Постанова від 05.12.2024 по справі 620/17379/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/17379/23 Суддя (судді) першої інстанції: Бородавкіна С.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2024 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі: судді-доповідача: Беспалова О. О., суддів: Аліменка В. О., Грибан І. О., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, у якому просив суд:

- визнати дії відповідача про призупинення виплат по сторонньому догляду і побутовому обслуговуванню протиправними;

- зобов'язати відповідача зробити перерахунок виплати і виплатити йому по побутовому обслуговуванню з 01.01.2023 по 01.11.2023 в розмірі 18425,00 грн. (25% мінімальної заробітної плати);

- зобов'язати відповідача робити виплати йому по побутовому обслуговуванню щомісячно в розмірі 25% мінімальної заробітної плати з 01.11.2023 і в подальшому.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року позов залишено без задоволення.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити у повному обсязі.

До Шостого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу не надходив.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Як вбачається з матерів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 1 групи (трудове каліцтво), про що йому видано відповідне посвідчення. Інвалідність позивачу встановлена безтерміново відповідно до висновку МСЕК від 25.06.2001.

Відповідно до довідки від 25.06.2001 ступінь втрати професійної трудової працездатності ОСОБА_1 з 01.07.2001 становить 100% (безтерміново). Позивач потребує: санітарно-курортного лікування, придбання або компенсації за ліки, призначені для лікування захворювання, пов'язаного з ушкодженням здоров'я.

Враховуючи наведене, позивач перебував на обліку як отримувач страхових виплат внаслідок трудового каліцтва.

Як зазначає позивач, та відповідачем не заперечується, до 01.01.2023 ОСОБА_1 , перебуваючи на обліку в територіальних органах Фонду соціального страхування, отримував виплату на побутове обслуговування в розмірі 25% від мінімальної заробітної плати.

Після передачі відповідних функцій до ГУПФУ в Чернігівській області виплату спірних коштів припинено.

Листом від 14.03.2023 відповідач повідомив, що справи отримувачів страхових виплат передані від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області до ГУПФУ в Чернігівській області актами приймання-передачі від 16.01.2023 №1-4. Після реалізації механізму щодо виплати заборгованості з виплат по загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, призначених до 01.01.2023, Фонд соціального страхування України направить потерпілим відповідні кошти.

Надалі листом від 02.10.2023 ГУПФУ в Чернігівській області повідомило, з покликанням на постанову Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №438, що відповідно до висновку МСЕК позивачу визначено потребу лише в сторонньому догляді. Сума призначеної щомісячної грошової компенсації за надання соціальної послуги догляду вдома станом на 01.09.2023 становить 3350,00 грн. - половина розміру мінімальної заробітної плати.

Вважаючи, що відповідач протиправно не відновив нарахування та виплату допомоги на побутове обслуговування, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно із частиною третьою статті 42 Закону України від 23.09.1999 №1105-ХIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №1105, в редакції чинній на 02.04.2022) фонд фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, реабілітацію у сфері охорони здоров'я, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення). Фонд організовує цілеспрямоване та ефективне лікування потерпілого у власних спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах або на договірній основі в інших лікувально-профілактичних закладах з метою якнайшвидшого відновлення здоров'я застрахованого.

Якщо внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання потерпілий тимчасово втратив працездатність, Фонд фінансує всі витрати на його лікування.

Сума витрат на необхідний догляд за потерпілим залежить від характеру цього догляду, встановленого МСЕК, і не може бути меншою (на місяць) за: 1) розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати, - на спеціальний медичний догляд (масаж, уколи тощо); 2) половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати, - на постійний сторонній догляд; 3) чверть розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати, - на побутове обслуговування (прибирання, прання білизни тощо).

Витрати на догляд за потерпілим відшкодовуються Фондом незалежно від того, ким вони здійснюються.

Потребу потерпілих у спеціальному медичному, постійному сторонньому догляді та побутовому обслуговуванні визначає МСЕК.

Якщо МСЕК встановлено, що потерпілий потребує кількох видів допомоги, оплата проводиться за кожним її видом окремо.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивачу встановлено 1 групу інвалідності (трудове каліцтво), ступінь втрати професійної працездатності 100% з 25.06.2001 безстроково.

