Рішення від 05.12.2024 по справі 440/11173/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/11173/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/11173/24 за позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

19.09.2024 позивач, Головне управління ДПС у Полтавській області (надалі - ГУДПС), звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом, що заявлений до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1 ), в якому просить суд стягнути з відповідача податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 185 663,40 грн.

Мотивуючи свої вимоги, позивач вказує на обставини того, що відповідач має непогашений податковий борг, який виник внаслідок несплати сум узгоджених грошових зобов'язань, визначених у податкових деклараціях з єдиного податку фізичних осіб.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 позовну заяву було залишено без руху.

Після усунення позивачем недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 08.10.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач про факт відкриття провадження у даній справі повідомлений 08.10.2024 шляхом доставки ухвали про відкриття провадження у справі в його електронний кабінет системи "Електронний суд". Разом з тим, правом на подання відзиву на позов у строк, встановлений ч. 1 ст. 261 КАС України, не скористався.

Розгляд справи, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець 16.01.2001, про що 20.02.2008 до державного реєстру включено відповідний запис за №25850170000012622 (а.с. 7-8), перебуває на обліку як платник податків і зборів у ГУДПС.

Згідно з наявною у матеріалах справи довідкою (а.с. 5) за ОСОБА_1 числиться податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 185663,40 грн, який виник за наступних обставин.

Свого часу ФОП ОСОБА_1 подав до Кременчуцької ДПІ податкові декларації з єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні (а.с. 11-15):

- від 18.04.2023 №9084320986, якою визначено суму грошових зобов'язань за березень 2023 року, що підлягає сплаті з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 12942,00 грн (з урахуванням переплати сума, що заявляється до стягнення 11322,25 грн);

- від 18.05.2023 №9115694500, якою визначено суму грошових зобов'язань за квітень 2023 року, що підлягає сплаті з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 15808,00 грн;

- від 20.06.2023 №9146140812, якою визначено суму грошових зобов'язань за травень 2023 року, що підлягає сплаті з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 1496,20 грн;

- від 20.07.2023 №9179325124, якою визначено суму грошових зобов'язань з червень 2023 року, що підлягає сплаті з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 2722,00 грн;

- від 21.08.2023 №9212543783, якою визначено суму грошових зобов'язань за липень 2023 року, що підлягає сплаті з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 3479,85 грн;

Також ФОП ОСОБА_1 подано до Кременчуцької ДПІ податкові декларації з єдиного податку фізичної особи підприємця (а.с. 16-22):

- від 02.11.2023 №9292905956, якою визначено суму грошових зобов'язань за півріччя 2023 року, що підлягає сплаті з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 30674,00 грн;

- від 25.01.2024 №9378075219, якою визначено суму грошових зобов'язань за 2023 рік, що підлягає сплаті з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 103012,60 грн;

- від 26.04.2024 №9107268191, якою визначено суму грошових зобов'язань за перший квартал 2024 року, що підлягає сплаті з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 3100,00 грн;

- від 22.07.2024 №9203975019, якою визначено суму грошових зобов'язань за півріччя 2024 року, що підлягає сплаті з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 14048,50 грн.

Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Порядок сплати податків і зборів встановлений Податковим кодексом України (надалі - ПК України).

Згідно з пп. 16.1.4 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. п. 291.2 та 291.3 ст. 291 ПК України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Підпунктом 10.1.2 пункту 10.1 статті 10 ПК України встановлено, що єдиний податок належить до місцевих податків.

З аналізу пункту 291.4 статті 291 ПК України слідує, що суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на першу, другу, третю та четверту групи платників єдиного податку.

Згідно з підпунктом 3 цього ж пункту, до третьої групи належать фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; електронні резиденти (е-резиденти), які зареєструвалися як фізичні особи - підприємці, здійснюють господарську діяльність з надання послуг, виробництва та/або продажу товарів виключно на користь нерезидентів України, за умови що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб - громадян або резидентів України; не отримують доходи з джерелом походження з України, крім пасивних доходів; обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

За змістом пункту 293.1 статті 293 ПК України, ставки єдиного податку для платників третьої групи встановлюються у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Пунктом 293.2 статті 293 ПК України встановлено, що відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі: 1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом; 2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

За змістом пункту 295.3 статті 295 ПК України, платники єдиного податку третьої групи (крім електронних резидентів (е-резидентів) сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Всупереч наведеному відповідач власний обов'язок зі сплати задекларованих сум єдиного податку у строк, визначений Податковим кодексом України, не виконав.

Наявність у відповідача податкового боргу на загальну суму 185663,40 грн підтверджується наявною у матеріалах справи копією витягу з інтегрованої картки платника податків з єдиного податку з фізичних осіб (а.с. 125-29).

У зв'язку з фактом несплати боргу у добровільному порядку у строк встановлений законом, податковий орган звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Згідно з пп. 14.1.175 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що ГУДПС сформовано податкову вимогу форми "Ф" №0004578-1306-1631 від 07.09.2023, яку направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням, проте не вручено з відміткою ВПЗ "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 10).

Доказів оскарження цієї вимоги матеріали справи не містять.

Відповідно до п. 87.11 ст. 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Згідно з п. п. 95.2 та 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

За таких обставин позов про стягнення коштів у сумі 185663,40 грн за податковим боргом з єдиного податку з фізичних осіб суд визнає обґрунтованим, у зв'язку з чим задовольняє його.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивач, який є суб'єктом владних повноважень, витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, не поніс, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Полтавській області у справі №440/11173/24 - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 грошові кошти з податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 185663 (сто вісімдесят п'ять тисяч шістсот шістдесят три) грн 40 коп на розрахунковий рахунок UA298999980314040699000016706, отримувач: ГУК у Полт.обл/тг м.Кременчук/18050400, код (ЄДРПОУ): 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).

Позивач: Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192; вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000).

Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун

Попередній документ
123581089
Наступний документ
123581091
Інформація про рішення:
№ рішення: 123581090
№ справи: 440/11173/24
Дата рішення: 05.12.2024
Дата публікації: 09.12.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Полтавський окружний адміністративний суд
Категорія справи: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо; погашення податкового боргу, з них; стягнення податкового боргу
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (15.01.2025)
Дата надходження: 19.09.2024
Предмет позову: стягнення податкового боргу