Рішення від 02.12.2024 по справі 420/31486/24

Справа № 420/31486/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Служби у справах дітей Одеської міської ради (ССД ОМР) (вул.Косовська,2-Д, м.Одеса, 65017) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Служби у справах дітей Одеської міської ради, за результатом якого позивач просить:

визнати неправомірними дії Служби у справах дітей Одеської Міської ради (в особи виконуючої обов'язок начальника служби ОСОБА_2 ) (Місцезнаходження юридичної особи за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 ) щодо неналежного розгляду "ЗАЯВА_ДО_ССД_щодо ОСОБА_3 " від 06.09.2024 року , ОСОБА_1 (РНОКПП № НОМЕР_2 );

зобов'язати Службу у справах дітей Одеської Міської ради (Місцезнаходження юридичної особи за адресою: 65017, Одеська обл., місто Одеса, ВУЛИЦЯ КОСОВСЬКА, будинок 2, корпус Д, ідентифікаційний код юридичної особи 25427107) розглянути повторно дану "ЗАЯВА_ДО_ССД_щодо ОСОБА_3" від 06.09.2024 року у відповідності до висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 є батьком неповнолітньої - - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає спільно з матір'ю, після розірвання шлюбу. Позивач звернувся з заявою до Служби у справах дітей Одеської Міської ради в якій просив провести обстеження житлово побутових умов проживання сім'ї та провести оцінку рівня безпеки дитини щодо малолітньої ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та вчинити ряд інших дій. Позивач вважає, що його заява розглянути та виконана не в повній мірі, що слугувало підставою звернення з даним позовом.

Ухвалою суду від 14 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що листом від 04.07.2024 № 6970 гр. ОСОБА_1 , відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» було повідомлено про наслідки розгляду його звернення, та надано відповідь на питання його заяви. Зважаючи на зазначене, та беручи до уваги те, що Службою, в межах компетенції було вжито вичерпних заходів щодо всебічного розгляду звернення, однак через існування об'єктивної причини, яка не залежить від дій Служби, взяти малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, на сьогодні не виявляється можливим, про що і було повідомлено заявника.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 є батьком неповнолітньої - - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 17 травня 2018 року по справі № 753/300/18, шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 розірвано. Рішення суду набрало законної сили.

Розпорядженням Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації від 23.02.2018 року № 124, визначено місце проживання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з матір'ю, ОСОБА_4 .

Рішенням Суворовського районного суду у справі 752/21544/18 від 22.12.2023 року визначено місце проживання дитини з матір'ю, а батькові надано широку участь у вихованні, постановою Одеського апеляційного суду рішення суду першої інстанції у справі 752/21544/18 від 06.06.2024 рішення першої інстанції залишено без змін

Рішенням Суворовського районного суду у справі № 523/4314/24 від 10 травня 2024р. вирішено:

визначити ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП № НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ), наступний спосіб участі у вихованні дитини шляхом надання інформації про важливі факти із життя дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 :

-надання інформації, щодо місця навчання та успіхів дитини з моменту здобуття середньої освіти до набрання рішення в даній справі законної сили, за минулий період.

-надання відомостей, інформації про факти захворювання та лікування дитини, шляхом надсилання листа на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_3 , не пізніше ніж за 2 дні з моменту настання відповідної події в житті дитини, до повноліття дитини - 13.02.2033 року.

-надання відомостей, інформації про успіхи у навчанні дитини кожного першого та шостого місяця року, шляхом надсилання листа на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_3 , до повноліття дитини - ІНФОРМАЦІЯ_4 .

-надання відомостей інформації про зміну місця навчання дитини, шляхом надсилання листа на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_3 , не пізніше ніж за 2 дні з моменту настання відповідної події в житті дитини, до повноліття дитини - ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Визначити наступний порядок виконання рішення суду:

- зобов'язати ОСОБА_4 (паспорт серії НОМЕР_4 , зареєстрована і проживає за адресою: АДРЕСА_4 ) повідомити ОСОБА_1 , про важливі факти із життя дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надання відомостей, інформації про місце навчання та успіхів дитини з моменту здобуття середньої освіти до набрання рішення в даній справі законної сили ( за минулий період), шляхом надсилання листа на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_3

- зобов'язати ОСОБА_4 (паспорт серії НОМЕР_4 , зареєстрована і проживає за адресою: АДРЕСА_4 ) повідомляти ОСОБА_1 , про важливі факти із життя дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надання відомостей, інформації про факти захворювання та лікування дитини, шляхом надсилання листа на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_3 не пізніше ніж за 2 дні з моменту настання відповідної події в житті дитини, до повноліття дитини - 13.02.2033 року.