З 01.01.2023 набрав чинності Закон України від 21 вересня 2022 року №2620-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до пункту 2 розділу VІІ "Прикінцевих та перехідних положень" якого припинено Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень.

Згідно із статтею 4 Закону №1105 (у редакції, чинній з 01.01.2023) уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.

Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду реорганізовано шляхом їх приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1442 "Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України" припинено з 01.01.2023, реорганізувавши шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1323 "Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням" встановлено, що залишки коштів, які утворилися на рахунках виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та її робочих органів станом на кінець останнього банківського дня у системі електронних платежів Національного банку у 2022 році, перераховуються власниками рахунків в перший банківський день 2023 року на дохідний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Державній казначейській службі для обліку коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з подальшим їх спрямуванням цього ж дня на видатковий рахунок Пенсійного фонду України для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Згідно із пунктом 3 Постанови №1323 доручено Пенсійному фонду України з 02.01.2023 забезпечити здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.

Таким чином, з січня 2023 року повноваження управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області передані ГУПФУ в Чернігівській області.

Як вірно зауважено судом першої інстанції, статтю 42 Закону №1105 (в редакції чинній станом на 02.04.2022) в новій редакції закону виключено, з 01.01.2023 виплату щомісячних страхових виплат та інших витрат на відшкодування шкоди перебачено статтею 36.

Зокрема, відповідно до частини першої статті 36 Закону №1105 сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати, яку потерпілий мав до ушкодження здоров'я.

Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не може перевищувати чотири мінімальні заробітні плати.

Згідно із частиною третьою статті 36 Закону №1105 потерпілі мають право на лікування та реабілітацію у сфері охорони здоров'я в закладах охорони здоров'я, що проводяться відповідно до вимог законів України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" та "Про реабілітацію у сфері охорони здоров'я".

Заходи з реабілітації у сфері охорони здоров'я передбачають медикаментозне лікування в рамках компетенцій лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, фізичну терапію, ерготерапію, терапію мови та мовлення, забезпечення протезуванням, ортезуванням, іншими допоміжними засобами реабілітації, що надаються відповідно до загальної мети та завдань реабілітації, зазначених в індивідуальному реабілітаційному плані.

Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу). При цьому перші сімнадцять днів тимчасової непрацездатності оплачуються роботодавцем за рахунок коштів підприємства, установи, організації.

Допомога по тимчасовій непрацездатності, страхова виплата у разі переведення потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу, відшкодування вартості поховання потерпілого та пов'язаних з цим ритуальних послуг надаються в порядку, встановленому уповноваженим органом управління.

Інші види реабілітаційних заходів здійснюються у разі, якщо потребу в них визначено висновком МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складання) відповідно до вимог Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні". Фінансування таких заходів здійснюється з програм державного бюджету відповідно до законодавства.

Потерпілі мають право на забезпечення протезуванням, ортезуванням, допоміжними засобами реабілітації, медичними виробами, що надаються відповідно до вимог законів України "Про реабілітацію у сфері охорони здоров'я" та "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні". Фінансування таких заходів здійснюється з програм державного бюджету відповідно до законодавства.

Закупівля соціальних послуг, у тому числі на необхідний догляд за потерпілим, здійснюється та розраховується відповідно до оцінки потреб потерпілого відповідно до Закону України "Про соціальні послуги".

Витрати на соціальні послуги для потерпілого відшкодовуються за рахунок коштів соціального страхування незалежно від того, ким вони здійснюються.

Згідно із статтею 20 Закону України від 17.01.2019 №2671-VIII "Про соціальні послуги" оцінювання потреб особи/сім'ї у соціальних послугах здійснюється шляхом аналізу документів, фактів та інформації, зібраних під час спілкування з особою/сім'єю та їхнім найближчим оточенням, а також отриманих від юридичних та фізичних осіб у встановленому порядку.

Оцінювання потреб особи/сім'ї у соціальних послугах здійснюють фахівець із соціальної роботи, соціальний працівник, соціальний менеджер. У разі необхідності до оцінювання потреб особи/сім'ї у соціальних послугах залучаються медичні, педагогічні працівники, психологи, реабілітологи, ерготерапевти та інші фахівці.

