Постанова від 04.12.2024 по справі 727/12999/24

Справа № 727/12999/24

Провадження № 3/727/3459/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2024 року м. Чернівці

Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Калмикова Ю. О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого приватним підприємцем, з 08.04.2021 року звільнений з посади спеціаліста І категорії сектору технічного захисту інформації УСБ України в Чернівецькій області, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,

УСТАНОВИЛА:

1. Зміст наданих до суду протоколів, позиції учасників справи

1.1. Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією №405 від 19.11.2024 встановлено, що ОСОБА_1 , будучи спеціалістом І категорії сектору технічного захисту інформації УСБ України в Чернівецькій області, відповідно до п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», являючись службовою особою СУ України, обіймаючи на постійній основі вказану посаду, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію після звільнення за 2021 рік (тобто всупереч встановленого строку - не пізніше 31.01.2024, згідно із п. 2.7 розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції»).

Згідно з наказом Голови СБ України від 27.03.2017 № 342-ос ОСОБА_1 зарахований на військову службу в СБ України.

В подальшому, ОСОБА_1 звільнений з військової служби наказом Голови СБ України № 460-ОС/дск від 08.04.2021 за п.п. «а» п.61, п.п. «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України. На день звільнення перебував у військовому званні «старший лейтенант» та на посаді спеціаліста І категорії сектору технічного захисту інформації УСБ України в Чернівецькій області. Виключений зі списків особового складу з ЗО квітня 2021 року.

Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посяг ати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон) визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Статтею 521 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що стосовно осіб, зазначених у підпунктах "в", "г", "д", "е", "з", "и" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, які за посадами, що вони займають, належать до кадрового складу розвідувальних органів України та/або займають посади, перебування на яких пов'язане з державною таємницею у зв'язку з безпосереднім здійсненням такими особами оперативно-розшукової, контррозвідувальної, розвідувальної діяльності, осіб, які безпосередньо забезпечують безпеку посадових осіб відповідно до Закону України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб", а також осіб, які претендують на зайняття таких посад, та осіб, які припинили діяльність, заходи, передбачені розділом VII цього Закону, організовуються і здійснюються у спосіб, що унеможливлює розкриття належності таких осіб до відповідних державних органів чи військових формувань, у порядку, що визначається Національним агентством.

Процедуру, за якою здійснюються заходи фінансового контролю стосовно наведеної вище категорії осіб встановлено Порядком здійснення заходів фінансового контролю в Службі безпеки України стосовно окремих категорій осіб, затвердженим рішенням НАЗК від 19 липня 2019 року № 2167-дск, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 серпня 2019 року за № 969/33940.

Водночас, вказана процедура полягає у поданні суб'єктами декларування, (на яких поширюється дія статті 52-1 Закону України «Про запобігання корупції») через регіональний орган, заклад, установу або підприємство СБ України підписаної ЕЦП електронної декларації для подальшого її скерування до уповноваженого функціонального підрозділу ЦУ СБУ, що унеможливлює розкриття належності таких суб'єктів декларування до Служби безпеки України.

До припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, ОСОБА_1 займав посаду, перебування на якій пов'язане з державною таємницею у зв'язку із залученням до оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, тобто на нього поширювалася дія статті 52-1 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч. 1 статті 45 Закону, передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"- ґ" пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з вимогами роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 року, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону.

Пунктом п. 2.7 розділу XIII Прикінцевих положень Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 24.10.2024 року подав електронну декларацію після звільнення за 2021 рік.

До визначених категорій осіб, які наділені правом на відтермінування обов'язку подання декларації за 2021 рік, ОСОБА_1 не відноситься.

Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мав реальну можливість своєчасно подати декларацію після звільнення за 2021 рік, у зв'язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.

Наданим поясненням ОСОБА_1 повідомив, що йому було відомо про необхідність подачі декларації після звільнення за 2021 рік, однак замешкався та подав декларацію до Реєстру несвоєчасно (пояснення додається).

Гранична дата подання декларації після звільнення за 2021 рік для ОСОБА_1 , як колишнього спеціаліста І категорії сектору технічного захисту інформації УСБ України в Чернівецькій області, становить не пізніше 31.01.2024.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2.7 розділу XIII Прикінцевих положень Закону, несвоєчасно без поважних причин, 24.10.2024, подав декларацію після звільнення за 2021 рік (при встановленому строку не пізніше 31.01.2024), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є УСБ України в Чернівецькій області (місце проходження служби), юридична адреса: вул. Шевченка, буд. 1А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58000.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 24.10.2024 року.

Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу 19.11.2024 року.

1.2. ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, до суду надав письмову заяву про визнання вини та пояснив, що він дійсно подав декларації із запізненням, в чому він щиро кається. Він просить поставитися якомога м'якше до вчиненого ним правопорушення.

Прокурор Сащук Р.О. надав суду письмове клопотання, в якому просив визнати ОСОБА_1 винним та притягнути до адміністративної відповідальності.

2.Релевантні джерела права

2.1. Згідно з ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно зі ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення за статтями 172-4 - 172-9 цього Кодексу мають право складати уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції.