- зобов'язати ОСОБА_4 (паспорт серії НОМЕР_4 , зареєстрована і проживає за адресою: АДРЕСА_4 ) повідомляти ОСОБА_1 , про важливі факти із життя дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (надання відомостей, інформації про успіхи у навчанні дитини) кожного першого та шостого місяця року, шляхом надсилання листа на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_3 , до повноліття дитини13.02.2033 року.

- зобов'язати ОСОБА_4 (паспорт серії НОМЕР_4 , зареєстрована і проживає за адресою: АДРЕСА_4 ) повідомляти ОСОБА_1 , про важливі факти із життя дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надання відомостей інформації про факти зміни місця навчання дитини, шляхом надсилання листа на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_3 не пізніше ніж за 2 дні з моменту настання відповідної події в житті дитини, до повноліття дитини - 13.02.2033 року.

ОСОБА_1 звернувся до Служби у справах дітей Одеської міської ради з заявою від 06.09.2024, що зареєстрована в Службі 06.09.2024 вх. №1676-К,та адресована безпосередньо Службі у справах дітей Одеської міської ради, з проханням:

1. Службу у справах дітей Одеської міської ради провести акт обстеження житлово побутових умов проживання сім'ї щодо малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою реєстрації дитини або іншого місця проживання дитини якщо воно відоме.

2. Службу у справах дітей Одеської міської ради провести акт проведення оцінки рівня безпеки дитини щодо малолітньої ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою реєстрації дитини або іншого місця проживання дитини якщо воно відоме.

3. Службу у справах дітей Одеської міської ради подати подання до поліції щодо притягнення матері дитини ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності відповідно стаття 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ухилення від необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітньої дитини за не навчання дитини (здобуття освіти за три роки)

l У першому класі

l У другому класі

l У третьому класі

4. Службу у справах дітей Одеської міської ради взяти дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 на облік як дитину яка опинилися у складних життєвих обставинах, рішення винести на протязі 7 днів з момент отримання звернення.

5. Під час виїзду для складання акту проведення оцінки рівня безпеки дитини, та акту обстеження житлово побутових умов проживання сім'ї за місцем проживання дитини (реєстрації дитини АДРЕСА_4 ) запросити батька дитини, заявника обов'язково, попередивши мене про даний факт, через електронну пошту з а 1 день до події.

6. Отримати пояснення від матері що причин не навчання дитини:

l У першому класі

l У другому класі

l У третьому класі

Шляхом подання запити від Служби до матері дитину на її електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_5 і надати підтвердження що такий запит направили їй у цей спосіб який зазначає заявник зі свого боку.

7. Зробити звернення, подання до навчальних закладів м. Одеси щодо отримання відомостей щодо навчання дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 з семеричного віку, тобто з 2022 року по сьогодення і надати докази подань таких звернень.

8. Щодо не навчання дитини здобуття освіти ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 з семеричного віку, скликати комісії на яку запросити батьків, розгляд комісії призначити на найближчий час.

9. Записати мене на особистий прийом до керівника Службу у справах дітей Одеської міської ради і повідомити, можливі дати такої зустрічі письмово.

10. Відповідь бажаю отримати на електрону адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 з усіма копіями документів що утворилися під час перевірки зазначеним доводам у заяві та скарзі.

Листом від 04.07.2024 № 6970 гр. ОСОБА_1 , відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» було повідомлено про наслідки розгляду його звернення, та надано відповідь на питання його заяви.

Позивача проінформовано, що Представниками Служби у справах дітей Одеської міської ради, спільно з представником Центру соціальних служб Одеської міської ради та представником підрозділу Національної поліції, 11 вересня 2024 року було здійснено колегіальний виїзд за адресою проживання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: АДРЕСА_4 .