Оцінювання потреб особи/сім'ї у соціальних послугах здійснюється протягом п'яти робочих днів з дня одержання заяви, звернення, повідомлення про надання соціальних послуг.

Порядок оцінювання потреб особи/сім'ї у соціальних послугах затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Отже, з 01.01.2023, особи яким, у тому числі здійснювалась виплата на побутове обслуговування будуть отримувати таку допомогу у вигляді надання соціальних послуг, розмір яких буде розраховуватися соціальними працівниками відповідно до оцінювання потреб особи/сім'ї у соціальних послугах протягом п'яти днів на підставі відповідної заяви.

Проте, на момент виникнення спірних правовідносин, порядок який би забезпечував механізм надання органами Пенсійного фонду соціальних послуг був відсутній.

Отже, у відповідача станом на 01.01.2023 була відсутня можливість для вчинення дій з приводу виплати позивачу спірних витрат.

Постановою Кабінету міністрів Україні від 28 квітня 2023 року №438 "Деякі питання організації забезпечення соціальними та медичними послугами потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які їх потребують" затверджено Порядок організації надання деяких соціальних та медичних послуг потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (далі - Порядок №438).

Відповідно до пункту 2 Постанови №438 потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (далі - потерпілі), яким згідно з медичним висновком про здатність до самообслуговування та потребу в сторонній допомозі або відповідно до індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення) визначено потребу в постійному сторонньому догляді та побутовому обслуговуванні, надаються соціальні послуги з догляду з урахуванням результатів оцінювання потреб потерпілого в соціальних послугах, проведеного згідно із Законом України "Про соціальні послуги", а потерпілим, щодо яких відповідно до зазначеного медичного висновку визначено потребу в спеціальному медичному догляді, надаються також медичні послуги відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров'я, Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" у межах програми медичних гарантій, зокрема медична послуга з надання мобільної паліативної допомоги (у разі необхідності);

потерпілим відповідно до їх індивідуальних потреб надається соціальна послуга з догляду вдома згідно з державним стандартом (далі - соціальні послуги), медичні послуги у межах програми медичних гарантій (у разі необхідності), зокрема медична послуга з надання мобільної паліативної допомоги (у разі необхідності);

соціальні послуги надаються юридичними особами, фізичними особами - підприємцями, які є надавачами соціальних послуг і яких внесено до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг; фізичними особами, які надають соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на професійній основі;

соціальні послуги можуть надаватися потерпілому членом його сім'ї або іншою особою, якщо потерпілий є особою з інвалідністю I групи або особою, яка згідно з висновком лікарсько-консультативної комісії чи медичним висновком про здатність до самообслуговування та потребу в сторонній допомозі або відповідно до індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення) не здатна до самообслуговування і потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до пункту 3 Постанови №438 у разі надання потерпілому соціальних послуг відповідно до абзацу п'ятого пункту 2 цієї постанови у період з 1 січня 2023 р. до місяця набрання чинності цією постановою витрати за їх надання компенсуються в розмірі, визначеному абзацом третім пункту 5 цієї постанови, за місяці, в яких фактично здійснювалося надання таких соціальних послуг, що підтверджується відомостями, зазначеними в заяві про надання соціальних послуг з догляду членом сім'ї або іншою особою за формою згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженого цією постановою.

Згідно із абзацом 3 пункту 5 Постанови №438 розмір щомісячної компенсації за надання соціальних послуг потерпілому, який є особою з інвалідністю I групи або особою, яка згідно з висновком лікарсько-консультативної комісії чи медичним висновком про здатність до самообслуговування та потребу в сторонній допомозі не здатна до самообслуговування і потребує постійного стороннього догляду, та якому соціальні послуги надаються членом його сім'ї або іншою особою, становить половину розміру мінімальної заробітної плати.

Порядок №438 визначає механізм організації надання деяких соціальних послуг з догляду, а саме догляду вдома (далі-соціальні послуги з догляду), та медичних послуг у межах програми медичних гарантій, зокрема медичної послуги з надання мобільної паліативної допомоги (у разі необхідності), потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (далі - потерпілі).

