Постанова від 19.11.2007 по справі 6/80-71А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

Від "19" листопада 2007 р. по справі № 6/80-71А

За позовом Ковельської районної партійної організації всеукраїнського об'єднання "Батьківщина",м.Ковель

до Ковельської районної адміністрації

про визнання бездіяльності протиправною та зобовяязання відповідача вчинити певні дії.

Заступник голови

господарського суду,суддя Пахолюк В. А.

при секретарі Прокопчук О.Ф.

за участю представників сторін:

позивача: не прибув

відповідача: Поляк М.І., дов. №171/24/2-07 від 12.02.07р.

ВСТАНОВИВ:

Позивач -Ковельська районна партійна організація Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" звернувся із позовом до Ковельської районної адміністрації та просить визнати протиправною бездіяльність голови Ковельської районної державної адміністрації, зобов'язати голову Ковельської районної державної адміністрації прийняти заяви Ковельської районної партійної організації ВО "Батьківщина" від 09.02.2007р. та від 14.04.2007р. до свого розгляду та винести відповідні розпорядження.

В підтвердження позовних вимог позивач посилається на те, що голова Ковельської районної адміністрації проявив бездіяльність по розгляду заяв від 09.02.2007р. та від 14.04.2007р. про надання в оренду приміщення для потреб партії, оскільки не розглянув їх у встановленому законом порядку.

Крім того, в порушення Порядку надання в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, що затверджене рішенням районної ради № 9 від 21.02.2007р. незважаючи на подані партією заяви надав в оренду приміщення, що належить територіальній громаді на підставі конкурсу комерційній структурі.

Відповідач в судовому засіданні та у поданому на адресу суду письмовому поясненні № 1612/24/2-07 від 09.10.2007р. проти позову заперечує, вважає позов безпідставним, посилаючись на таке:

Рішенням Ковельської районної ради від 21.02.07р. №8/14 «Про окремі питання управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ району та внесення змін до деяких нормативних актів» затверджено Порядок надання в оренду майна спільної власності сіл. Селищ району.

Відповідно до п.1.4 даного Порядку «для підприємств, установ, організацій, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів благодійних фондів та громадських неприбуткових організацій, творчих спілок, політичних партій, приміщення надаються в оренду за їх зверненням без проведення конкурсу на підставі розпорядження голови райдержадміністрації».

Як зазначає відповідач, Ковельська районна державна адміністрація у відповідності до рішення районної ради від 24.06.1998 року №2/4 «Про делегування окремих повноважень районної ради, районній державній адміністрації» здійснює управління майном спільної власності територіальних громад Ковельського району.

Однак ст..118 Закону України «Про держаний бюджет України на 2007 рік» передбачає, що у 2007 році передача майна в оренду державного та комунального майна проводиться виключно на умовах конкурсу.

23.03.2003 року в міськрайонній громадсько-пролітичній газеті «Вісті Ковельщини» було опубліковано оголошення про проведення конкурсу на укладення договорів оренди приміщень, що відносяться до майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, тобто позивачу було відомо про дане оголошення, однак документів для участі у конкурсі ним подано не було.

Водночас, приміщення, на яке претендував позивач не було вільним, оскільки останнє з 31.01.06р. орендується МПП «Ласка»

МПП «Ласка» підтвердила листом від 14.12.06р. про подальше укладення договору оренди на нових умовах.

Щодо заяви ВО «Батьківщина» за №10 від 09.02.07р., то остання була розглянута, про що дана відповідь відділом культури і туризму Ковельської районної державної адміністрації від 05.03.07р. за №36.

Розглянувши наявні матеріали , суд приходить до висновку про відмову в позові.

Згідно ст.6 КАСУ кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.

Позивач, звертаючись до господарського суду, просить визнати протиправною бездіяльність голови Ковельської районної державної адміністрації у Волинській області Грищука В.П. та зобов'язати голову Ковельської районної державної адміністрації у Волинській області прийняти заяви Ковельської районної партійної організації ВО «Батьківщина» від 09.02.07 року та від 14.04.07р. до свого розгляду та винести відповідні розпорядження, посилаючись на те, що державна адміністрація за його зверненням не надала для політичної партії приміщення в оренду без проведення конкурсу.

Однак, такі доводи позивача є безпідставними, оскільки заяви Ковельської районної партійної організації «Батьківщина» від 09.02.07р. та від 12.04.07р. за резолюцією райдержадміністрації були розглянуті відділом культури і туризму Ковельської районної державної адміністрації і 05.03.07 року за №36, заявнику була надана відповідь з відмовою у задоволенні заяви у зв'язку з відсутністю вільних кабінетів в приміщенні центральної районної бібліотеки.

Матеріалами справи встановлено, що відділ культури і туризму районної державної адміністрації є структурним підрозділом районної державної адміністрації, підзвітний та підконтрольний голові районної державної адміністрації, управлінню культури і туризму облдержадміністрації, Міністерству культури і туризму України, що підтверджується затвердженими Тимчасовим положенням про відділ, останній здійснює відповідно до законодавства, в т.ч. державне управління і контроль у сфері музейної, бібліотечної справи, кіно, відеопоказу.

