29 листопада 2024 року м. Суми Справа № 480/5769/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Сидорука А.І.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Суть спору, позиція сторін. Процесуальні дії суду. Заяви сторін.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 24.07.2024, просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо призначення, проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з обмеженням її максимальним розміром;
2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії з 01.07.2023 та з урахуванням раніше виплачених сум;
3) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведеної індексації пенсії, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії з 01.05.2024 та з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем з 01.07.2023, в тому числі з 01.05.2024 виплачується пенсія з обмеженням максимальним розміром, внслідок чого позивач не отримує пенсію у належному розмірі. Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
02.07.2024 судом було відкрито провадження у справі, про що постановлено ухвалу.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд, на підставі норми ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановлені судом фактичні обставини.
З 01.07.2023 позивачу було призначено пенсію за нормами ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, з розрахунку 70% грошового забезпечення від суми 39720,11 грн. Під час призначення позивачу враховано підвищення та надбавку до пенсії, як учаснику бойових дій у сумах 523,25 грн та 40 грн. Всього призначено - 28367,33 грн, загальний розмір пенсії щомісячно у сумі 20930 грн (а.с.13).
З 01.05.2024 відповідачем перераховано пенсію позивача, з розрахунку 70% грошового забезпечення від суми 39720,11 грн. Під час перерахунку позивачу враховано індексацію, передбачену постановою КМУ від 23.02.2024 № 185, підвищення та надбавку до пенсії, як учаснику бойових дій у сумах 590,25 грн та 40 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 29934,33 грн, з урахуванням максимального розміру - 23610 грн (з.б.а.с.13).
Висновки суду та їх мотиви.
Як встановлено судом, з 01.07.2023 відповідачем призначено позивачу пенсію з розрахунку 70% грошового забезпечення, з урахуванням підвищення та надбавки до пенсії, як учаснику бойових дій. З 01.05.2024 відповідачем перераховано пенсію позивача з розрахунку 70% сум грошового забезпечення, з урахуванням індексації на виконання постанови КМУ № 185, а також підвищення та надбавки до пенсії, як учаснику бойових дій.
З 01.07.2023 виплата пенсії обмежена максимальним розміром з 28367,33 грн до 20930 грн, а з 01.05.2024 - із суми 29934,33 грн до 23610 грн.
Приписом ст. 7 ЗУ ''Про державний бюджет на 2023 рік'' розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2023 встановлено 2093 грн.
Нормою ст. 7 ЗУ ''Про державний бюджет на 2024 рік'' розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2024 встановлено 2361 грн.
Отже, беручи до уваги наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позивачу з 01.07.2023 та 01.05.2024 було обмежено пенсію максимальним розміром, який дорівнює 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Положення статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.
Згідно із пунктом другим резолютивної частини вказаного Рішення, зокрема, ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Таким чином, з 20.12.2016 відсутня частина сьома статті 43 в Законі № 2262-ХІІ.
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, у ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року».
Суд зазначає, що внесені вказаним законом зміни до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Суд звертає увагу, що однорідні/тотожні обмеження розміру пенсії, були передбачені двома нормативно-правовими актами: ст. 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.11.2011 та ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Разом з тим, ст. 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» є чинною та неконституційною не визнавалася.
Натомість, як вже зазначалось, ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ була визнана такою, що не відповідає Конституції України - тобто неконституційною.
Відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, які передбачали обмеження розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами та які визнані неконституційними були внесені підпунктом 8 пункту 6 розділу ІІ “Прикінцевих та перехідних положень» Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року.
Враховуючи те, що вказані положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, 20.12.2016 визнані неконституційними, застосування відповідачем до спірних правовідносин статті 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 щодо обмеження розміру пенсії позивача, є протиправними.
При цьому, зазначення в постанові КМУ № 185 підвищення пенсій у межах максимального розміру, визначеного законом, жодним чином не впливають на вказані правовідносини, оскільки застосування таких положень закону є неправомірним.
Отже, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо застосування з 01.07.2023 та 01.05.2024 обмежень максимального розміру пенсії позивача при її виплаті не відповідають критеріям правомірності, встановленим нормою ч. 2 ст. 2 КАС України.
Таким чином, суд задовольняє позовні вимоги в цій частині шляхом визнання протиправними дій відповідача та зобов'язує його виплатити з 01.07.2023 та 01.05.2024 позивачу пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Судом встанволено, що відповідачем з 01.07.2023 нараховується позивачу підвищення та надбавки до пенсії, як учаснику бойових дій, а з 01.05.2024 такі ж підвищення та надбавки до пенсії, а також індексація на виконання постанови КМУ № 185. При цьому, позивачем не доведено суду, які саме конкретні індексації пенсії, надбавки, підвищення та інші доплати до пенсії не враховано відповідачем при нарахуванні пенсії позивача з 01.07.2023 та 01.05.2024.
Тому суд відмовляє в цій частині за необгрунтованістю та на підставі норми ч. 2 ст. 9 КАС України задовольняє позовні вимоги частково, у спосіб, який є найбільш ефективним для реального захисту прав позивача.
Судові витрати.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі норми п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України ''Про судовий збір'', його розподіл судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01.07.2023 та 01.05.2024 пенсії з обмеженням максимального розміру.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити з 01.07.2023 та 01.05.2024 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
4. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - відмовити.
5. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду складено та підписано суддею 29.11.2024.
Суддя А.І. Сидорук