Рішення від 03.12.2024 по справі 260/4937/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2024 рокум. Ужгород№ 260/4937/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі представника Моісєєва Івана Юрійовича ( АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2024 року ОСОБА_1 , через уповноваженого представника Моісєєва Івана Юрійовича звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою просить: "1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідках від 27.05.2024 року №ПМ/2021 ХР13690, № ПМ/2022 ХР 13690, № ПМ/2023 ХР13690 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 року, у справі № 260/1721/24 розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 35% до 10%; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 p.p.. відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з у рахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, рішень Міністра оборони України від 19.01.2022 року № 248/269, від 01.02.2023 року № 2683/з, із обов'язковим зазначенням відомостей: про розмір посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення із вказанням розміру: надбавки за особливості проходження служби - 65% (посадового окладу, окладу за військове звання га надбавки за вислугу років); премії - 35% (посадового окладу), які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021 року, 01.01.2022 року та 01.01.2023 року, з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 року у справі № 260/1721/24. для здійснення обчислення, перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, 01.01.2023 року та виплати пенсії з 01.02.2021 року, 01.02.2022 року, 01.02.2023 року.

19 серпня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

23 вересня 2024 року ухвалою суду витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою «Старшина роти» за січень 2021 року, січень 2022 року та січень 2023 року, або посадою прирівняною до цієї посади.

08 жовтня 2024 року відповідачем, на виконання вимог ухвали суду, подано клопотання, в якому зазначають, що виконати ухвалу ІНФОРМАЦІЯ_3 не в змозі, у зв'язку із відсутністю відомостей щодо грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять (проходили) службу у військових частинах Збройних Сил України, які не знаходяться в підпорядкуванні та на фінансовому забезпеченні ІНФОРМАЦІЯ_4 .

15 жовтня 2024 року ухвалою суду витребувано від ОСОБА_1 відомості щодо військової частини (або її правонаступника) звідки був звільнений з військової служби.

Станом на 04 листопада 2024 року витребувані докази суду позивачем не надано, однак ухвалу отримано представником позивача 16 жовтня 2024 року, (а.с. 60).

04 листопада 2024 року ухвалою суду витребувано повторно від ОСОБА_1 відомості щодо військової частини (або її правонаступника) звідки був звільнений з військової служби.

05 листопада 2024 року представником позивача на виконання вимог ухвали про витребування доказів, повідомлено суд, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 . Однак, щодо правонаступника військової частини НОМЕР_2 , її наявності, ліквідації, реорганізації, на час виникнення даного спору, то позивач такими відомостями об'єктивно не володіє, в т.ч. у зв'язку з тривалим часом перебування на пенсії після звільнення з військової служби.

20 листопада 2024 року ухвалою суду витребувано від Міністерства оборони України відомості щодо місцезнаходження військової частини НОМЕР_2 або її правонаступника.

Станом на 03 грудня 2024 року витребувані докази суду Міністерством оборони України не надано, однак ухвалу отримано 21 листопада 2024 року.

Відповідно до частини 9 статті 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне розглянути справу за наявними в ній доказами.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 29.01.2020 року, у справі № 826/6453/18 постановою Шостого апеляційного адміністративною суду, (залишеною в силі постановою від 20.10.2022 року Касаційного адміністративною суду в складі Верховного Суду), визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та відповідно відновлена попередня редакція пункту 4 постанови № 704 та пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Отже, в зв'язку з наведеним, а також через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 294-ІХ від 14.11.2019 року, з 29.01.2020 року виникли підстави для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розмір) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13. 14, тобто станом на 01.01.2020 року, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року.

