Справа № 693/1296/24
Провадження № 3/693/586/24
Іменем України
02.12.2024 року м. Жашків
Суддя Жашківського районного суду Черкаської області Коцюбинська Ю.Д., розглянувши матеріали, що надійшли для розгляду з відділу поліції №1 Уманського РУ поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 , на протязі року до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч.1 ст.1732 КУпАП,
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що 07.09.2024р. о 10 год. в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 вчинив психологічне насильство відносно колишньої дружини ОСОБА_2 та дітей.
ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1732 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що не згідний з обставинами, викладеними в протоколі, винним себе не вважає.
ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленою, в судове засідання не з?явилася, просила проводити розгляд за її відсутності.
Дослідивши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , суддя вважає, що провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, оскільки в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 124 КУпАП.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП закріплено обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він містить: об'єкт; об'єктивну сторону; суб'єкт; суб'єктивну сторону.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення установлено, що ОСОБА_1 вчинив психологічне насильство відносно колишньої дружини та їхніх дітей, але останній в судовому засіданні даний факт категорично заперечував.
Згідно протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується, від 07.09.2024 року, із заявою про вчинення адміністративного правопорушення звернулася гр. ОСОБА_3 , яка повідомила, що 07.09.2024 року близько 10 год. 00 хв. чоловік ОСОБА_1 вчинив психологічне насилля, словесно ображав дітей, провокував та знімав на їх на відео.
07.09.2024 року поліцейським у гр. ОСОБА_3 було відібрано письмове пояснення, де вона вказує, що 07.09.2024 року близько 10 год. 00 хв. її колишній чоловік ОСОБА_1 вчинив психологічне насилля проти неї та її дітей, словесно ображає, провокує та знімає її на мобільний телефон, переслідував її з дітьми, після чого прийшов додому, чекав її близько 30-40 хвилин, після чого сів в свій автомобіль та поїхав в невідомому їй напрямку.
Таким чином, установлені вище обставини та відсутність достатніх належних доказів, свідчать про відсутність у діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1732 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що поліцейським не доведено факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1732 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю події і складу вищевказаного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.401 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Оскільки адміністративна справа підлягає закриттю, у відповідності з діючим законодавством, судовий збір не підлягає стягненню.
На підставі вищевикладеного п.1 ч.1 ст.247, 251, 252, 283, 284 КпАП України, суддя
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.1732 КУпАП, - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо така скарга не була подана. У разі подання апеляційної скарги, постанова суду, якщо вона не скасована набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Ю. Д. Коцюбинська