про закриття провадження у справі
м. Черкаси
06 грудня 2024 року справа № 580/3809/24
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Янківської В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
17 квітня 2024 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому позивач просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з проведення ОСОБА_1 з 01.03.2023 та 01.03.2024, перерахунку пенсії у порядку п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011р. №1381 без обчислення збільшення основного розміру пенсії на коефіцієнт збільшення у порядку визначеному постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. №118 , від 24.02.2023 р. № 168 та від 23.02.2024 р. № 185 відповідно та з урахуванням рішення Черкаського окружного адміністративного суду в справі № 580/2806/23 від 11 серпня 2023 року;
2) визнати протиправними та скасувати протоколи / розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 від 14 лютого 2024 року підстава перерахунку: рішення суду № 580/2806/23 від 11.08.2023 та від 27 березня 2024 року підстава перерахунку : рішення суду в частині збільшення основного розміру пенсії (25%) без урахування в 2023 та в 2024 роках на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та які враховується для обчислення пенсії відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 з урахуванням рішення Черкаського окружного адміністративного суду в справі № 580/2806/23 від 11 серпня 2023 року;
3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок ОСОБА_1 як особі з інвалідністю 2-ї групи внаслідок війни з 01.03.2023 року і з 01.03.2024 року пенсії та обчислити ії відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 року №1381 (в редакції Постанови КМУ № 118 від 16.02.2022) з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в 2022 році - у розмірі 1,14 (п. 1 постанови КМУ № 118 від 16.02.2022), в 2023 році - у розмірі 1,197 (п.1 постанови КМУ № 168 від 24.02.2023) та в 2024 році - у розмірі 1,0796 (п. 1 постанови КМУ № 185 від 23.02.2024) з урахуванням її збільшення на 25% (з врахуванням сум індексації під час подальшого перерахунку пенсії) та без обмеження сумою 1500 грн., встановлених абз. 2 п. 10 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 та частини 3 постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 з урахуванням рішення Черкаського окружного адміністративного суду в справі № 580/2806/23 від 11 серпня 2023 року;
4) звернути до негайного виконання стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 різницю між належними до виплати та виплаченими сумами збільшенням пенсії на 25 % в березні-грудні 2023 року та січні-лютому 2024 року (12 місяців) в сумі 14809 (чотирнадцять тисяч вісімсот дев'ять) грн. 08 коп., яка виникла внаслідок бездіяльності управління з належного виконання приписів постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 року №1381 (із змінами) з урахуванням рішення Черкаського окружного адміністративного суду в справі № 580/2806/23 від 11 серпня 2023 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає таке.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2023 у справі №580/2806/23 здійснено перерахунок його пенсії. Позивач вважає, що відповідачем рішення суду не виконане, а в результаті перерахунку його пенсії її розмір (збільшення на 25 % згідно з приписами Постанови КМУ № 1381 від 28.12.2011 (в редакції станом на 01.03.2022)) в 2023 і в 2024 роках зменшився у порівнянні з 2022 роком.
Крім того, у поданій до суду відповіді на відзив на позовну заяву позивач зазначив, що зазначений спір не стосується проведення (обчислення) відповідачем індексації пенсії позивачу та перерахунку пенсії позивача 01.03.2023 та 01.03.2024 відповідно до приписів Постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 № 185, а предметом позову в цій справі є оскарження протиправних дій відповідача з обчислення підвищення пенсії позивача відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011, а саме : - з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Таким чином, підставою для звернення позивача до суду є незгода позивача з діями відповідача, вчиненими на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2023 у справі №580/2806/23.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Пунктом 8 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Судом встановлено, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2023 у справі №580/2806/23 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обчислення з 01.03.2023 підвищення до пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022) у розмірі 25% без урахування індексації пенсії за 2022 в розмірі 1985,89 грн та 2023 роки в розмірі 1500 грн, а з основного розміру пенсії від суми 14184,93 грн та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) провести позивачу перерахунок (обчислення) і виплату пенсії по інвалідності з 01.03.2023 з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 № 1381 (в редакції станом на 01.03.2022) з урахуванням раніше проведених виплат. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 у справі №580/4461/24 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з проведення з 01.03.2024, перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 (збільшення на 25 %) без обчислення збільшення основного розміру пенсії на визначений щороку в 2022-2024 роках коефіцієнт збільшення пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 № 185, в розмірі 3546,23 грн та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) як особі з інвалідністю 2-ї групи внаслідок війни з 01.03.2024 доплати до пенсії (збільшення на 25%) та обчислити її відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 року №1381 з основного розміру пенсії 14184,92 грн, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у 2022 році - відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», у 2023 році відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», у 2024 році відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», із урахуванням раніше проведених виплат.
Таким чином, підставою для звернення позивача до суду є незгода позивача з діями/бездіяльністю відповідача, вчиненими на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2023 у справі №580/2606/23.
Відповідно до статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України Про виконавче провадження .
Згідно з положеннями частини 1 статті 1 Закону України “Про виконавче провадження» виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
В частині 1 статті 11 цього Закону йдеться про те, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
З аналізу вищезазначених законодавчих норм убачається, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України Про виконавче провадження .
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 686/23317/13-а.
Згідно статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України визначаються спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема, до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення та інше.
Відповідно до вимог статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
Суддя звертає увагу, що вищезазначені правові норми Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у Кодексі адміністративного судочинства України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Відповідно до статті 1291 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Порядок оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, прийнятого на виконання судового рішення, є більш оптимальним для особи, яка вважає що її права порушені, з огляду, зокрема, на положення частини 5 статті 383 КАС України, відповідно до якої, розгляд заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень здійснюється судом протягом 10 днів, з дня її отримання.
Суддя також враховує, що винесення судового рішення, яке передбачає оцінку судового рішення прийнятого в іншій справі, буде суперечити статті 1291 Конституції України.
З огляду на вищенаведене, суддя дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичного конфлікту та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі №355/1648/15-а.
За вказаних обставин, суддя зазначає, що позивач у цій справі обрав спосіб захисту шляхом подання позову про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, на виконання рішення суду. Проте, спірні правовідносини між сторонами вже вирішені судом та перейшли до стадії виконання судового рішення.
Отже, у спірних правовідносинах наявні обставини, з якими стаття 383 Кодексу адміністративного судочинства України пов'язує виникнення підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Відповідно, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не подавати новий адміністративний позов.
Підсумовуючи вище наведене, суддя зазначає, що вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Таким чином, для захисту порушених прав при виконанні рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2023 у справі №580/2806/23, позивач має право звернутись до суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи, що для захисту порушених позивач має звернутись до суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, тому провадження у справі слід закрити.
Керуючись ст. ст. 238, 243, 248, 293-297, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Закрити провадження у справі №580/3809/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, однак апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання суддями.
Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА