Справа № 456/5493/24
Провадження № 2-о/456/312/2024
іменем України
29 листопада 2024 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Бораковського В. М.
секретар судового засідання Черевата С. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, -
за участю:
заявниці ОСОБА_1
встановив:
Стислий виклад позиції заявника.
Заявниця подала до суду заяву, заінтересованою особою, в якій зазначено Стрийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Стрий Стрийського району Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та просить встановити факт смерті ОСОБА_2 .
В обґрунтування заяви заявниця покликається на те, що в 2023 переїхала з с. Смирнове Пологівського району Запорізької області в місто Моршин Львівської області та є внутрішньо переміщеною особою. На даний момент с.Смирнове Пологівського району Запорізької області знаходяться на тимчасово окупованій території, де мати заявниці залишилася проживати та 19.08.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла. Факт смерті матері також підтверджується виданими окупаційною владою свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 від 24.09.2024 Територіального відділу ЗАГС Куйбишевського району Управління ЗАГС Запорізької області та медичним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 29.08.2024.
Враховуючи викладене, просить встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України для спадкування в подальшому майна, що належало померлій.
У судовому засіданні заявниця просила заяву задовольнити покликаючись на викладені у ній обставини. Крім цього суду пояснила, що встановлення даного факту їй необхідно для реєстрації смерті в Єдиному державному реєстрі актів цивільного стану громадян України. Надати інші докази не представляється можливим, так як місто окуповане ворогом.
Представник заінтересованої особи - Стрийського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Стрий Стрийського району Львівської області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання повторно не прибув, заяв про розгляд справи без його участі не подавав.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 17.10.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження.
Заслухавши пояснення заявниці, з'ясувавши обставини, на які вона посилається як на підставу заявлених вимог, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам в цілому, суд доходить такого висновку.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого 12 січня 1999 Куйбишевським РВ УМВС України у Запорізькій області, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Смирнове Куйбишевського району Запорізької області.
Згідно із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим 30.12.1969 Смирновською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області, ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Смирново Куйбишевського району Запорізької області (батьки - ОСОБА_4 та ОСОБА_2 ).
Згідно довідки від 27.08.2023 № 1334-5002926963 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_5 та ОСОБА_3 зареєстрували шлюб 27.02.1993 Розівською селищною радою Куйбишевського району Запорізької області. Дружині після укладення шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_6 . Вказане підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 від 27.02.1993.
Відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_6 , виданого 17 лютого 1997 Куйбишевським РВ УМВС України у Запорізькій області, ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Смирнове Куйбишевського району Запорізької області.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 дав суду показання, відповідно до яких зазначив, що є чоловіком заявниці. Село Смирнове Пологівського району Запорізької області, де він проживав з дружиною знаходиться під окупацією. Мати дружини ОСОБА_2 залишилася проживати в окупації та померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , похоронив її брат дружини ОСОБА_7 . Батько заявниці помер раніше, з братом він не спілкується.
Крім цього судом досліджено фото таблиці, на яких як стверджує заявниця відбувається процесія похорону її матері ОСОБА_2 .
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
До спірних правовідносин, які виникли між сторони, підлягають застосуванню норми Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до частини 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до пункту 5 частини 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до вимог п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи, а згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України №389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування в контексті ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по теперішній час.
Відповідно до статті 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1064 від 22 серпня 2007 року.
Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення заяви.
Так, судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених доказів, що заявниця є донькою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим 30.12.1969 Смирновською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області.
Вищенаведеними та дослідженими судом доказами встановлено факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 матері заявниці ОСОБА_2 на окупованій території Запоріжської області.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь який акт (рішення, документ) є недійсним і не створює правових наслідків.
У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі в обставинах, що загрожували їй смертю.
Водночас, заявниця не може отримати документи встановленої форми про смерть її матері, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження як органи влади України, як заклади охорони здоров'я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.
Отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, оскільки, факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, а єдиним шляхом захисту прав заявниці, як спадкоємиці померлої матері є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
За вказаних обставин, беручи до уваги те, що заявниця ОСОБА_1 не може отримати документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть своєї матері ОСОБА_2 , суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви, шляхом встановлення факту смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Смирнове Пологівського району Запорізької області.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв'язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
Відповідно до п. 8 ч. 1ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.
Частиною 4 ст. 317 ЦПК України визначено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Керуючись статтями 10, 19, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 315, 319 ЦПК України суд,-
ухвалив:
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Смирнове Пологівського району Запорізької області.
Відповідно до ст.430 ЦПК України допустити негайне виконання судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини 6 ст. 259 та частини 1 ст. 268 ЦПК України складання повного рішення суду відкладено на п'ять днів.
У зв'язку з оголошенням у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 02.12.2024.
Головуючий суддя В. М. Бораковський