Справа № 156/1434/24
Провадження № 3/156/987/24
02 грудня 2024 року сел.Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Комзюк Н.Н., розглянувши матеріали, які надійшли з Володимирського РВП ГУ НП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №596203 від 30.10.2024 вбачається, що 20.10.2024 близько 03 год., ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ухилився від виконання, передбачених ст.150 Сімейного кодексу України батьківських обов'язків щодо належного виховання своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка без попередження залишила місце свого проживання та повернулась додому під час комендантської години, чим вчинив правопорушення, перебдачене ч.1 ст.184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що 20.10.2024 він прийшов з роботи біля 21 год. та зайнявся приготуванням вечері. Біля 22 год. він з'ясував, що дочка не повернулась з магазину, на телефонні дзвінки вона не відповідала. Він почав шукати дочку, однак пошуки результату не дали, тому вони викликали поліцю. Після приїзду поліції дочка відразу прийшла та пояснила, що гуляла з подругою. Додав, що буде приділяти більше уваги вихованню доньки.
Суд, вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ч.1 ст.184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Згідно зі ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
За правилами ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, духовний і моральний розвиток, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно зі ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Матеріали справи містять протокол про адміністративне правопорушення ВАД №596203 від 30.10.2024, пояснення ОСОБА_3 , яка викликала поліцію, та яка пояснила, що внучка без попередження пішла з дому, ОСОБА_4 , який надав аналогічні пояснення у судовому засіданні, а також ОСОБА_2 , яка пояснила, що пішла гуляти з подругою після того, як повернулась з магазину, не попередивши про це нікого. Також до матеріалів додано копію паспорта на ім'я ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , свідоцтво про народження на ім'я ОСОБА_2 , рішення суду від 30.05.2023 у справі №156/370/23 про позбавлення ОСОБА_5 батьківських прав щодо дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Так, згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є: батько ОСОБА_4 та мати ОСОБА_5 .
Слід зазначити, що умовою настання адміністративної, а не іншого виду юридичної відповідальності є: наявний причинний зв'язок між посяганням на громадський порядок або безпеку та настанням або можливим настанням наслідків, у даному випадку, у вигляді шкоди правам та інтересам неповнолітньої щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання.
З урахуванням положень ст.150 Сімейного кодексу України, ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», ст.ст.9, 184 КУпАП, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_4 відсутні умисні дії або бездіяльність, спрямовані на ухилення від виховання неповнолітньої ОСОБА_2 , що зумовлює відсутність підстав настання адміністративної відповідальності.
Так, матеріали справи свідчать, що на момент того, як ОСОБА_4 прийшов з роботи до дому, його донька ОСОБА_2 вже покинула домоволодіння, не попередивши нікого куди йде. Коли ОСОБА_4 дізнався, що доньки немає в дома, то відразу почав її шукати.
Таким чином, суд вважає безпідставними посилання у протоколі про адміністративне правопорушення про порушення ОСОБА_4 положень ст.150 Сімейного кодексу України.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відтак, суд вважає, що зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №596203 від 30.10.2024 обставини не свідчать про те, що ОСОБА_4 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Керуючись ст. 184, 247, 268, 283 - 285 КУпАП, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити у звязку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Н.Н. Комзюк