Справа № 308/18356/24
3/308/9206/24
26 листопада 2024 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Деметрадзе Т.Р., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Кизименко К.О., розглянувши матеріали, які надійшли із Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стрільця ВСП ЗСУ; зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшли матеріали справи №308/18356/24 за протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №50 від 12.11.2024, матеріали справи №308/18360/24 за протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №51 від 12.11.2024 року та матеріали справи №308/18361/24 за протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №52 від 12.11.2024, складені відносно ОСОБА_1 .
Справи про вчинення ОСОБА_1 вказаних адміністративних правопорушень надійшли до суду одночасно 13.11.2024 року.
На підставі ст. 36 КУпАП вважаю за необхідне об'єднати справи по вищевказаних адміністративних правопорушеннях щодо ОСОБА_1 в одне провадження та присвоїти номер 308/18356/24.
22 травня 2018 року, у порядку ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію», ОСОБА_1 склав Присягу працівника Національної поліції України, яку після складання власноручно підписав.
Наказом начальника УПО в Закарпатській області від 16 серпня 2021 року № 90 о/с, ОСОБА_1 призначено на посаду інженера головного пункту централізованого спостереження Ужгородського районного відділу Управління поліції охорони в Закарпатській області. До цього часу за ОСОБА_1 закріплено спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0021950 та присвоєно спеціальне звання. На час проходження служби в Національній поліції України ОСОБА_1 наділено владними повноваженнями.
Таким чином, перебуваючи на посаді інженера головного пункту централізованого спостереження Ужгородського районного відділу Управління поліції охорони в Закарпатській області, маючи спеціальне звання поліцейського, спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0021950 та склавши Присягу на вірність Українському народові, ОСОБА_1 до 14.04.2023 був поліцейським, у зв'язку з цим на нього поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Як встановлено із протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №50, перевіркою встановлено, що відповідно до наказу УПО в Закарпатській області від 14.04.2023 №61 о/с, ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п. 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) з 14 квітня 2023 року, з яким ОСОБА_1 того ж дня ознайомився під особистий підпис, а також з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», які власноручно підписав.
Статтею 1 Закону встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 2-7 абзацу 1 розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами, внесеними згідно Закону України №3384-ІХ від 20.09.2023, який набув законної сили з 12.10.2023) особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». Відповідно до наведених вище законодавчих актів, ОСОБА_1 до 00 год. 00 хв. 01.02.2024 був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2021 рік.
Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту НАЗК, ОСОБА_1 опублікував в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію за 2021 рік тільки 04 лютого 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Як встановлено із протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №51, перевіркою встановлено, що відповідно до наказу УПО в Закарпатській області від 14.04.2023 №61 о/с, ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції за п. 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) з 14 квітня 2023 року, з яким ОСОБА_1 того ж дня ознайомився під особистий підпис, а також з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», які власноручно підписав.
Статтею 1 Закону встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 2-7 абзацу 1 розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами, внесеними згідно Закону України №3384-ІХ від 20.09.2023, який набув законної сили з 12.10.2023) особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». Відповідно до наведених вище законодавчих актів, ОСОБА_1 до 00 год. 00 хв. 01.02.2024 був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2022 рік.
Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту НАЗК, ОСОБА_1 опублікував в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію за 2022 рік тільки 04 лютого 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Як встановлено із протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №52, перевіркою встановлено, що відповідно до наказу УПО в Закарпатській області від 14.04.2023 №61 о/с, ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції за п. 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) з 14 квітня 2023 року, з яким ОСОБА_1 того ж дня ознайомився під особистий підпис, а також з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», які власноручно підписав.
Статтею 1 Закону встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 2-7 абзацу 1 розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами, внесеними згідно Закону України №3384-ІХ від 20.09.2023, який набув законної сили з 12.10.2023) особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». Відповідно до наведених вище законодавчих актів, ОСОБА_1 до 00 год. 00 хв. 01.02.2024 був зобов'язаний подати декларацію при звільненні.
Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту НАЗК, ОСОБА_1 опублікував в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію при звільненні тільки 04 лютого 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому при обставинах, викладених у протоколах про адміністративне правопорушення визнав.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 обіймав посаду інженера головного пункту централізованого спостереження Ужгородського районного відділу Управління поліції охорони в Закарпатській області, маючи спеціальне звання поліцейського, спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0021950, та відповідно до наказу УПО в Закарпатській області від 14.04.2023 №61 о/с, ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції за п. 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) з 14 квітня 2023 року.
Відповідно до п. 2-7 абзацу 1 розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами, внесеними згідно Закону України №3384-ІХ від 20.09.2023, який набув законної сили з 12.10.2023) особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Однак, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та за 2022 рік, а також декларацію при звільненні тільки 04 лютого 2024 року, тобто несвоєчасно.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, зокрема, протокол №50, 51, 52 про адміністративне порушення, пов'язане з корупцією від 12.11.2024 року, наказ УПО в Закарпатській області НП України від 14.04.2023 №61 о/с про звільнення ОСОБА_1 з посади, дані з офіційного веб-сайту Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування Національного агентства з питань запобігання корупції про те, що ОСОБА_1 опублікував декларації лише 04.02.2024, та інші матеріали справи, суд приходить до висновку, що гр. ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно подав щорічні декларації за 2021 рік та за 2022 рік, а також декларацію при звільненні, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу.
На підставі наведеного керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1,172-6, 221, 280, 284, 287-291 КУпАП, суддя, -
Об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення за №308/18356/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, №308/18360/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та №308/18361/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, присвоївши справі єдиний номер №308/18356/24.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1020,00 (одну тисячу двадцять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605.6 грн.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Т.Р. Деметрадзе