03 грудня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1251/24
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.,
за участю
секретаря судового засідання: Попової Н.І.
позивача; ОСОБА_1
представника відповідача: Путненко Н.К.
розглянув у підготовчому засіданні заяву Полтавської обласної прокуратури та клопотання Офісу Генерального прокурора про залучення до участі у справі в якості третьої особи Полтавську обласну прокуратуру по справі за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора в особі Комісії з розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади, про визнання протиправними дії, протиправним та скасувати рішення,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора в особі Комісії з розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади, про визнання протиправними дії, протиправним та скасувати рішення.
25 листопада 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду від Полтавської обласної прокуратури надійшла заява, якою просила залучити Полтавську обласну прокуратуру до участі у справі № 360/1251/24 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Офісу Генерального прокурора в особі Комісії з розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади.
В обгрунтування заяви зазначено, що підставою для відкриття провадження № 07/1/1 -9зв/к-7п-24 стосовно керівника Полтавської окружної прокуратури Кувшинова О.Д. стало звернення керівника Полтавської обласної прокуратури Гладія Є.В. щодо неналежного виконання керівником Полтавської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади.
У подальшому Комісією складено висновок від 22.07.2024 № 07/1/1 -9зв/к-7п-24 про наявність у діяльності керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 підстави, передбаченої пунктом 3 частини першої статті 41 Закону України «Про прокуратуру», для звільнення з указаної адміністративної посади та прийнято рішення від 19.09.2024 № 07/1/1-12п-24, які є предметом оскарження у даній справі.
З урахуванням викладеного, зважаючи, що прийняте рішення у зазначеній справі вплине на права та обов'язки Полтавської обласної прокуратури, як ініціатора звернення щодо неналежного виконання керівником Полтавської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади, керівник обласної прокуратури подає указану заяву про залучення до участі у справі в якості третьої особи.
02 грудня 2024 року через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему від відповідача надійшло клопотання, яким просив залучити Полтавську обласну прокуратуру до участі в справі№ 360/1251/24 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Офісу Генерального прокурора в особі Комісії.
В обгрунтування клопотання відповідач зазначив, що наказом Генерального прокурора від 19.08.2022 № 161 створено Комісію з розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади (далі - Комісія).
Наказом Генерального прокурора від 01.07.2022 № 113 затверджено «Порядок розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади» (далі - Порядок).
З метою удосконалення роботи Комісії наказами Генерального прокурора від 30.09.2022 № 206 та від 26.07.2023 № 200 внесені зміни до Порядку.
Відповідно до пункту 1 розділу IV Порядку право на подання до Комісії звернення має кожен, кому відомі факти неналежного виконання прокурором, з який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, встановлених для цієї посади. Серед іншого, згідно із пунктом 2 розділу IV Порядку, у зверненні зазначаються конкретні відомості про наявність ознак неналежного виконання прокурором (прокурорами) посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади, посилання на фактичні дані, що підтверджують відомості, зазначені у зверненні. До звернення також долучаються копії підтверджуючих документів за їх наявності.
До Комісії 13.05.2024 надійшло звернення керівника Полтавської обласної прокуратури Гладія Є.В. щодо неналежного виконання керівником Полтавської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади.
Отже автором звернення до Комісії є керівник Полтавської обласної прокуратури.
Членом Комісії 22.05.2024 відповідно до вимог пункту 6 розділу І, п. 9 розділу IV Порядку за результатами попереднього розгляду зазначеного звернення прийнято рішення про відкриття провадження № 07/1/1-9зв/к-7п-24.
За результатами перевірки відомостей, зазначених у зверненні, членом Комісії 22.07.2024 складено висновок про наявність у діяльності керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 підстави, передбаченої пунктом 3 частини першої статті 41 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закон), для звільнення з указаної адміністративної посади.
Рішенням від 19.09.2024 № 07/1/1-12п-24 Комісією вирішено встановити наявність у діяльності керівника Полтавської окружної прокуратури полтавської області ОСОБА_1 підстави, передбаченої пунктом 3 частини першої статті 41 Закону, для звільнення з цієї посади.
Згідно з пунктом 11 частини першої статті 39 Закону посада керівника окружної прокуратури є адміністративною посадою. Порядок звільнення прокурора з адміністративної посади та припинення його повноважень врегульовано статтею 41 Закону.
