Постанова від 09.12.2024 по справі 240/23331/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/23331/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Гурін Д.М.

Суддя-доповідач - Матохнюк Д.Б.

09 грудня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

у серпні 2023 року ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області в якому просили:

-визнати протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області в особі Житомирського відділу у м. Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області щодо не оформлення та видачі паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року неповнолітній на ім'я ОСОБА_2 , відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області в особі Житомирського відділу у м. Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області оформити та видати паспорт громадянина України неповнолітній на ім'я ОСОБА_2 у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, з проставленою відміткою місця проживання, що передбачено п.6, 7 Положення №2503-ХІІ, без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки її персональних даних.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт пославсяся на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на їх думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Заслухавши, суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 , після досягнення її донькою ОСОБА_2 16-річного віку, завернулась до територіального підрозділу Житомирського відділу у м. Житомирі із заявою від 14.03.2023 №Д-5/6/1819-23 в якій просила наступне:

-надати ОСОБА_2 бланк формуляра (заяви), заповнення якого разом із наданими документами буде підставою для відкриття провадження з надання їй адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ;

- оформити на ім'я ОСОБА_2 , і видати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, що включає в себе проставлення в паспорті відмітки про реєстрацію місця проживання (відповідно із пунктами 6, 7 Положення №2503-ХІІ), відомостями про яке володіють і територіальні органи, і територіальні підрозділи ДМС України;

- вести паспортний облік відносно ОСОБА_2 за раніше встановленими формами виключно за ім'ям; прізвищем, ім'ям, по батькові (використовуючи за потреби інформацію про неї з обмеженого переліку; дата і місце народження, місце фактичного проживання, місце роботи/навчання), без внесення інформації про неї до Єдиного державного демографічного реєстру, будь-яких інших інформаційних систем, без їх автоматизованої обробки, у т.ч. передачі.

До вказаної заяви були додані наступні документи: копія свідоцтва про народження неповнолітньої ОСОБА_2 ; копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 на підтвердження зміни прізвища законного представника (матері) дитини; копія довідки про склад сім'ї на підтвердження місця проживання неповнолітньої ОСОБА_2 ; копія паспорта на ім'я ОСОБА_1 законного представника (матері) дитини; довідка на підтвердження місця проживання - витяг з реєстру територіальної громади; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см для оформлення бланку паспорту - для територіального підрозділу ДМС.

За результатом розгляду заяви, відповідач листом від 08.04.2023 №Д-5/6/1819-23/1819/7-23 повідомив ОСОБА_1 про те, що її звернення від 14.03.2023 з приводу оформлення і видачі її доньці ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з досягненням 16-річного віку, уважно розглянуто. Відповідно до пункту 1 розділу III порядку, для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник подає: 1) заяву (за зразком, наведеним у Додатку 1 до цього Тимчасового порядку); 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження (оригінал); 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України); 5) дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання особи (оригінал). З огляду на вищевикладене, у разі обрання однієї із вказаних послуг і надання документів згідно з переліком до підрозділу, останнім буде надана обрана Вами адміністративна послуга.

Так, 26.04.2023 ОСОБА_1 повторно завернулась до територіального підрозділу Житомирського відділу у м. Житомирі із заявою від 26.04.2023 №Д-7/8/1819-23 в якій просила:

-надати ОСОБА_2 бланк формуляра (заяви), заповнення якого разом із наданими документами буде підставою для відкриття провадження з надання їй адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ;

- оформити на ім'я ОСОБА_2 , і видати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, що включає в себе проставлення в паспорті відмітки про реєстрацію місця проживання, відомостями про яке володіють і територіальні органи, і територіальні підрозділи ДМС України;

- вести паспортний облік відносно ОСОБА_2 за раніше встановленими формами виключно за ім'ям; прізвищем, ім'ям, по батькові (використовуючи за потреби інформацію про неї з обмеженого переліку: дата і місце народження, місце фактичного проживання, місце роботи/навчання), без внесення інформації про неї до Єдиного державного демографічного реєстру, будь-яких інших інформаційних систем, без їх автоматизованої обробки, у т.ч. передачі. Заявник також зазначила, що всі необхідні документи у вигляді додатків надавались нею вже разом із попередньою заявою вх. №Д-5/6/1819-23 від 14.03.2023 для територіального підрозділу ДМС, який безпосередньо оформлює паспорт, а саме із заявою до Житомирському відділу у м.Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, через який здійснює свої повноваження територіальний орган ДМС, а саме: Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області.

За результатом розгляду заяви, відповідач листом від 20.05.2023 №Д-7/6/1819-23/1819/9-23 повідомив ОСОБА_1 про те, що її звернення від 26.04.2023 з приводу оформлення і видачі її доньці ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з досягненням 16-річного віку, уважно розглянуто. Відповідно до пункту 1 розділу III порядку, для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник подає: 1) заяву (за зразком, наведеним у Додатку 1 до цього Тимчасового порядку); 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження (оригінал); 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України); 5) дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання особи (оригінал). Рішення суду у заявника відсутнє. З огляду на вищевикладене, у разі обрання однієї із вказаних послуг і надання документів згідно з переліком до підрозділу, останнім буде надана обрана Вами адміністративна послуга.

