Рішення від 02.12.2024 по справі 400/5888/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 р. № 400/5888/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумський р-н, Сумська обл., 40009, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ,

провизнання протиправною та скасування рішення №1432500019486 від 26.04.2024, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком від 26.04.2024 № 143250019486;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Сумській області призначити дострокову пенсію за віком як матері інваліда з дитинства відповідно до п. 3) ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дати звернення за призначенням пенсії з 19.04.2024.

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що Головним управлінням ПФУ в Сумській області прийнято рiшення про вiдмову їй в призначеннi дострокової пенсії за віком від 26.04.2024 у зв'язку з відсутністю медичного висновку закладу охорони здоров'я про визнання особи дитиною з інвалідністю до 6-ти річного віку. Законом не передбачена вимога про те, що сама інвалідність дитини- інваліда з дитинства повинна настати саме у віці до 6 років. Також не передбачена така вимога для призначення пенсії як обов'язковість визнання дитини, яка має статус «інваліда з дитинства» - «дитиною-інвалідом» до 6-ти річного віку.

Ухвалою від 27.06.2024 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.

Ухвалою від 06.08.2024 суд залучив Головне управління ПФУ в Миколаївській області до участі у справі у статусі відповідача 2.

Відповідач - Головне управління ПФУ в Миколаївській області надіслав до суду відзив, заперечує проти задоволення позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що за наданими документами право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV відсутнє, оскільки відсутній медичний висновок закладу охорони здоров'я про визнання особи дитиною з інвалідністю до 6-ти річного віку. Отже позивачем не підтверджено, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку. Оскільки право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону № 1058-IV позивачем не підтверджено, тому підстави для призначення зазначеного виду пенсії у позивача відсутні.

Відповідач - Головне управління ПФУ в Сумській області відзив не надіслав.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має доньку ОСОБА_2 , яка є дитиною з інвалідністю.

19.04.2024 позивачка звернулась із заявою про призначення пенсії за віком до Головного управління ПФУ у Миколаївській області.

Рішенням Головного управління ПФУ в Сумській області від 26.04.2024 № 143250019486 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії у зв'язку з відсутністю медичного висновку закладу охорони здоров'я про визнання особи дитиною з інвалідністю до 6-ти річного віку.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 115 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон № 1058) право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.

Отже, обов'язковими умовами для призначення дострокової пенсії за віком у спірному випадку є сукупність обставин: - виховання жінкою особи з інвалідністю дитинства до досягнення шестирічного віку; - досягнення жінкою 50 років; - наявність у жінки не менше ніж 15 років страхового стажу.

Відповідно до ст. 1 Закону України № 2961-ІV «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» (далі-Закон № 2961-ІV) дитина з інвалідністю - особа до досягнення нею повноліття (віком до 18 років) зі стійким обмеженням життєдіяльності, якій у порядку, визначеному законодавством, встановлено інвалідність

Законом №1058 передбачено, що пільга, пов'язана зі зменшенням жінкам пенсійного віку та страхового стажу, установлювалася лише тим матерям інвалідів з дитинства та дітей інвалідів до 16 років, які виховували їх за підтвердженого стану інвалідності на момент досягнення дитиною 6 років.

Отже, для призначення пенсії на підставі Закону № 1058 має значення не факт установлення інвалідності, а термін (момент) настання інвалідності у дитини, що повинен мати місце протягом періоду життя дитини з моменту народження і до інвалідності у дитини до досягнення шестирічного віку, оскільки виховання дитини-інваліда у віці до 6 років створює для жінки більше перешкод для участі у суспільно-корисній діяльності, наслідком якої є отримання заробітної плати і страхового стажу, що зумовлюється сплатою страхувальником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. 12 ст. 7 Закону № 2961-ІV положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями та лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів затверджується Кабінетом Міністрів України. Серед повноважень лікарсько-консультативних комісій, визначених Положенням про лікарсько-консультативну комісію, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року за № 917, визначено надання висновку, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.

За змістом п. 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення матері особи з інвалідністю з дитинства, яка виховала її до шестирічного віку, пенсії за віком додаються такі документи: документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства.

Згідно з п. 2.18 Порядку № 22-1 визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі, якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії, що така дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою вісімнадцяти років (висновок про час настання інвалідності).

Тобто такий висновок дає можливість підтвердити факт догляду матері за дитиною, яка мала право на отримання статусу дитини-інваліда до досягнення шестирічного віку, як це передбачено положеннями Закону №1058.

Аналогічну позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 у справі №330/2181/16-а, постанові Верховного Суду від 18.01.2022 у справі №448/1650/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з матеріалами справи, позивачці відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком, оскільки до заяви не долучено висновку лікарсько-консультаційної комісії про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення дитиною шестирічного віку. Водночас, медичним висновком №19 від 07.06.2000 посвідчено лише визнання дитини-інваліда віком до 16 років ОСОБА_2 .

Отже, оскільки при зверненні із заявою від 19.04.2024 про призначення пенсії за віком як матері інваліда з дитинства позивачем не надано до пенсійного органу відповідних документів, які б підтверджували її право на призначення такої пенсії, то суд дійшов висновку про відсутність підстав для призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058.

Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Оскільки позивачці відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумський р-н, Сумська обл., 40009, код ЄДРПОУ 21108013) та до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 02.12.2024.

Суддя Н.О. Бульба