Однак провести обстеження умов проживання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , скласти акт проведення оцінки рівня безпеки дитини та акт проведення оцінки потреб сім'ї особи не виявилось можливим, у зв'язку з тим, що двері за адресою: АДРЕСА_4 відчинила ОСОБА_5 , яка представилась родичкою ОСОБА_4 , та повідомила, що малолітня ОСОБА_3 з матір'ю ОСОБА_4 на відпочинку.

Зазначено, що Службою у справах дітей Одеської міської ради було направлено листа до Центру соціальних служб Одеської міської ради з проханням провести оцінку потреб сім'ї особи з метою встановлення здатності матері виконувати обов'язки щодо виховання дитини та догляду за нею, та надати копії відповідних Актів до Служби у справах дітей Одеської міської ради.

Враховуючи вищевикладене, зазначено, що наразі правові підстави для взяття малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах - відсутні.

Службою у справах дітей Одеської міської ради було направлено листа ОСОБА_4 , яким останню поінформовано про наявність заяви позивача, та зобов'язано надати інформацію стосовно місця навчання ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Службою у справах дітей Одеської міської ради було направлено звернення до директора Департаменту освіти та науки Одеської міської ради Олені Буйневич з проханням надати відомості щодо надання інформації про місце навчання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач вважає, що його заяву розглянуто з порушенням норм чинного законодавства, без з'ясування всіх запитуваних позивачем обставин.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить наступного.

Спірні правовідносини виникли між сторонами у сфері звернення до Служби у справах дітей Одеської міської ради та порядку розгляду вказаного звернення.

Вказані правовідносини регламентуються загальними Законами «Про звернення громадян», «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», Порядком проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою КМУ №950 від 13.06.2000 року (далі Порядок №950).

Законом України «Про звернення громадян» встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення (ст.1 Закону).

Статтею 3 Закону визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Зокрема, заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Стаття 18 Закону визначає права громадянина при розгляді заяви чи скарги:

Громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

Згідно зі ст.19 Закону органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:

об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;

у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;

на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;

скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;

забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;

письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;

вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;

у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;

не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;

особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Що стосується розгляду по суті заяви позивача від 06.09.2024 року, суд зазначає наступне.

Позивач у 1, 2 та 5 питанні вказаної заяви просив:

1. Службу у справах дітей Одеської міської ради провести акт обстеження житлово побутових умов проживання сім'ї щодо малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою реєстрації дитини або іншого місця проживання дитини якщо воно відоме.

2. Службу у справах дітей Одеської міської ради провести акт проведення оцінки рівня безпеки дитини щодо малолітньої ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою реєстрації дитини або іншого місця проживання дитини якщо воно відоме.

5. Під час виїзду для складання акту проведення оцінки рівня безпеки дитини, та акту обстеження житлово побутових умов проживання сім'ї за місцем проживання дитини (реєстрації дитини АДРЕСА_4 ) запросити батька дитини, заявника обов'язково, попередивши мене про даний факт, через електронну пошту з а 1 день до події.

Відповідно до п.п.1 та 2 ч.1 ст.10 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до повноваження уповноважених підрозділів органів Національної поліції України у сфері запобігання та протидії домашньому насильству зокрема належать: виявлення фактів домашнього насильства та своєчасне реагування на них; прийом і розгляд заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства, у тому числі розгляд повідомлень, що надійшли до кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, вжиття заходів для його припинення та надання допомоги постраждалим особам з урахуванням результатів оцінки ризиків у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спільно з Національною поліцією України.

Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Рішенням Одеської міської ради № 975-VIІI від 28.09.2022 р. затверджене Положення про Службу у справах дітей Одеської міської ради у новій редакції.

Служба у справах дітей Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створена відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «;Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» (п. 1.1).

Основними завданнями Cлужби, згідно п.2.1 Положення, є, зокрема, реалізація на території міста Одеси державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень (пп.2.1.1); розроблення і здійснення самостійно або спільно з державними органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадськими організаціями заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей (пп.2.1.3).

Згідно п.2.2 Положення про Службу, відповідно до покладених завдань Служба, зокрема:

2.2.10. Розробляє та здійснює заходи щодо захисту прав і законних інтересів дитини, яка постраждала від домашнього насильства, та дитини, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.