Вказані обставини слугували підставою для звернення позивачів до суду з даним позовом.

За результатами встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необґрунтованості позовних вимог.

Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до п.п.3, 5, 6, 8 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Паспортна книжечка являє собою зшиту в накидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. У верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис “Україна», нижче - зображення Державного герба України, під ним - напис “Паспорт». На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі - зображення Державного прапора України, нижче - напис “Паспорт громадянина України». На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім'я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника. На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи засвідчуються мастиковою, а фотокартка - випуклою сухою печаткою. Перша сторінка або перший аркуш після внесення до них відповідних записів та вклеювання фотокартки можуть бути заклеєні плівкою. У разі заклеювання плівкою усього аркуша записи та фотокартка печатками не засвідчуються. Третя, четверта, п'ята і шоста сторінки призначені для фотокарток, додатково вклеюваних у паспорт, а сьома, восьма і дев'ята - для особливих відміток. На десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина. На прохання громадянина до паспорта може бути внесено (сьома, восьма і дев'ята сторінки) на підставі відповідних документів дані про дітей, групу крові і резус-фактор. На внутрішньому правому боці обкладинки надруковано витяг з цього Положення.

Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється.

Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.

Відповідно до ст.21 Закону України від 20.11.2012 №5492-VІ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (Закон №5492-VІ), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Згідно ч. 1 ст. 13 Закону №5492-VІ, паспорт громадянина України віднесений законодавцем до документів, оформлення яких передбачається із застосуванням засобів Реєстру.

При цьому, паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Також необхідно зазначити, що законодавцем встановлено прямий обов'язок щодо отримання кожним громадянином України, який досяг чотирнадцятирічного віку, паспорта громадянина України.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас, згідно п. 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 (Порядок №302) оформлення, обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Перелік відомостей, що вноситься до заяви-анкети є вичерпним та наведений у п.14 Порядку.

Так, до заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт) прізвище, власне ім'я та по батькові особи (ім'я) українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації (складова по батькові латинськими літерами не зазначається); 2) дата народження; 3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село) українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації; 4) стать; 5) дата та підстави набуття громадянства; 6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності); 7) відцифрований образ обличчя особи;8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними); 9) відомості про внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, засобів кваліфікованого електронного підпису; 10) відомості про згоду на внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, відцифрованих відбитків пальців рук; 11) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири); 12) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти; 13) реквізити документа, на підставі якого оформляється паспорт; 14) відомості про законного представника особи чи уповноважену особу (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує її повноваження); 15) додаткова змінна інформація (відомості про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - про РНОКПП або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу); 15-1) відомості про одночасну реєстрацію особи віком від 14 до 18 років під час оформлення паспорта вперше в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з подальшим відображенням інформації про РНОКПП у паспорті; 16) відомості про сплату адміністративного збору або про звільнення від його сплати; 17) дата заповнення заяви-анкети.

Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу (п.27 Порядку).

Крім того, п.35 Порядку визначено, що окрім заяви-анкети, заявник для оформлення паспорта повинен подати наступні документи: 1) свідоцтво про народження; 2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України); 3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну, або для особи, яка набула громадянство України за кордоном); 8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати; 9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації; 10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмову заяву в довільній формі, в якій зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про свідків, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи відповідно до абзацу третього пункту 43 цього Порядку.

Таким чином, процедура отримання паспорта громадянина України передбачає подання відповідної заяви-анкети та переліку необхідних документів.

Як встановлено судом першої інстанції, неповнолітня ОСОБА_2 особисто не зверталась до Житомирського відділу УДМС у Житомирській області із відповідною заявою про оформлення та видачу їй паспорта громадянина України у формі книжечки за встановленою процедурою з наданням усіх необхідних документів.

При цьому, небажання позивача документуватися паспортом громадянина України у формі ІD-картки пов'язано з відмовою у наданні згоди на обробку персональних даних для того, щоб дані не потрапили до Єдиного державного демографічного реєстру.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №5492-VІ Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-комунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів.

Внесення інформації до Реєстру здійснюється уповноваженими суб'єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних" (ст.10 Закону №5492-VІ).

У разі якщо інформація про особу вноситься до Реєстру вперше, проводиться ідентифікація особи, після завершення якої автоматично формується унікальний номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі). Унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним.

Згідно ч. 5 ст. 6 Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 за №2297-VI (Закон №2297-VI) обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до п.п.2, 5 ч. 1 ст. 11 Закону №2297-VI підставами для обробки персональних даних в т.ч. є: дозвіл на обробку персональних даних, наданий володільцю персональних даних відповідно до закону виключно для здійснення його повноважень; необхідність виконання обов'язку володільця персональних даних, який передбачений законом.

Так, згідно обліку відомчої інформаційної системи ДМС ОСОБА_2 16.03.2017 була документована паспортом громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 (Print-sсreen з ВІС ЄІАС УМП ІП «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України», на підставі заяви-анкети №4663194, поданої ОСОБА_3 (матір'ю ОСОБА_2 ).

