про відкриття провадження в адміністративній справі
04 грудня 2024 року м. Київ № 320/55313/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання постанови нечинною, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у якому просить суд:
- визнати відсутність у відповідача повноважень розробляти та затверджувати типові договору з розподілу природного газу;
- визнати постанову НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 “Про затвердження Типового договору розподілу природного газу» нечинною та незаконною та такою, що порушує мої права споживача природного газу;
- визнати відсутність у відповідача повноважень розробляти та затверджувати типові договори на експлуатацію складових газорозподільної системи, на господарське відання складовими газорозподільної системи, на користування складовими газорозподільної системи;
- визнати додатки 4, 5 та 6 до Кодексу Газорозподільних систем незаконними та нечинними та такими, що порушують право свободи розпорядження моїм майном;
- визнати нанесення відповідачем його протиправними правочинами моральної шкоди; стягнути з державного бюджету України на користь позивача грошову суму у розмірі 2 000 000 грн в якості відшкодування моральної шкоди, заподіяної порушенням його права в сфері споживання природного газу та права свободи розпорядження його майном.
Перевіряючи позовну заяву на предмет її прийнятності та можливості відкриття провадження в адміністративній справі в іншій частині вимог, суддя з'ясував наступне.
Позивач у позовній заяві просить суд звільнити його від сплати судового збору з огляду на скрутний матеріальний стан.
Вирішуючи питання про звільнення від сплати судового збору, суддя виходить з наступного.
Частиною другою статті 132 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зокрема за умови, коли розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Наданою заявником довідкою про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату або відсутність податкових зобов'язань) платник податків ОСОБА_1 за 2023 рік, за який подано декларацію не мав доходу.
З огляду на це суд визнав за можливе звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду цієї позовної заяви.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Відповідно до положень статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження з особливостями, передбаченими статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України, правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.
Згідно із частинами четвертою-сьомою статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом. Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду.
У зв'язку із цим, у силу вимог частини восьмої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження відсутні.
Згідно із частиною першою статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 171, 243 та 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відкрити провадження в адміністративній справі.
Справа буде розглядатися одноособово суддею Лисенко В.І. за правилами загального позовного провадження.
Розпочати підготовку справи до судового розгляду.
Призначити підготовче засідання на 22 січня 2024 року о 14.30 год.
Судове засідання відбуватиметься в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).
Викликати для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників).
Запропонувати відповідачеві подати до суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Витребувати у відповідача до початку підготовчого засідання усі належним чином засвідчені докази на спростування вимог позовної заяви.
Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі № 320/559567/24 за позовом ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та нечинною з моменту прийняття постанови НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 “Про затвердження Типового договору розподілу природного газу» у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лисенко В.І.