2.2.11. Інформує дитину, яка постраждала від домашнього насильства, її батьків, інших законних представників, якщо вони не є кривдниками дитини, а також дитину, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі, її батьків, інших законних представників про права дитини, заходи та послуги, якими вони можуть скористатися.

2.2.12. Забезпечує проведення з батьками, іншими законними представниками дитини профілактичної роботи із запобігання домашньому насильству стосовно дітей і за участю дітей, у тому числі із залученням представників уповноважених підрозділів органів Національної поліції України.

2.2.13. Порушує перед органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування питання притягнення до відповідальності згідно із законом посадових осіб у разі невиконання або неналежного виконання ними обов'язків у разі виявлення фактів домашнього насильства, у роботі з дітьми, які постраждали від домашнього насильства, та дітьми, які вчинили домашнє насильство у будь-якій формі.

Відповідач листом від 04.07.2024 року № 6970 повідомив заявника, що Представниками Служби у справах дітей Одеської міської ради, спільно з представником Центру соціальних служб Одеської міської ради та представником підрозділу Національної поліції, 11 вересня 2024 року було здійснено колегіальний виїзд за адресою проживання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: АДРЕСА_4 .

Однак провести обстеження умов проживання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , скласти акт проведення оцінки рівня безпеки дитини та акт проведення оцінки потреб сім'ї особи не виявилось можливим, у зв'язку з тим, що двері за адресою: АДРЕСА_4 відчинила ОСОБА_5 , яка представилась родичкою ОСОБА_4 , та повідомила, що малолітня ОСОБА_3 з матір'ю ОСОБА_4 на відпочинку.

Зазначено, що Службою у справах дітей Одеської міської ради було направлено листа до Центру соціальних служб Одеської міської ради з проханням провести оцінку потреб сім'ї особи з метою встановлення здатності матері виконувати обов'язки щодо виховання дитини та догляду за нею, та надати копії відповідних Актів до Служби у справах дітей Одеської міської ради.

Службою у справах дітей Одеської міської ради було направлено листа ОСОБА_4 , яким останню поінформовано про наявність заяви позивача, та зобов'язано надати інформацію стосовно місця навчання ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 ..

При цьому, суд зазначає, що відповідач не має повноважень та заходів впливу для «примусового приводу осіб для проведення будь-яких дій», а тому відсутні підстави вважати, що відповідачем не дотримано вимог статті 19 Закону України Про звернення громадян щодо розгляду 1,2,5 питань, ініційованих позивачем у заяві від 06.09.2024 року.

Щодо розгляду питань 3, 8, а саме:

« 3. Службу у справах дітей Одеської міської ради подати подання до поліції щодо притягнення матері дитини ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності відповідно стаття 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ухилення від необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітньої дитини за не навчання дитини (здобуття освіти за три роки)

l У першому класі

l У другому класі

l У третьому класі

8. Щодо не навчання дитини здобуття освіти ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 з семеричного віку, скликати комісії на яку запросити батьків, розгляд комісії призначити на найближчий час.» суд зазначає наступне.

Статтею 18 Конвенції про права дитини, встановлено, що батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до частини 4 статті 7 Сімейного кодексу України регулювання сімейних відносин здійснюється з урахуванням права на таємницю особистого життя їх учасників, їхнього права на особисту свободу та недопустимості свавільного втручання у сімейне життя.

Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Враховуючи викладене, відповідач листом від 04.07.2024 року № 6970 правомірно повідомив заявника, що чинним законодавством та Положенням про Службу у справах дітей Одеської міської ради, Служба не наділена спеціальними повноваженнями щодо вирішення зазначених питань.

Щодо розгляду питання 4 а саме:

« 4. Службу у справах дітей Одеської міської ради взяти дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 на облік як дитину яка опинилися у складних життєвих обставинах, рішення винести на протязі 7 днів з момент отримання звернення» суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету міністрів України № 585 від 01.06.2024 року затверджено порядок забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження.

Цей Порядок визначає механізм взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів освіти, охорони здоров'я, соціального захисту населення, інших закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, під час виявлення, розгляду звернень та повідомлень про таких дітей, забезпечення їх безпеки, а також надання необхідної допомоги з урахуванням потреб.

