Постанова від 29.11.2024 по справі 203/5385/24

Справа № 203/5385/24

Провадження № 3/0203/2207/2024

ПОСТАНОВА

іменем України

29 листопада 2024 року суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Черваньова Ю.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , голови політичної партії «Справа», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.212-21 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Справа», 20.03.2024, за місцем державної реєстрації партії, за адресою: АДРЕСА_1 , подала до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021, 2022, 2023 роки без відображення відомостей про 42 місцеві організації партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, та без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 42-х місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, чим порушила порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчинені правопорушення не визнала, зазначила, що не може бути суб'єктом правопорушення, оскільки до відповідальності за ст.212-21 КУпАП може бути притягнути юридична особа - політична партія. Зауважила на неможливості отримання від 42 місцевих організацій необхідної інформації, оскільки у 2018 році було змінено назву політичної партії з «Право і справедливість» на нову назву «Справа», також було змінено керівництво партії, при цьому було втрачено зв'язок з керівництвом місцевих організацій. Крім того, зазначила про невірне зазначення в протоколі про адміністративне правопорушення даних щодо дати її народження.

Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Справа», 20.03.2024, за місцем державної реєстрації партії, за адресою: м.Дніпро, Старокозацька, 58, подала до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021, 2022, 2023 роки.

У пункті 6 «Інформація про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи» розділу І «Загальні відомості» Звітів партії за 2021 рік, 2022 рік та 2023 рік зазначено про наявність 13-ти місцевих організацій партії, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від яких додані до Звітів.

Водночас, згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) 10.04.2018 відбулися реєстраційні зміни до установчих документів юридичної особи у вигляді зміни повного найменування, зміни скороченого найменування, зміни органу управління, інші зміни, у результаті яких Партія змінила своє найменування з «Політична партія «Право і справедливість» на «Політична партія «Справа», що не пов'язане зі злиттям, приєднанням, поділом чи перетворенням (зміною-організаційно-правової форми) Партії, як юридичної особи.

Крім того з Єдиного державного реєстру вбачається, що партія «Політична партія «Право і справедливість» має 51 місцеву організацію, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, з них: 6 місцевих організацій - припинили свою діяльність; 3 місцеві організації - знаходяться на тимчасово окупованій території.

Таким чином, встановлено , що партією у Звітах не відображено та відповідно не подано інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 42 місцевих організацій політичної партії «Право і справедливість, які у встановленому законом порядку набули статус юридичної особи.

Партія листом від 17.04.2024 № 1704/24 повідомила, що 12.04.2018 відбулися реєстраційні зміни до установчих документів юридичної особи, у вигляді зміни повного найменування, зміни скороченого найменування, зміни органу управління, інші зміни. Партія змінила своє найменування з «Політична партія «Право і справедливість» на «Політична партія «Справа».

Згідно переліку місцевих організацій Партії, перелічених у додатку до запиту Національного агентства від 16.04.2024 № 50-20/26013-24, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, не змінили назву на політична партія «Справа» і, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру мають назву політична партія «Право і справедливість». Також вказаним листом повідомлено, що зв'язок з керівництвом таких місцевих організацій втрачено, тому у Партії відсутня можливість подати звіти зазначених вище місцевих організацій.

Оцінюючи доводи ОСОБА_1 щодо поважності причини допущених нею порушень, суд зазначає, що втрата зв'язку з керівництвом місцевих організацій не свідчить про наявність об'єктивних непереборних обставин, які б перешкоджали повному відображенні у Звітах відомостей про місцеві організації.

Водночас, вимога подання Звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які набули статусу юридичної особи до Реєстру встановлена статтею 17 Закону України «Про політичні партії в Україні (далі- Закон) та Порядком подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого Наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 15.04.1021 за № 507/36129.

Організація доступу політичних партій та їх місцевих осередків до Реєстру визначається Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 508/36130 (далі - Порядок).

Відповідно до положень пункту 2 розділу 3 Порядку, Національним агентством на підставі листа - звернення від 15.02.2024 № 18445/0/07-24 створено обліковий запис політичної партії «Справа» в Реєстрі.

Розділом 4 Порядку передбачено, що доступ місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, до Реєстру POLITDATA здійснюється через електронний кабінет зазначеної місцевої організації.

Доступ до електронного кабінету місцевим організаціям політичної партії в Реєстрі надає керівник або уповноважена особа політичної партії.

Відповідно до пункту 3 розділу 4 Порядку, для організації доступу до електронного кабінету місцевої організації політичної партії, керівник (уповноважена особа) політичної партії наповнюють Реєстр даними про місцеву організацію політичної партії та її керівника (уповноважених осіб).

Таким чином, невідображення у Звітах Партії за 2021, 2022, 2023 роки відомостей про 42 місцеві організації Партії, які в установленому законом порядку набули статусу юридичної особи та подання звітів без відомостей про майно, доходи, втрати і зобов'язання фінансового характеру цих місцевих організацій, є порушення ч.ч. 9,11,13 ст.17 Закону та грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звіту відповідно до абзаців 2 та 4 пункту 6 розділу ІІІ Порядку проведення перевірки звітності політичних парті про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 № 6/21 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 29.01.2021 за № 117/35739, що було зафіксовано у Висновках про результати перевірки Звітів № 412, 422, 435, затверджених наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 07.06.2024 № 145/24.

З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, як порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Посилання ОСОБА_1 не те, що вона не є суб'єктом правопорушення, суд відхиляє, з огляду на таке.

Положенням ч.9 ст.17 Закону визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентсва Звіт (у тому числі її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному веб сайті Національного агентства.

Листом від 15.02.2024 № 18445/0/07-24 Партія надала відомості про ОСОБА_1 як керівника Партії та копії документів, які підтверджують її повноваження, а саме: копія протоколу позачергового засідання політичної ради партії від 03.02.2020 № 03/02/20/1.

Пунктом 8.4.1 розділу 8 Статуту Партії визначено, що голова Політичної ради партії без доручення представляє Партію у зовнішніх зносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадськими формуваннями, іншими політичними партіями, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності та підпорядкування, як в Україні, так і за її межами, фізичними особами, офіційно висловлюється, робить заяви та звернення від імені партії тощо.

У ст. 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є керівник партії або уповноважена особа партії. А тому саме ОСОБА_1 як керівник партії підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Не приймаються й до уваги твердження ОСОБА_1 щодо невірного зазначення в протоколі дати народження. При цьому суд, хоча й констатує, що протокол про адміністративне правопорушення не в повній мірі відповідає вимогам ст.256 КУпАП в частині даних про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, однак вказана обставина не є перешкодою у встановленні таких даних шляхом перевірки документів, наданих ОСОБА_1 суду для посвідчення її особи, у взаємозв'язку з дослідженням документів, які додані до протоколу, тому вказаний недолік не може тягнути визнання протоколу недопустимим доказом.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника і вважає можливим призначити стягнення у виді мінімального штрафу.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 212-21, 283, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 (триста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Роз'яснити, що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП, має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника, згідно зі ст. 308 КУпАП, стягується подвійний розмір штрафу, який визначений у відповідній статті КУпАП та зазначений у постанові про стягнення штрафу.

Повний текст постанови складено 04 грудня 2024 року о 17.30 годині.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення

Суддя Ю.М. Черваньова