Так, відповідно до пункту 2 Порядку №438 потерпілий або його піклувальник, інший законний представник, якщо потерпілим є недієздатна особа чи особа, цивільна дієздатність якої обмежена (далі- законний представник потерпілого), із пред'явленням документів, що посвідчують особу, а також документів, що посвідчують родинні зв'язки з потерпілим (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо), чи рішення органу опіки і піклування про призначення піклувальником подає до територіального органу Пенсійного фонду України (далі-територіальний орган Фонду) заяву про призначення страхової виплати, в якій зазначає своє місце проживання, та документи, необхідні для призначення страхових виплат, відповідно до статті 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

За результатами розгляду зазначених документів територіальний орган Фонду визначає необхідність у підготовці та надсиланні повідомлення про надання соціальних послуг з догляду потерпілому до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - уповноважений орган).

Згідно із пунктом 3 Порядку №438 територіальний орган Фонду надсилає уповноваженому органу повідомлення про надання потерпілому соціальних послуг з догляду та/або медичних послуг у межах програми медичних гарантій, зокрема медичної послуги з надання мобільної паліативної допомоги (у разі необхідності), за формою згідно з додатком 2. Надсилання такого повідомлення здійснюється засобами веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за наявності технічної можливості).

Відповідно до пункту 5 Порядку №438 соціальний менеджер/фахівець із соціальної роботи/соціальний працівник відвідує потерпілого за місцем його проживання з метою: проведення оцінювання потреб потерпілого в наданні соціальних послуг з догляду; надання переліку надавачів соціальних послуг (крім фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до Закону України "Про соціальні послуги" без провадження підприємницької діяльності на професійній основі) із місцезнаходженням в адміністративно-територіальній одиниці проживання потерпілого; інформування про можливість отримання потерпілим щомісячної компенсації у грошовій формі за надання соціальних послуг з догляду членом його сім'ї або іншою особою та її розмір, який визначається абзацом третім пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2023 р. № 438 "Деякі питання організації забезпечення соціальними послугами з догляду та медичними послугами потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які їх потребують", і про можливість заповнення з цією метою заяви за формою згідно з додатком 1; з'ясовує обставини щодо наявності в потерпілого декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу.

Згідно із пунктом 6 Порядку №438 за результатами відвідувань потерпілого соціальний менеджер/фахівець із соціальної роботи/соціальний працівник: організовує взаємодію між потерпілим і надавачем соціальних послуг, якого вибрав потерпілий, з метою укладення договору про надання соціальних послуг з догляду. Такий договір укладається в паперовій формі; у разі необхідності отримання потерпілим медичних послуг, зокрема медичної послуги з надання мобільної паліативної допомоги, у разі наявності в потерпілого декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, інформує про це лікаря, з яким укладено таку декларацію, та бере участь в організації взаємодії між потерпілим і лікарем, який надає первинну медичну допомогу.

У разі відсутності в потерпілого декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, сприяє пошуку надавача первинної медичної допомоги та поданню потерпілим декларації про вибір лікаря, що надає первинну медичну допомогу.

У разі коли потерпілий виявив бажання отримувати компенсацію у грошовій формі за надання соціальних послуг з догляду членом його сім'ї або іншою особою, соціальний менеджер/фахівець із соціальної роботи/соціальний працівник надає йому допомогу в заповненні заяви (за формою згідно з додатком1) та передає заяву до територіального органу Фонду для проведення фінансування компенсації та її виплати починаючи з місяця подання заяви. Заява передається засобами веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за наявності технічної можливості).

Договір про надання соціальних послуг з догляду укладається між надавачем соціальних послуг (юридичною особою або фізичною особою-підприємцем, яка є надавачем соціальних послуг і внесена до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг) і потерпілим або законним представником потерпілого в письмовій формі згідно з додатком 3.

Договір про надання соціальних послуг з догляду на професійній основі відповідно до Закону України "Про соціальні послуги" укладається в письмовій формі між надавачем соціальних послуг (фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на професійній основі) і потерпілим або законним представником потерпілого в письмовій формі згідно з додатком 4. Однією з істотних умов такого договору є кількість годин надання соціальних послуг з догляду на місяць.

