Ухвала від 29.11.2024 по справі 360/1443/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

29 листопада 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1443/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., перевірив матеріали позовної заяви адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірним дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25 листопада 2024 року через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яким просив:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення розрахунку пенсії позивача у розмірі меншому, ніж визначено ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а також щодо неврахування до пільгового підземного стажу за Списком №1 періоду навчання в Стахановському гірничому технікумі за спеціальністю «Підземна розробка вугільних родовищ» з 01.09.1987 по 03.06.1990, з 07.07.1990 по 13.01.1991 та з 06.05.1991 по 28.06.1991 - протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 24.05.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови № 168 без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1 500 грн. та без обмеження пенсії мінімальним розміром, передбаченим ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням виплачених сум та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Луганській області зарахувати до пільгового підземного стажу за Списком №1 періоду навчання в Стахановському гірничому технікумі за спеціальністю «Підземна розробка вугільних родовищ» з 01.09.1987 по 03.06.1990, з 07.07.1990 по 13.01.1991 та з 06.05.1991 по 28.06.1991, здійснивши відповідний перерахунок пенсії з 24.05.2024.

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).

Перевірив матеріали адміністративного позову, суддя встановив таке.

За вимогами частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору (ч. 8 ст. 160 КАС України)

Оглядом позовної заяви та доданих до позову документів, суд встановив, що позивачем при зверненні до суду не сплатив судовий збір у розмірі, визначеному Законом України "Про судовий збір" розмірі.

Так, у позовній заяві представник заявника зазначив, що у відповідності до ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:… предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Тобто законодавством надано право суду відстрочити сплату судового збору з врахуванням майнового стану позивача у випадку, якщо він звертається з позовом про захист соціальних прав. При цьому зазначена вище норма не визначає граничного максимального рівня доходу, за яких можна вважати, що особа перебуває у скрутному майновому стані.

В зв'язку з чим звертає увагу суду, що позивач звертається з адміністративним позовом з метою захисту своїх соціальних прав. Є внутрішньо переміщеною особою, через російську агресію був вимушений переміститися у більш безпечне місце - і перебуває у скрутному матеріальному становищі. Згідно довідки ДФС сума нарахованого доходу (без відрахування податків та обов'язкових платежів) за попередній рік склала 0 грн. Через ці обставини йому важко зараз оплатити судовий збір, а тому вимушений просити про відстрочення сплати судового збору, адже у супротивному випадку буде позбавлений права на судовий захист.

Під час розгляду даного клопотання суд враховує наступне.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС суд, ураховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно із частиною другою статті 132 КАС розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».

Частиною першою статті 8 цього Закону передбачено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина друга статті 8 Закону України «Про судовий збір»).

Наведеними нормами Закону України «Про судовий збір» установлено чіткий і вичерпний перелік підстав, а також суб'єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан, суд може, звільнити особу, яка звертається до суду, від сплати судового збору або розстрочити чи відстрочити сплату особою судового збору.

Позивач доказів, що його майновий стан дозволяє суду відповідно до норм частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» звільнити його від сплати судового збору за подання апеляційної скарги (відстрочити або розстрочити сплату судового збору за подання апеляційної скарги), не надав.

За змістом норм статті 8 Закону України «Про судовий збір» та статті 133 КАС обов'язок доведення підстави для звільнення від сплати судового збору (відстрочення або розстрочення сплати судового збору) покладається на особу, яка звертається до суду з відповідним клопотанням.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Цей процесуальний обов'язок в повній мірі стосується і доведення особоюпідстави для звільнення від сплати судового збору (відстрочення або розстрочення сплати судового збору).

Таким чином, саме позивач має надати суду докази на підтвердження свого майнового стану та обґрунтувати неможливість (з урахуванням майнового стану) сплатити судовий збір в установленому законом порядку.

Так, на підтвердження майнового стану позивачем додано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збіру ОСОБА_1 за період 1-4 квартал 2023 року від 22.09.2024, відповідно до яких довід за вказаний період склав 0 грн.

Натомість, суд встановив, що позивач отримує пенсію з 26.07.2016, яка також впливає на майновий стан особи.

Отже, суд не знайшов законних підстав для звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до вимог ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

З огляду на наведене суд дійшов висновку про не відповідність позовної заяви вимогам ст.161 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, позовну заяву слід залишити без руху, з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись статтею 161, 169, 241, 243, 248, 256, 293, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірним дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Запропонувати позивачеві протягом 5 (п'яти) календарних днів, з дня отримання ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:

- докази сплати судового збору розмірі 1937,92 грн. за такими реквізитами: отримувач коштів - ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37991110; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA288999980313101206084012499; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу - *; 101; ____ (реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ____ (ПІБ позивача), Луганський окружний адміністративний суд, зазначення номера справи.

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

СуддяО.В. Ірметова