"28" листопада 2024 р. Справа № 596/1518/24
Провадження № 3/596/1113/2024
Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Цвинтарна Т.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від управління патрульної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця, за ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Із протоколу про адміністративне правопорушення серія АБА №100086 від 07.08.2024 року вбачається, що 07.08.2024 року о 22 год. 25 хв. на автодорозі М-19 Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече 387 км. водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ2105, д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування Чортківським районним судом Тернопільської області 6804/116/02 від 28.06.2024 року. Водієм вчинено повторно протягом року порушення передбачене частиною другою - четвертою ст..126 КУпАП, чим порушив вимоги ст.15 ЗУ «Про дорожній рух», за що відповідальність передбачена за ч.5 ст.126 КУпАП.
Особа, відносно якого складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується зворотнім поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення №0610204083463. Про причини своєї неявки не повідомив.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Статтею 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до вимог ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Постановою Гусятинського районного суду Тернопільської області від 26 вересня 2024 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП було повернуто до управління патрульної поліції в Тернопільській області для належного дооформлення, оскільки, у матеріалах направлених до суду, виявлено недоліки, зокрема, у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення серії АБА №100086 від 07.08.2024 року зазначено, що водій ОСОБА_1 був позбавлений права керування Чортківським районним судом Тернопільської області, проте, вказану постанову суду до протоколу не додано.
Крім того, до матеріалів справи було долучено роздруківку електронної копії постанови серії ББА №339153 від 05.04.2024 року, яка не містить відомостей про набрання нею законної сили.
31 жовтня 2024 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП повторно надійшли до суду для розгляду. Проте, недоліки зазначені у постанові суду від 26 вересня 2024 року у повній мірі не усунуто, а саме, до матеріалів справи долучено роздруківку електронної копії постанови серії ББА №339153 від 05.04.2024 року, яка не містить відомостей про набрання нею законної сили.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Таким чином, з метою повного, всебічного у визначені законом строки вирішення справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для повторного повернення адміністративного матеріалу до управління патрульної поліції в Тернопільській області для належного оформлення відповідно до вимог КУпАП для забезпечення подальшого судового розгляду даного адмінматеріалу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення за ч.5 ст.126 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 7, 33, 245, 251, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення повторно повернути до управління патрульної поліції в Тернопільській області для належного дооформлення, яке необхідно провести у 10-ти денний строк з моменту одержання даної постанови.
Повна постанова складена 09 грудня 2024 року.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Т.М. Цвинтарна