Справа № 214/6725/24
3/214/2928/24
Іменем України
03 грудня 2024 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Попов В.В., розглянувши адміністративну справу, що надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Грузії, громадянина України, лікаря-хірурга Міжрайонної Зарічної МСЕК Комунального закладу «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи» Дніпропетровської обласної ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1101 від 29.07.2024 року: ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лікаря-хірурга міжрайонної Зарічної МСЕК Комунального закладу «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи» Дніпропетровської обласної ради, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за типом «щорічна»,а саме - 12.07.2024 року о 12 год. 25 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнав, обставини викладені в адміністративному протоколі підтвердив.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно ст. 280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи підлягає особа адміністративній відповідальності за інкриміноване їй адміністративне правопорушення, тобто перевірити правильність кваліфікації її дій.
Згідно п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною 3 ст. 81 ЦК України, встановлено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або місцевого самоврядування.
Згідно статуту КЗ «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи» ДОР - заклад заснований на спільній власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Дніпропетровської області та перебуває в управлінні Дніпропетровської обласної ради. Організаційне і методичне керівництво закладу здійснюється департаментом охорони здоров'я обласної державної адміністрації. Заклад є установою охорони здоров'я населення, що діє на підставі Конституції України, основ законодавства України про охорону здоров'я, чинного законодавства України, рішень органу управління майном, розпоряджень голови Дніпропетровської обласної ради та цього статуту.
Наказом КЗ «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи» ДОР від 05.11.2019 року № 41 затверджено Положення про міжрайонну Зарічну медико-соціальну експертну комісію КЗ «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи» ДОР. Відповідно до цього Положення міжрайонна Зарічна МСЕК є структурним підрозділом КЗ «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи» ДОР, створена з метою надання медико-соціальної експертної допомоги дорослому населенню Дніпропетровської області.
Працівники міжрайонної Зарічної МСЕК здійснюють свої функції на підставі посадових інструкцій, затверджених директором КЗ «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи» ДОР.
Наказом КЗ «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи» ДОР № 5-о від 02.01.2014 року ОСОБА_1 прийнято на посаду лікаря-хірурга Жовтневої міжрайонної МСЕК. Яка 22.11.2016 року перейменована у Зарічну міжрайонну МСЕК згідно наказу № 91 від 22.11.2016 року. 04.01.2022 року Зарічна міжрайонна МСЕК перейменована у міжрайонну Зарічну МСЕК згідно наказу № 2/1 від 04.01.2022 року.
Відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» голів та членів МСЕК віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, як на члена МСЕК, та є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, у ОСОБА_1 в 2024 році виникли обов'язки та обмеження передбачені Законом України «Про запобігання корупції», в тому числі обов'язок щодо подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.
При цьому, згідно з Законом України «Про запобігання корупції», подання декларацій здійснюється шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Законом не передбачено виключень щодо строків і порядку подачі електронних декларацій для осіб, що не мають навичок роботи із комп'ютерною технікою та програмним забезпеченням, а також через неотримання вчасно ЕЦП, отже всі проблемні технічні питання, що не пов'язані із працездатністю реєстру, мають вирішуватися декларантом, який сам, враховуючи характер своєї зайнятості, рівень навичок володіння комп'ютером і інтернет-базами даних, тощо, планує і забезпечує подачу своєї декларації.
З матеріалів справи, судом не встановлено наявність поважних причин несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 .
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 12.07.2024 року, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 172-6, 268, 283-285 КУпАП, -
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Згідно ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням її майна в порядку, встановленому законом.
В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя В. В. Попов.