Беручи до уваги зазначене, слід дійти висновку, що відділ культури і туризму діяв в межах повноважень визначених Ковельською райдержадміністрацією по розгляду звернень партійної організації «Батьківщина».

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що рішенням Ковельської районної ради від 21 лютого 2007 року № 9/14 «Про окремі питання управління майном спільної власності територіальних громад, сіл, селищ району та внесення змін до деяких нормативних актів» затверджено Порядок надання в оренду майна спільної власності сіл, селищ району (надалі -Порядок).

Відповідно до п. 1.4. даного Порядку «для підприємств, установ, організацій, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, благодійних фондів та громадських не прибуткових організацій, творчих спілок, політичних партій, приміщення надаються в оренду за їх зверненням без проведення конкурсу на підставі розпорядження голови райдержадміністрації». У відповідності до рішення районної ради від 24.06.1998 року № 2/4 «Про делегування окремих повноважень районної ради районній державній адміністрації» Ковельська районна державна адміністрації здійснює управління майном спільної власності територіальних громад Ковельського району.

Положення про проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району затверджено рішенням районної ради від 21.02.07 року №9/14.

У відповідності до ст. 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Водночас, при цьому застосовує принцип верховенства права. ( ст.8 КАСУ).

Враховуючи те, що ст. 118 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачає, що у 2007 році передача в оренду державного та комунального майна проводиться виключно на умовах конкурсу. 27.03.07р.

27.03.07р.Ковельською райдержадміністрацією в міськрайонній громадсько-політичній газеті «Вісті Батьківщини» правомірно було опубліковано оголошення про проведення конкурсу на укладення договорів оренди приміщень що відносяться до майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району. Дана інформація містила перелік приміщень, на які оголошувався конкурс для у кладення договорів оренди, час, місце проведення документів, які необхідно подати конкурсантам, а відтак позивачу було відомо про дане оголошення. Однак, документів для участі у конкурсі ним не було подано.

Матеріалами справи підтверджено, що приміщення, на яке претендувала Ковельська районна партійна організація ВО «Батьківщина» з 31січня 2006 року орендується МПП «Ласка».

Водночас, пунктом 4.3 названого Порядку передбачено, що в разі звернення установ, організацій, зазначених в пункті 1.4 Порядку, при наявності вільного майна, відділ з питань економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації готує розпорядження голови районної державної адміністрації про надання дозволу балансоутримувачу на укладання договору оренди на неконкурентних засадах.

Пунктом 7.3. Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ Ковельського району від 31 січня 2006 року, укладеного між відділом культури і туризму Ковельської районної державної адміністрації, як баласоутримувачем даного майна та МПП «Ласка» встановлено, що «у разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну цього Договору протягом одного місяця після закінчення строку дії Договору, він вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором».

24.12.2006 року відділом культури і туризму Ковельської районної державної адміністрації було направлено на адресу МПП «Ласка» лист за № 396 про надання останніми підтвердження щодо подальшого укладання договору оренди на нових умовах, що розробляються в проекті рішення Ковельської районної ради «Про окремі питання управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ району та внесення змін до деяких нормативних актів». (Даним рішенням вносились зміни в методику розрахунку орендної плати за використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердженої рішення районної ради від 23.01.2006 року №6/6 та встановлювались початкові ціни на оренду майна.)

14.12.06 року МПП «Ласка» підтвердило свій намір про подальше укладення договору оренди на нових умовах, а відтак у відповідача були відсутні правові підстави для відмови МПП «Ласка» у переукладенні договору оренди на нових умовах.

Як встановлено судом райдержадміністрація у відповідності до Порядку, затвердженого рішенням районної ради від 21.02.07 року №9/14 зобов'язувались забезпечити підприємства, установи, організації у разі їх звернення надання в оренду майна спільної територіальної власності на неконкурентних засадах за умови наявності вільного майна.

Водночас, позивачем в судовому засіданні не було доведено та не подано відповідних доказів про наявність вільного майна за адресою: м. Ковель, вул.

Ст. Бандери,2.

Між тим, в силу п.3 ст.2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють , чи прийняті ( вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Беручи до уваги вищезазначене та враховуючи те, що Ковельська районна державна адміністрація ( відповідач у справі) діяла у відповідності до вимог чинного законодавства, що свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Господарський суд, керуючись ст..19 Конституції України, ст. ст.2,6,8,9,10,17,18,158-163 , п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд,_

ПОСТАНОВИВ:

1. В позові відмовити.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про її апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження даної постанови суду подається протягом десяти днів з дня складення її у повному обсязі . Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заступник голови

господарського суду,судя Пахолюк В.А

Повний текст постанови виготовлено та підписано - 23.11.2007 р.

Постанова набирає законної сили - 03.12.07р.

Суддя Пахолюк В. А.