При цьому, паспорт громадянина України для виїзду за кордон віднесений законодавцем до документів, оформлення яких передбачається із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру.

Таким чином, оформлення ОСОБА_2 паспорта громадянина України для виїзду за кордон було здійснене органами міграційної служби з дотриманням вимог Закону №5492-VI, наданням згоди заявника на обробку персональних даних та з застосуванням засобів ЄДДР.

За результатами проведеної ідентифікації, ОСОБА_2 присвоєно унікальний номер запису в Реєстрі, що підтверджується в т.ч. і відображенням номеру УНЗР в наданому позивачем до суду витязі з реєстру територіальної громади.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що аргументування позивачем своєї відмови від отримання паспорта громадянина України у формі ID-картки небажанням внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру є безпідставним, оскільки така інформація про ОСОБА_2 вже наявна у Реєстрі.

Колегія суддів вважає безпідставним посилання на правові висновки Верховного Суду наведених у постанові від 19 вересня 2018 року у зразковій справі №806/3265/17, оскільки предметом спору у вказаній справі були вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.

Тоді як, у даній справі ОСОБА_2 була документована паспортом громадянина України для виїзду за кордон, а відтак, згода на обробку її персональних даних із використанням засобів Єдиного державного демографічного реєстру вже нею надавалася. ОСОБА_2 має унікальний номер запису в реєстрі, дані про неї вже наявні в ЄДДР.

Таким чином, отримання паспорта громадянина України у вигляді ID-картки жодним чином не порушуватиме права ОСОБА_2 та в будь-якому разі не є втручанням в її приватне і сімейне життя, а відтак, у зв'язку із встановленням факту самостійного звернення законного представника ОСОБА_2 у минулому із заявою-анкетою щодо її документування паспортом громадянина України для виїзду за кордон, з внесенням інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, відсутні підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року відповідно до постанови Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

Крім того, згідно абз. 6 п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Так, Порядок подання документів, їх розгляд і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку (далі-рішення суду), регламентовано Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 №456 (Порядок №456).

Згідно п. 1 розділу III Порядку №456 визначено, що для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку або її законний представник подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували (в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України); 5) дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; 6)довідку про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання особи.

Таким чином, законодавцем визначено вичерпний перелік документів, за умови подання яких заявник може бути документований паспортом громадянина України зразка 1994 року.

Із матеріалів справи встановлено, що 14.03.2023 позивач звернулась до Житомирського відділу УДМС у Житомирській області із заявою довільної форми щодо оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки без застосування засобів ЄДДР. При цьому, заявником для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки 1994 року не було надано документів, визначених законодавцем у п.п.1, 2 п.1 Розділу III Порядку №456.

Однак, територіальний підрозділ УДМС у Житомирській області без надання всіх визначених законодавцем документів не має жодних правових підстав на вчинення відповідних дій. Про вказані обставини заявника було повідомлено листами №Д-5/6/1819-23/1819/7-23 від 08.04.2023 від 08.04.2023 та №Д-7/6/1819-23/1819/9-23 від 20.05.2023, в яких також роз'яснено законодавчо визначений алгоритм дій з зазначенням переліку документів, які необхідні для отримання паспорта громадянина України.

Відтак, подані позивачем заяви від 14.03.2023 та від 26.04.2023, були розглянуті відповідно до норм Закону України "Про звернення громадян", а тому відмов в оформленні паспорта громадянина України у формі книжечки позивач не отримувала.

Крім того, до заяв від 14.03.2023 та від 26.04.2023 не додано жодних оригіналів документів визначених п.1 Розділу III Оформлення паспорта вперше Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (Тимчасовий порядок), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456.

Також, у матеріалах справи відсутні докази того, що позивач звертався до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України із заявою встановленого зразка, що є передумовою для розгляду питання про оформлення та видачу паспорта громадянина України вперше.

Таким чином, розгляд поданих позивачем заяв відповідно до Закону України "Про звернення громадян" з роз'ясненням законодавчо визначеного алгоритму дій, необхідного для отримання паспорта громадянина України, не є порушенням прав останньої та її неповнолітньої дитини з боку відповідачів.

Сама по собі незгода позивачів зі змістом відповіді не спростовує тієї обставини, що звернення розглянуто в установленому законом порядку та не може бути підставою для визнання протиправною відмови відповідача і задоволення позовних вимог про зобов'язання видати паспорт у формі книжечки, навіть у разі наявності в неї такого права, оскільки останньою не дотримано процедури звернення за паспортом та не надано повного переліку необхідних для цього документів.

Таким чином, відсутність факту відмови відповідача у оформленні паспорта на підставі поданої заяви, робить передчасним звернення до суду з даним позовом.

Відтак, позивачі не позбавлені права повторно звернутись у встановленому порядку до відповідача з метою отримання такого паспорта з дотриманням всіх необхідних процедур, надавши відповідачу заяву з повним переліком документів.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідач діяв в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимг.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими у справі обставинами.

Колегія суддів звертає увагу, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Біла Л.М. Гонтарук В. М.