Постанова від 09.12.2024 по справі 154/685/24

154/685/24

3-в/154/39/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2024 року Суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області

Лутай А.М., розглянувши подання головного державного виконавця Володимирського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Олени Семенюк про зміну способу і порядку виконання постанови Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 11.03.2024 року в частині конфіскації вогнепальної зброї,

ВСТАНОВИВ

Головний державний виконавець Володимирського відділу ДВС у Володимирському районі Волинської області ЗМУ МЮ Олена Семенюк25 листопада 2024 року звернулася до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання постанови Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 11.03.2024 року в частині конфіскації вогнепальної зброї.

Подання мотивоване тим, що на виконанні у Володимирському відділі ДВС у Володимирському районі Волинської області ЗМУ МЮ перебуває виконавче провадження № 74558686 по примусовому виконанню постанови Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 11.03.2024 року в частині конфіскації ствола та цівки від мисливської гладкоствольної зброї марки ИЖ-17 № НОМЕР_1 ,яка знаходиться на зберіганні в Володимирському РВП ГУНП у Волинській області.

Відповідно до ч. 1 ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до п.2 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх прав України № 622 від 21.08.1998 року, здійснюючи дозвільну систему, органи (підрозділи) поліції відповідно до законодавства України приймають рішення про надання міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва, ремонту, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення, боєприпасами до неї, холодною та охолощеною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/с; виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продажу (далі - суб'єкти господарювання), дозволів на придбання, зберігання, перевезення (через митний кордон України, територією України, транзит через територію України) й використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, холодної зброї, охолощеної зброї, пневматичної зброї; пристроїв та патронів до них; вибухових матеріалів і речовин; на відкриття та функціонування сховищ, складів і баз, де вони зберігаються, стрілецьких тирів і стрільбищ, мисливсько-спортивних стендів, а також підприємств і майстерень з виготовлення і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічних майстерень, пунктів вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазинів, у яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї, пристроїв та патронів до них (далі - об'єкти дозвільної системи); громадянам - дозволів на придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської зброї, холодної, охолощеної, пневматичної зброї, пристроїв.

Крім того, п.7 Інструкції встановлено, що облік власників мисливської нарізної, мисливської гладкоствольної, нагородної, пневматичної, охолощеної, а також холодної зброї, пристроїв здійснюється в електронній формі засобами ЄРЗ. На кожного власника (крім власника відомчої зброї) заводиться особова справа. Особові справи ведуться в електронній та паперовій формі.

Організатором електронних торгів, торгів за фіксованою ціною є державне підприємство (ДП «СЕТАМ»), яке належить до сфери управління Міністерства юстиції України та уповноважене відповідно до законодавства на здійснення заходів зі створення та супроводження програмного забезпечення системи, технологічного забезпечення, збереження та захисту даних, що містяться у Системі, здійснення організації та проведення електронних торгів, забезпечення збереження майна, яка не передбачає наявність відповідних дозволів та ліцензій на реалізацію даного виду майна та наявність відповідних дозволів у покупця на придбання даного виду майна, що порушує вимоги Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів.

Зазначає, що чинним законодавством України не передбачено способу та порядку реалізації органами державної виконавчої служби зброї та боєприпасів, завдяки чому можна було б реально здійснити їх конфіскацію в дохід держави. Органи ДВС не мають права на проведення торгів зброї та боєприпасів, а відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» здійснення у визначеному законом порядку приймання, зберігання та знищення вилученої зброї, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, вибухової речовини, покладено на органи поліції.

Посилаючись на викладене, просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 11.03.2024 в частині конфіскації ствола та цівки від мисливської гладкоствольної зброї марки ИЖ-17 № НОМЕР_1 , яка знаходиться на зберіганні в Володимирському районному відділі поліції ГУНП у Волинській області, на такий спосіб та порядок виконання рішення суду, як безоплатно вилучити та знищити, знищення вказаних предметів покласти на спеціально уповноважений орган, а саме: на Головне управління Національної поліції у Волинській області.

Головний державний виконавець Семенюк О.В. в судове засідання не з'явилась за невідомими суду причинами, про дату, час та місце розгляду подання повідомлена належним чином.

Боржник ОСОБА_1 в судове засідання також не з'явився. Подав заяву про розгляд справи у його відсутності.

З'ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що подання належить задовольнити, зважаючи на таке.

Встановлено, що постановою судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 11.03.2024 року у справі № 154/685/24 визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 190 КУпАП та оголошено йому усне зауваження.

Вилучені ствол та цівку від мисливської гладкоствольної зброї марки ИЖ-17 № НОМЕР_1 вирішено конфіскувати.

Постановою головного державного виконавця Володимирського відділу ДВС у Володимирському Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Семенюк О.В. від 27.03.2024 року відкрито виконавче провадження в частині конфіскації вказаної вище вогнепальної зброї.

На цей час вказана постанова судді в частині конфіскації зброї не виконана.

Згідно з ч. 1 ст. 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.

Відповідно до ст. ст. 298, 300, 304 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Згідно зі ст. ст. 314, 315 КУпАП виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до роз'яснень, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 2025/2-10/11, поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 ЦК України. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Згідно з ч. 1 ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.

Згідно зі ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985, реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Згідно з п. п. 8, 11 цього Порядку мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.

З метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції.

Відповідно до п. 15 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 року №314, у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті.

Згідно з п.п. 1 п. 1, п. 20 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 № 1340, дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім майна, конфіскованого на підставі рішення суду і переданого органам державної виконавчої служби.

Тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, зазначене у підпунктах 1, 3, 5, 6, 8, 12-15 пункту 1 цього Порядку, може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).

Так само, згідно з абзацами 1, 2 п. 25 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 985 від 11.07.2002 року, тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації конфісковане за рішенням суду і передане органам державної виконавчої служби майно може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).

Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному законодавством порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин.

Згідно з п. 37 Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7.06.2006 № 812, боєприпаси, вибухові речовини, порохи (продукти спецхімії) підлягають знищенню, якщо їх використання та/або переробка неможливі, оскільки не відповідають правилам безпеки і заборонені відповідними органами виконавчої влади з урахуванням їх фізико-хімічних характеристик.

Відповідно до п. 29 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 № 314, на підставі рішення технічної комісії непридатні зброя і боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому п. п. 30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання передаються працівниками служби озброєння управлінь (відділів) МТ і ТЗ за накладною.

З урахуванням вищезазначеного, доходжу висновку про необхідність зміни способу і порядку виконання постанови судді Володимир-волинського міського суду Волинської області від 11.03.2024 року у справі № 154/685/24 в частині конфіскації зброї на безоплатне вилучення та знищення цієї зброї, виконання чого покласти на Головне управління Національної поліції у Волинській області.

Керуючись ст.ст. 29, 298, 300, 304, 314, 315 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

Подання головного державного виконавця Володимирського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Олени Семенюк про зміну способу і порядку виконання постанови Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 11.03.2024 року в частині конфіскації - задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання постанови Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 11.03.2024 у справі 154/685/24 (провадження 3/157/461/24) щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 190 КпАП України, з конфіскації ствола та цівки від мисливської гладкоствольної зброї марки ИЖ-17 № НОМЕР_1 , що знаходяться на зберіганні у Володимирському РВП ГУНП у Волинській області, на безоплатне вилучення та знищення ствола та цівки від мисливської гладкоствольної зброї марки ИЖ-17 № НОМЕР_1 .

Виконання постанови в частині безоплатного вилучення та знищення ствола та цівки від мисливської гладкоствольної зброї марки ИЖ-17 № НОМЕР_1 покласти на Головне управління Національної поліції у Волинській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя А.М. Лутай