У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

жорстоке поводження з дитиною - будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над дитиною, зокрема домашнього насильства, а також будь-які незаконні угоди стосовно дитини, зокрема вербування, переміщення, переховування, передача або одержання дитини, вчинені з метою її експлуатації з використанням обману, шантажу чи уразливого стану дитини;

загроза життю або здоров'ю дитини - обставини, що можуть призвести чи призвели до тяжких наслідків для життя, стану здоров'я та розвитку дитини, зокрема тяжкої, у тому числі невиліковної хвороби, тілесних ушкоджень або заподіяння шкоди нормальному фізичному, психічному розвитку дитини, у зв'язку з чим вона потребує допомоги.

Відповідно до ч. 5 вказаного порядку суб'єкти під час виконання своїх професійних чи службових обов'язків забезпечують виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у випадку встановлення або отримання інформації про наявність (у тому числі ймовірну):

1) чинників, що можуть зумовити складні життєві обставини, визначених пунктом 15 частини першої статті 1 Закону України Про соціальні послуги, зокрема: часткова або повна втрата дитиною рухової активності, пам'яті; наявність у дитини невиліковної хвороби, хвороби, що потребує тривалого лікування, психічних та поведінкових розладів, зокрема внаслідок вживання психоактивних речовин; інвалідність; бездомність; наявність у дитини поведінкових розладів через розлучення батьків; ухилення батьками або особами, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків з виховання дитини; втрата дитиною соціальних зв'язків; шкода, заподіяна дитині та її сім'ї пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією;

2) жорстокого поводження з дитиною, у тому числі пов'язаного з:

будь-якою формою рабства або практикою, подібною до рабства, зокрема продажем дітей та торгівлею ними, борговою залежністю, примусовою чи обов'язковою працею, включаючи примусове чи обов'язкове вербування дітей для використання їх у збройних конфліктах; вчиненням сексуального насильства стосовно дитини; використанням, вербуванням або пропонуванням дитини для зайняття проституцією, виробництва творів, зображень, кіно- та відеопродукції, комп'ютерних програм, інших предметів порнографічного характеру; роботою, яка за характером чи умовами виконання може заподіяти шкоду фізичному або психічному здоров'ю дитини; використанням дитини в жебрацтві, втягненням її в жебрацтво (систематичне випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб); втягненням дитини у злочинну діяльність, залученням її до вживання алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин; діями, що призвели до виникнення обставин, за яких дитина стала очевидцем злочину проти життя, здоров'я, волі, честі, гідності, статевої свободи, статевої недоторканності особи; діяннями (діями або бездіяльністю) домашнього насильства, внаслідок якого дитина постраждала або свідком (очевидцем) якого вона була; діяннями (діями або бездіяльністю) домашнього насильства, в якому дитина є кривдником; вчиненням булінгу (цькування) стосовно дитини; вчиненням булінгу (цькування) дитиною;

3) загрози життю або здоров'ю дитини, у тому числі пов'язаної з: незабезпеченням дитини належним харчуванням, необхідною медичною допомогою, відповідним для її віку доглядом; залишенням дитини віком до семи років або дитини у безпорадному стані (хворої, з обмеженням життєдіяльності тощо) в приміщенні, громадському або іншому місці без нагляду осіб, які досягли 14 років; залишенням дитини віком до десяти років більше ніж на півгодини на вулиці без відповідного для природно-кліматичних умов одягу або без дотримання відповідного для віку температурного режиму; залишенням дитини під наглядом осіб з наявними ознаками алкогольного чи наркотичного сп'яніння, перебування під дією психоактивних речовин, вираженого психічного розладу; невідкладним станом батьків дитини, що є прямою загрозою їх життю та здоров'ю або їх оточенню; обставинами стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, воєнних дій, збройних конфліктів тощо; наявною у правоохоронних органів інформацією про можливий та/або підтверджений факт вчинення злочину проти життя, здоров'я, волі, честі, гідності, статевої свободи, статевої недоторканності дитини, у тому числі викрадення, торгівлі дітьми.

Звернення та надсилання повідомлень підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, зокрема з використанням дитячої гарячої телефонної лінії, кол-центрів з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, громадських об'єднань та міжнародних неурядових організацій, фізичних осіб - підприємців та фізичних осіб, які надають соціальні послуги, громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, в інтересах дитини, що перебуває у складних життєвих обставинах (в усній та (або) письмовій формі, зокрема із застосуванням засобів електронної комунікації) до будь-якого суб'єкта.

