва автомобільної стоянки впродовж автодороги Сімферополь - Москва. ТОВ «Капітель-1» є правонаступником ВКП «Капітель-1». Правовстановлюючі документи на земельну ділянку в установленому законом порядку не переоформлені. У зв'язку з чим приписано усунути порушення в 30-ти денний строк.
28.08.2007 року Державним інспектором Комлик Д.В. при перевірці вимог земельного законодавства ТОВ «Капітель-1» складено протокол №103017 про адміністративне правопорушення. Відповідно до даного протоколу встановлено, що ТОВ «Капітель-1» використовує земельну ділянку, що розташована в Сімферопольському районі, в с. Молодіжне, Московське шосе, 5км., орієнтовною площею 0,9374га, на підставі державного акту на право постійного користування землею І-КМ №001917 від 14.07.1998 року виданий ВКП «Капітель-1» для будівництва автомобільної стоянки впродовж автодороги Сімферополь - Москва. ТОВ «Капітель-1» є правонаступником ВКП «Капітель-1». Правовстановлюючі документи на земельну ділянку в установленому законом порядку не переоформлені.
28.08.2007 року Державним інспектором по контролю за використанням та охороною земель Держземінспекції Криму Комлик Д.В., Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим, при перевірці дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Капітель-1», видано припис №008724, відповідно до якого встановлено, що ТОВ «Капітель-1» використовує земельну ділянку, що розташована в Сімферопольському районі, в с. Молодіжне, Московське шосе, 5км., орієнтовною площею 0,9374га, на підставі державного акту на право постійного користування землею І-КМ №001917 від 14.07.1998 року виданий ВКП «Капітель-1» для будівництва автомобільної стоянки впродовж автодороги Сімферополь - Москва. ТОВ «Капітель-1» є правонаступником ВКП «Капітель-1». Правовстановлюючі документи на земельну ділянку в установленому законом порядку не переоформлені. У зв'язку з чим приписано усунути порушення в 30-ти денний строк.
03.09.2007 року Державним інспектором по контролю за використанням та охороною земель Держземінспекції Криму Комлик Д.В., Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим, винесено Постанову №57 посадової особи про накладення штрафу за порушення земельного законодавства, відповідно до якої встановлено, що ТОВ «Капітель-1» використовує земельну ділянку, що розташована в Сімферопольському районі, в с. Молодіжне, Московське шосе, 5км., орієнтовною площею 0,9374га, на підставі державного акту на право постійного користування землею І-КМ №001917 від 14.07.1998 року виданий ВКП «Капітель-1» для будівництва автомобільної стоянки впродовж автодороги Сімферополь - Москва. ТОВ «Капітель-1» є правонаступником ВКП «Капітель-1». Правовстановлюючі документи на земельну ділянку в установленому законом порядку не переоформлені. У зв'язку з чим порушені ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Відповідно до даної постанови, вирішено визнати директора ТОВ «Капітель-1» Таласімова М.А. винним у здійсненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255грн..
Суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за наступними підставами.
Згідно до ч.1 ст. 125 Земельного Кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Судом встановлено, що 14.07.1998 року виробничо - комерційному підприємству «Капітель» виданий Державний Акт на право постійного користування землею І-КМ №001917 на підставі якого виділено у постійне користування 0,83га землі в межах згідно з планом землекористування.
Відповідно до п.1.2. Статуту ТОВ «Капітель-1», затвердженого відповідно до протоколу №5 загальних зборів 28.12.2006 року, ТОВ «Капітель-1» є повним правонаступником по всім правам та несе всі обов'язки Виробничо - комерційного підприємства «Капітель», зареєстрованого рішенням №371ж від 17.12.1993 року, виконавчим комітетом Сімферопольської районної ради.
Згідно до ст. 108 Цивільного Кодексу України, перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
В свою чергу, законодавством не передбачено обов'язку переоформлення Державного Акту у разі зміни організаційно - правової форми юридичної особи.
Отже, враховуючи, що ВКП «Капітель» та ТОВ «Капітель-1» є однією і тією самою юридичною особою, проте з різною організаційно - правовою формою, суд вважає неправомірним винесенням приписів Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим від 23.07.2007 року за №008724 та №009874 від 28.08.2007 року, які тим самим порушують права та законні інтереси позивача та скасовує їх.
Відповідно до п.2. Роз'яснення Президії Вищого Арбітражного Суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: - на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; -з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; -обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); - безсторонньо (неупереджено); - добросовісно; - розсудливо; - з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; - пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення(дія); - з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; - своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ч. ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так за загальним правилом, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до ст. 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 158 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким суд вирішує спір по суті, викладається у формі постанови.
В судовому засіданні 27.11.2007 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Повний текст постанови підписано 30.11.2007 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись 158, 159, 161, 162, 163, ст.ст. Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати Припис №008724 Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим від 23.07.2007 року.
3. Скасувати Припис №009874 Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим від 28.08.2007 року.
Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.