Зокрема, відповідно до абзацу другого частини першої статті 41 Закону, звільнення прокурора з адміністративної посади, передбаченої пунктами 11-15 частини першої статті 39 цього Закону, здійснюється керівником обласної прокуратури в окружних прокуратурах, які розташовані у межах адміністративно-територіальної одиниці, що підпадає під територіальну юрисдикцію відповідної обласної прокуратури, з підстав, передбачених абзацом першим частини першої цієї статті, а саме: подання заяви про дострокове припинення повноважень на адміністративній посаді за власним бажанням, переведення на посаду до іншого органу прокуратури (крім адміністративної посади, передбаченої пунктами 1-3 частини третьої статті 39 цього Закону), неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, установлених для відповідної адміністративної посади, наявності заборгованості із сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Пунктом 3 частини першої статті 41 Закону визначено, що прокурора може бути звільнено з адміністративної посади з підстави неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, установлених для відповідної адміністративної посади.
Згідно з частиною третьою статті 41 Закону наявність підстави, передбаченої пунктом 3 частини першої цієї статті, встановлюється у порядку, визначеному Генеральним прокурором, з дотриманням гарантій особи щодо повідомлень, отримання копій документів, які стали підставою для перевірки, участі у засіданні та залучення представника, надання пояснень, висловлення заперечень, клопотань та відводів, отримання копії відповідного рішення.
Отже, враховуючи зазначене, оскільки автором згаданого рішення є керівник Полтавської обласної прокуратури та на підставі оскаржуваного рішення Комісії і ст. 41 Закону керівник Полтавської обласної прокуратури приймає відповідне рішення, розгляд справи № 360/1251/24 та прийняте Луганським окружним адміністративним судом рішення може вплинути на права, інтереси або обов'язки Полтавської обласної прокуратури.
Під час підготовчого засідання представник відповідача підтримав дані клопотання. Також зазначив, що у разі скасування Висновку Комісії позивача може бути поновлено на адміністративній посаді.
Позивач заперечував проти даних клопотань та зазначив, що наказом керівника Полтавської обласної прокуратури від 07.10.2024 № 463к, від 04.11.2024 № 487к його звільнено з посади керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області. А поновлення на посаді можливо через рішення суду.
Заслухав доводи Полтавської обласної прокуратури та представника відповідача в обґрунтування клопотання про залучення третьої особи, заперечення позивача проти клопотань, урахував норми КАС України, що визначають підстави для залучення до участі у справі третіх осіб, суд дійшов висновку необгрунтованості зазначених клопотань з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Частиною 4 ст. 49 КАС України встановлено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Частиною 5 ст. 49 КАС України визначено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Аналіз зазначених норм вказує, що підставами для залучення до участі у справі третьої особи - вплив на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Так, предметом оскарження у даній справі є:
- дії Комісії з розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади Офісу Генерального прокурора щодо складання з порушенням строку висновку від 22.07.2024 № 07/1/1-9зв/к-7п-24 за зверненням керівника Полтавської обласної прокуратури Гладія Є.В.:
- рішення Комісії з розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади Офісу Генерального прокурора від 19.09.2024 №07/1/1-12п-24.
Позивач звертався до суду з уточненою позовною заявою, якою просив:
- визнати протиправними та скасувати накази керівника Полтавської обласної прокуратури від 07.10.2024 № 463к, від 04.11.2024 № 487к про звільнення ОСОБА_1 з посади керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області;
- поновити ОСОБА_1 на посаді керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області та допустити негайне виконання рішення суду в цій частині.
До вказаної заяви позивач подав копії наказів керівника Полтавської обласної прокуратури від 07.10.2024 № 463к, від 04.11.2024 № 487к.
Таким чином, Полтавська обласна прокуратура скористалась правом звільнення ОСОБА_1 з посади керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області.
Суд зазначає, що ст. 9 Закону України «Про прокуратуру» не наділяє Генерального прокурора скасувати наказ прокурора обласної прокуратури про призначення прокурорів окружних прокуратур на адміністративні посади та їх звільнення з адміністративних посад.
Аналіз статті 11 Закону України «Про прокуратуру» також дає висновок, що прокурор обласної прокуратури не має право самостійно скасувати свій наказ про звільнення прокурора окружної прокуратури з адміністративної посади.
Отже, виходячи із предмета спору та обсягу правовідносин в межах розгляду цієї справи, а також відсутності доказів на підтвердження того, що судове рішення за результатом розгляду цієї справи може істотно вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Полтавської обласної прокуратури, суд не вбачає визначених ст. 49 КАС України підстав для залучення Полтавської обласної прокуратури до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Керуючись статтями 49, 241, 243, 248, 256, 293, 294, 295 КАС України, суд
У задоволенні заяви Полтавської обласної прокуратури та клопотання Офісу Генерального прокурора про залучення до участі у справі в якості третьої особи Полтавську обласну прокуратуру по справі за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора в особі Комісії з розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, встановлених для відповідної адміністративної посади, про визнання протиправними дії, протиправним та скасувати рішення - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено та підписано 09 грудня 2024 року.
СуддяО.В. Ірметова