30 серпня 2024 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначають, що премії носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретного працівника, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Постанова №704 не передбачає конкретний відсоток надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця чи премії. В той же час, граничні розміри надбавок визначаються керівником державного органу в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних обов'язків та напрямку діяльності відповідного підрозділу. Зазначене свідчить, що надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями та премія мають тимчасовий характер, а їх виплата дозволена за наявності підстав та тільки у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання військовослужбовців. Крім вищезазначеного, звертають увагу суду, що згідно Постанови № 704 мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби складає 0% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії - 10%ПО. Всупереч наведеному, позивач зазначає, що у 2019 році (як і надалі) розмір додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців визначався згідно телеграм Міністра оборони України. Тут слід звернути увагу суду, що Закон України № 2262-XII містить застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Зміни до Закону № 2262-XII не вносились, а Постанова КМУ № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року, є чинною на сьогоднішній день та діє в новій редакції (зі змінами від 20.05.23, внесеними згідно Постанови № 481). В свою чергу, телеграми Міністра оборони України не є рішеннями Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення. Постанова №704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток надбавки за особливості проходження служби не менше ніж 65% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) та премії у розмірі 35% (від посадового окладу).

02 вересня 2024 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначають, що відносно зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення, які видаються на виконання судових рішень судів, відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії, то аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14.01.2020 року № 248/291 від 27.01.2021 року № 248/612. від 19.01.2022 року № 248/269. від 01.02.2023 року №2683/з. доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2020, 2021, 2022, 2023 p.p., відповідно з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 p.p., - відповідно, встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% (посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років); щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми. Згідно додатку № 1 до телеграми від 14.01.2020 року № 248/291, від 27.01.2021 року № 248/612, від 19.01.2022 року № 248/269 розмір премії складає 35%. Будь-яких інших рішень з даного приводу, відмінних від вказаного попередньо, якими було б встановлено у 2020, 2021, 2022, 2023 p.p., надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію в інших розмірах, Міністром оборони України, не приймалося.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років, (а.с. 16).

24 квітня 2024 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/1721/24, яке набрало законної сили 24 травня 2024 року, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року.

27 травня 2024 року, на виконання рішення суду у справі № 260/1721/24, ІНФОРМАЦІЯ_2 сформовано довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 №ПМ/2021 ХР13690 станом на 01 січня 2021 року, №ПМ/2022 ХР13690 станом на 01 січня 2022 року, № ПМ/2023 ХР13690 станом на 01 січня 2023 року, (а.с. 18-19).

Відповідно до вказаних довідок надбавка за особливості проходження служби ОСОБА_1 становить 1%, а премія - 10%

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII (далі - Закон №2262).

Суд враховує те, що спірні правовідносини виникли з приводу перерахунку пенсії позивача.

Порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій регулюється нормами статті 63 Закону.

Так, частиною 1 зазначеної статті визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Так, зокрема, порядок проведення перерахунку пенсій військовослужбовців встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок, у редакції чинній на момент спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Вказаним Порядку врегульовано також алгоритм дій уповноважених органів щодо видачі довідок про грошове забезпечення військовослужбовців для перерахунку їх пенсії.

Зокрема, пунктом 2 Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Спірні правовідносини виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення ІНФОРМАЦІЯ_3 у виданих станом на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року та станом на 01 січня 2023 року довідках про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, серед іншого, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також щомісячної премії у розмірі 10% від посадового окладу.

Оцінюючи правомірність таких дій суб'єкта владних повноважень, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон №2011) передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону №2011).

01 березня 2018 року набрала чинність Постанова Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин), якою затверджені тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Окрім того, пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати, в тому числі, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260), яким згідно з пунктом 1 розділу I, визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Порядок № 260 розроблено, зокрема відповідно до Постанови № 704.

Пунктом 2 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)), а також додаткова винагорода та одноразова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.

Відповідно до пункту 3 розділу I Порядку № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Згідно з пунктом 4 розділу I Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Пунктом 5 Розділу VІ Порядку № 260 передбачено, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.

Отже, вищезазначеними положеннями нормативно-правових актів, що регулюють порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, передбачено, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65% його розміру (окладу).