Відповідно ст. ст. 245, 251, 252, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

2.2. Відповідно до диспозиції ч. 1 ст.172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

2.3. Статтею 521 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що стосовно осіб, зазначених у підпунктах "в", "г", "д", "е", "з", "и" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, які за посадами, що вони займають, належать до кадрового складу розвідувальних органів України та/або займають посади, перебування на яких пов'язане з державною таємницею у зв'язку з безпосереднім здійсненням такими особами оперативно-розшукової, контррозвідувальної, розвідувальної діяльності, осіб, які безпосередньо забезпечують безпеку посадових осіб відповідно до Закону України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб", а також осіб, які претендують на зайняття таких посад, та осіб, які припинили діяльність, заходи, передбачені розділом VII цього Закону, організовуються і здійснюються у спосіб, що унеможливлює розкриття належності таких осіб до відповідних державних органів чи військових формувань, у порядку, що визначається Національним агентством.

Водночас, вказана процедура полягає у поданні суб'єктами декларування, (на яких поширюється дія статті 52-1 Закону України «Про запобігання корупції») через регіональний орган, заклад, установу або підприємство СБ України підписаної ЕЦП електронної декларації для подальшого її скерування до уповноваженого функціонального підрозділу ЦУ СБУ, що унеможливлює розкриття належності таких суб'єктів декларування до Служби безпеки України.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи,уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з п. 2.7 Розділ ХІІІ "Прикінцеві положення" вищевказаного Закону, установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше. Декларації, подані під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого статтею 45 цього Закону. Суб'єкти декларування, які подали такі декларації, мають право протягом 14 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" звернутися до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо подання виправленої декларації за відповідний звітний період. Національне агентство з питань запобігання корупції забезпечує такому суб'єкту декларування можливість подати виправлену декларацію за відповідний звітний період протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем одержання відповідного звернення суб'єкта декларування.

2.4. Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 р. за № 987/36609 (далі - Порядок 449/21) передбачено три види декларацій, зокрема:

2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.

Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Якщо в особи упродовж звітного періоду були підстави для подання декларації при звільненні декілька разів, кожна з них має бути подана за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.

3. Опис обставин, установлених під час розгляду справи, та оцінка аргументів учасників

3.1. Як вбачається з матеріалів адміністративного правопорушення згідно з письмових пояснень ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав в повному обсязі, готовий понести відповідальність, в подальшому зобов'язується не вчиняти аналогічні правопорушення.

Згідно з Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_1 має активну щорічну декларацію, дата подання 24.10.2024 за період 2021.

Згідно з повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №9/2195дск від 14.02.2024 повідомлено ОСОБА_1 про неподання щорічної (після звільнення) за 2021 рік.

Згідно з повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №151-10/48639-24 від 03.07.2024 повідомлено ОСОБА_1 про неподання щорічної (після звільнення) за 2021 рік.

Згідно з листом №75/15-1277-дск від 10.09.2024, наданого Управлінням СБУ в Чернівецькій області повідомлено Начальника УСР про виключення ОСОБА_1 із списків особового складу Управління з 30 квітня 2021 року. Крім того, ОСОБА_1 не інформував Управління СБ України в Чернівецькій області щодо подання ним декларації до ЄДРД.

Згідно з довідкою №75/11/573 від 05.09.2024, наданою Управлінням СБУ в Чернівецькій області повідомлено, що ОСОБА_1 перебував у військовому званні «старший лейтенант» та на посаді спеціаліста І категорії. Виключений зі списків особового складу з 30.04.2021.

Згідно з листом бесіди з старшим лейтенантом ОСОБА_1 від 22.03.2021, наданим Управлінням СБУ в Чернівецькій області повідомлено про необхідність подання декларації, про що ОСОБА_1 особисто ознайомлений під розпис.

3.2 Даючи оцінку вищевказаним доказам як окремо, так і в їх сукупності, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, суд уважає, що ОСОБА_1 , будучи спеціалістом І категорії сектору технічного захисту інформації УСБ України в Чернівецькій області, відповідно до п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», являючись службовою особою СУ України, обіймаючи на постійній основі вказану посаду, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію після звільнення за 2021 рік (тобто всупереч встановленого строку - не пізніше 31.01.2024, згідно із п. 2.7 розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції»), оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 24.10.2024, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією та передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст. 17 КУпАП судом не встановлено, строк накладення стягнення за вчинення адміністративного правопорушення не закінчився.

4. Накладення стягнення та вирішення інших процесуальних питань

4.1. При накладенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , характер вчиненого правопорушення, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що згідно з ст. 35 КУпАП, обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність суд в порядку ст. 34 КУпАП визнає той факт, що ОСОБА_1 щиро розкаявся у вчиненому правопорушенні.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням особи, майнового стану та ступеню вини ОСОБА_1 , суд уважає, що слід призначити стягнення в межах санкції ч. 1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

4.2. На підставі ст. 40-1 КУпАП на користь держави підлягає стягненню судовий збір.

Керуючись статтями 1, 7, 8, 9, 23, 26, 33-35, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 268, 278, 280-287, 307, 308 КУпАП та ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Чернівецької ГУК Чернівецька ТТ (отримувач коштів Чернівецька ГУК Чернівецька ТТ 22030101, код ЄДРПОУ 37836095, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), р/р UA828999980313141206000024405, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу судовий збір Шевченківський районний суд м. Чернівці) у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена Чернівецького апеляційного суду у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Чернівці.

Суддя Ю. О. Калмикова