ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"05" грудня 2024 р. Справа № 300/7716/24
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу щорічної разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2024 році як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2024 рік;
зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову виплату до Дня Незалежності України як учаснику бойових дій в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2024 рік, з урахуванням вже сплачених коштів.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 залучено до участі в адміністративній справі №300/7716/24 відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку з тим, що пенсійний орган у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства, а також та просив зупинити провадження до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/14216/23 (а.с. 18-22).
Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі суд керується такими мотивами.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтями 236-237 Кодексу адміністративного судочинства України визначені порядок та підстави зупинення провадження у справі і поновлення провадження у справі.
Судом встановлено, що 22.11.2023 ухвалою Верховного Суду у справі №440/14216/23 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. У вказаній ухвалі Верховний Суд визначив такі ознаки типової справи:
- позивачі є особами з інвалідністю внаслідок війни (ветеранами війни) та мають право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік;
- позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності;
- спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань»;
- позивачами у зазначених справах заявлено тотожні позовні вимоги.
Пунктом 22 частини 1 статті 4 КАС України встановлено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
На момент вирішення судом питання про зупинення провадження у даній адміністративній справі, вищевказане рішення у зразковій справі №440/14216/23 не набрало законної сили.
При цьому, відповідно до пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно з частиною 1 статті 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
З урахуванням вказаних положень, суд зазначає, що зупинення провадження у справі є правом, а не обов'язком суду.
Натомість, на переконання суду, зупинення провадження призведе до затягування строків розгляду справи та є процесуально недоцільним.
Таким чином, з огляду на вказане, а також враховуючи те, що у матеріалах справи є достатні письмові докази, які необхідні для повного та всебічного розгляду справи, на переконання суду, відсутні підстави для зупинення провадження у цій адміністративній справі.
Окрім цього, суд наголошує, що ні позивачем, ні відповідачами не надано до суду доказів наявності у ОСОБА_1 інвалідності внаслідок війни, якому виплата разової грошової допомоги до Дня Незалежності має здійснюватися відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Таким чином, адміністративна справа №300/7716/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення певних дій не відповідає всім ознакам типової справи по відношенню до зразкової справи №440/14216/23, яка розглядається Верховним судом.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256 КАС України,
у задоволенні клопотання представника представника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення певних дій - відмовити.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Позивачу та відповідачам ухвалу надіслати через підсистему «Електронний суд».
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи».
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.