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо визначення окремих показників грошового забезпечення у виданих на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/1721/24 довідках, Закарпатський ОТЦК виходив з того, що нормативно граничні розміри надбавок та премій визначаються керівником державного органу в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних обов'язків та напрямку діяльності відповідного підрозділу.

Разом з тим, відповідач, всупереч своєму процесуальному обов'язку, жодних доказів або аргументів з врахуванням вищенаведених законодавчих норм щодо встановлення ОСОБА_1 розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії у розмірі 10% та 1% відповідно у виданих довідках №ПМ/2021 ХР13690 станом на 01 січня 2021 року, №ПМ/2022 ХР13690 станом на 01 січня 2022 року, № ПМ/2023 ХР13690 станом на 01 січня 2023 року до суду не надав.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За відсутності будь-яких доказів на підтвердження правильності зазначення у виданих ОСОБА_1 довідках надбавки за особливості проходження служби у розмірі 10% та премії у розмірі 1%, враховуючи положення статті 77 КАС України, суд вважає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність своїх дій.

В свою чергу Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024 у зразковій справі №Пз/990/6/23 вказав, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

З метою з'ясування конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення з військової служби, за січень 2021, 2022 та 2023 року або посадою, прирівняною до цієї посади, судом неодноразово витребовувались такі відомості, однак таких не надало.

Отже, незважаючи на численні спроби суду встановити розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення з військової служби, за січень 2021, 2022 та 2023 року або посадою, прирівняною до цієї посади, суб'єкти владних повноважень таких відомостей не надали з мотивів їх відсутності.

При розгляді даної адміністративної справи суд враховує те, що завданням адміністративного судочинства, відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05 квітня 2005 року).

З метою забезпечення ефективного захисту порушених прав позивача за відсутності будь-яких інших відомостей щодо розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення з військової служби, станом на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року суд враховує наступне.

Як було зазначено вище законодавством делеговано право Міністру оборони України встановлювати мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Так, телеграмами від 27 січня 2021 року №248/612, від 19 січня 2022 року №248/269, від 01.02.2023 року № 2683/з доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2021, 2022, 2023 році з 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року відповідно, встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми. Згідно додатку № 1 до телеграми від 14.01.2020 року № 248/291, від 27.01.2021 року № 248/612, від 19.01.2022 року № 248/269, від 01.02.2023 року № 2683/з - розмір премії складає №35%. Інших рішень, якими встановлено у 2020, 2021, 2022 роках надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію Міністром оборони У країни, не приймалося.

Суд враховує, що зазначені відсотки є мінімально можливим гарантованим розміром при визначенні розміру грошового забезпечення військовослужбовців.

З огляду на відсутність інших відомостей щодо конкретного розміру відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення з військової служби, за січень 2021, 2022 та 2023 року або посадою, прирівняною до цієї посади, з метою ефективного захисту прав пенсіонера суд вважає за можливе зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначити у виданих на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/1721/24 довідках відомості відповідно до вищезазначених телеграм та окремого доручення Міністра оборони України.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 3 633,60 грн, що підтверджується квитанцією від 05 серпня 2024 року № 4010510001 та від 15 серпня 2024 року № 0201520025, (а.с. 33).

Вказана сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 , в особі представника Моісєєва Івана Юрійовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у виготовлених довідках про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №ПМ/2021 ХР13690 станом на 01 січня 2021 року, №ПМ/2022 ХР13690 станом на 01 січня 2022 року, № ПМ/2023 ХР13690 станом на 01 січня 2023 року розміру надбавки за особливості проходження служби 1% та премії 10%.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, та із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% та премії у розмірі 35%, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2021 року.

4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, та із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% та премії у розмірі 35%, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2022 року.

5. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, та із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% та премії у розмірі 35%, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року.

6. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати у розмірі 3 633,60 грн (три тисячі шістсот тридцять три гривні 60 коп.) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 03 грудня 2024 року.

СуддяТ.В.Скраль