Відповідно до пункту 8 Порядку №438 уповноважений орган передає територіальному органу Фонду скановані копії договору та складеного відповідно до пункту 5 цього Порядку акта оцінки потреб сім'ї/особи. Передання примірника договору та акта оцінки потреб сім'ї/особи здійснюється засобами веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за наявності технічної можливості).

Згідно із пунктом 13 Порядку №438 виплата компенсації потерпілому, якому надаються соціальні послуги з догляду членом його сім'ї або іншою особою, здійснюється щомісяця у грошовій формі у спосіб, обраний потерпілим для виплати призначеної йому страхової виплати внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Таким чином, з 01.01.2023 змінено порядок надання потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві соціальних послуг та відповідних компенсацій.

Зокрема, однією з умов для отримання соціальних послуг з догляду та медичними послугами потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які їх потребують відповідно до Порядку №438, є заява потерпілого або його піклувальника до територіальних органів ПФУ.

На підставі вказаної заяви, відповідний територіальний орган ПФУ надсилає повідомлення про надання соціальних послуг з догляду потерпілому до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, соціальні працівники яких в свою чергу здійснюють проведення оцінювання потреб потерпілого в наданні соціальних послуг з догляду, надають перелік надавачів соціальних послуг із місцезнаходженням в адміністративно-територіальній одиниці проживання потерпілого, інформують про можливість отримання потерпілим щомісячної компенсації у грошовій формі за надання соціальних послуг з догляду членом його сім'ї або іншою особою та її розмір, який визначається абзацом третім пункту 5 Постанови №438.

Після проведення соціальними працівниками перевірки та встановлення потреб потерпілого документи, визначені Порядком №438, передаються до територіального органу ПФУ, який на підставі наданих документів здійснює виплату компенсації потерпілому за надання соціальних послуг.

Аналогічні положення містить і редакція Порядку №438, чинна з 29.07.2023.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив виключно з того, що матеріали справи не містять доказів, що позивач звертався до відповідача із заявою про отримання соціальних послуг з догляду внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання відповідно до Закону №1105-XIV та Порядку №438.

Поряд і цим, колегія суддів не вправі погодитись з такими висновками суду першої інстанції, адже матеріали справи свідчать, що позивач в продовж 2023 року неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області як через урядовий контактний центр так і безпосередньо.

Слід зауважити, що матеріали справи містять численні листа Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, що підтверджують право позивача на отримання виплат та роз'яснення про порядок відновлення таких.

Зокрема, у листі від 04.05.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, на звернення позивача роз'яснено, що чинним Порядком № 438 від 28.04.2023 саме на органи Пенсійного фонду покладено обов'язок направити до особи з інвалідністю соціального менеджера-фахівця, для надання допомоги та складання відповідної заяви про отримання виплатити по побутовому обслуговуванню.

Як стверджує апелянта та жодним чином не спростовує відповідач, такий соціальний менеджер відвідував позивача 22.08.2023 року, а відповідну заяву було складено.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, у суду відсутні підстави вважати, що позивачем не виконано вимоги передбачені Порядком №438.

З огляду на викладене суд першої інстанції прийшов до хибних висновків, що не відновивши виплати на користь позивача, відповідачем не вчинялося будь-яких дій, які б порушували права чи інтереси позивача.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Враховуючи протиправність дій відповідача щодо призупинення належних позивачу виплат колегія суддів приходить до переконання про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату належних позивачу сум.

Натомість, питання визначення розміру таких виплат, у даному випадку належить до дискреційних повноважень відповідача як органу уповноваженого здійснювати управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку.

При цьому, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача робити виплати йому по побутовому обслуговуванню щомісячно в розмірі 25% мінімальної заробітної плати і в подальшому є вимогою на майбутнє та не можуть бути задоволеними, адже захисту у судовому порядку підлягають тільки порушені права, свободи та інтереси особи. .

Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення , в тому числі є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року скасувати та прийняти нову постанову якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про призупинення ОСОБА_1 виплат по сторонньому догляду і побутовому обслуговуванню протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок виплат по побутовому обслуговуванню з 01.01.2023 по 01.11.2023 ОСОБА_1 та виплатити належні суми.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. Беспалов

Суддя В. О. Аліменко

Суддя І. О. Грибан

(Повний текст постанови складено 05.12.2024)