Проте, будь-які звернення або повідомлення позивачем про знаходження дитини у складних життєвих обставинах, визначених порядком №585 від 01.06.2020 року, до компетентних органів останнім не надсилалися.

Враховуючи викладене, відповідач листом від 04.07.2024 року № 6970 правомірно повідомив заявника, що наразі правові підстави для взяття малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах відсутні.

Щодо розгляду питання 6 а саме:

« 6. Отримати пояснення від матері що причин не навчання дитини:

l У першому класі

l У другому класі

l У третьому класі

Шляхом подання запити від Служби до матері дитину на її електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_5 і надати підтвердження що такий запит направили їй у цей спосіб який зазначає заявник зі свого боку.» суд зазначає наступне.

Враховуючи викладене, відповідач листом від 04.07.2024 року № 6970 правомірно повідомив заявника, що Службою у справах дітей Одеської міської ради було направлено листа ОСОБА_4 , яким останню поінформовано про наявність Вашої заяви, та надати інформацію стосовно місця навчання ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Щодо розгляду питання 7 а саме:

« 7. Зробити звернення, подання до навчальних закладів м. Одеси щодо отримання відомостей щодо навчання дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 з семеричного віку, тобто з 2022 року по сьогодення і надати докази подань таких звернень.» суд зазначає наступне.

Враховуючи викладене, відповідач листом від 04.07.2024 року № 6970 правомірно повідомив заявника, що Службою у справах дітей Одеської міської ради було направлено звернення до директора Департаменту освіти та науки Одеської міської ради Олені Буйневич з проханням надати відомості щодо надання інформації про місце навчання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Щодо розгляду питання 9 а саме:

« 9. Записати мене на особистий прийом до керівника Службу у справах дітей Одеської міської ради і повідомити, можливі дати такої зустрічі письмово.» суд зазначає наступне.

Враховуючи викладене, відповідач листом від 04.07.2024 року № 6970 правомірно повідомив заявника, що особистий прийом керівника Служби у справах дітей Одеської міської ради здійснюється що понеділка з 09.00 - 12.00 за попереднім записом за контактним телефоном НОМЕР_5 .

Крім того, суд зазначає, що рішенням Суворовського районного суду м. Одеса від 10.05.2024 у справі № 523/4314/24, ОСОБА_1 визначено наступний спосіб участі у вихованні дитини шляхом надання інформації про важливі факти із життя дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зокрема:

-надання інформації, щодо місця навчання та успіхів дитини з моменту здобуття середньої освіти до набрання рішення в даній справі законної сили, за минулий період;

-надання відомостей, інформації про успіхи у навчанні дитини кожного першого та шостого місяця року, шляхом надсилання листа на електронну пошту, до повноліття дитини;

-надання відомостей інформації про зміну місця навчання дитини, шляхом надсилання листа на електронну пошту, не пізніше ніж за 2 дні з моменту настання відповідної події в житті дитини, до повноліття дитини.

Також зазначеним рішенням суду визначено порядок виконання рішення Суворовського районного суду м. Одеса від 10.05.2024 у справі № 523/4314/24.

Таким чином, контекст спірних правовідносин полягає саме у виконанні судового рішення стосовно надання інформації про важливі факти із життя дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зокрема щодо місця навчання доньки, які ймовірно мати, ОСОБА_4 не надає ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що при розгляді заяви ОСОБА_1 , Службою було вчинено комплекс дій щодо належного, всебічного та своєчасного розгляду, а за результатами розгляду заявнику надано відповідь, зазначене спростовує доводи позивача про бездіяльність (пасивну поведінку) Служби.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач за результатами розгляду інформаційного запиту ОСОБА_1 , зареєстрованого Службою у справах дітей Одеської міської ради ЗАЯВА та скарга до Освітнього омбудсмена від 06.09.2024 року, здійснив належний розгляд заяви, з дотриманням вимог статті 19 Закону України «Про звернення громадян», що свідчить про необґрунтованість позовних вимог.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст.75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За приписами ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи висновок суду про відмову у задоволенні позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача судового збору.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Служби у справах дітей Одеської міської ради (ССД ОМР) (вул.Косовська,2-Д, м.Одеса, 65017) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко

.