Постанова від 14.11.2024 по справі 185/10152/24

Справа № 185/10152/24

Провадження № 3/185/3778/24

ПОСТАНОВА

іменем України

14 листопада 2024 року м.Павлоград

Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області

Чернявська І.Г., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Дніпровської спеціалізованої прокуратури в сфері оборони Східного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи: начальник групи обліку офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 , капітана, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП,

встановив:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушеннянаказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №246 від 29.09.2022 ОСОБА_1 призначено на посаду старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до п. 1 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №12 від 09.01.2023 «Про організацію роботи з проваджень у справах про адміністративні правопорушення»: «Відповідальним за своєчасне виявлення та якісне оформлення протоколів для подання до розгляду начальнику щодо вирішення питання винесення постанови про притягнення винних до адміністративної відповідальності призначити: старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_1 (під час відсутності начальника) щодо: порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбалого зберігання військовозобов'язаними і резервістами військово- облікових документів (військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), яке спричинило їх втрату.».

Відповідно до п. 1 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №361 від 21.11.2023 «Про внесення змін до наказу від 09.01.2023 №12»: «Внести зміни до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про організацію роботи з проваджень у справах про адміністративні правопорушення» від 09.01.2023 №12, а саме пункт 1 наказу викласти у такій редакції: «Уповноважити на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1, 211 КУпАП, для подання до розгляду начальникові територіального центру комплектування та соціальної підтримки наступних посадових осіб: старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 2 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) №103 від 01.03.2024 «Про оформлення та розгляд справ про адміністративні правопорушення»: «Уповноважити на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1, 211 КУпАП, для подання до розгляду начальникові територіального центру комплектування та соціальної підтримки наступних посадових осіб: старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_1 .

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) №286 від 03.06.2024 «Про внесення змін до наказу від 01.03.2024 №103»: «Внести зміни до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про оформлення та розгляд справ про адміністративні правопорушення» від 01.03.2024 № 103, а саме пункт 2 викласти у наступній редакції: «2. Уповноважити на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1, 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення, для подання до розгляду начальникові територіального центру комплектування та соціальної підтримки військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 : старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_1

Дніпровською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону встановлено, що посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 , були направлені звернення до територіальних органів Національної поліції в порядку ст. 259 КУПА та абз. 2 п. 56, абз. 15 п. 79 Постанови КМУ №1487 від 30.12.2022 щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 КУпАП до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складення протоколів про адміністративні правопорушення.

Під час направлення вищезазначених звернень до органів поліції, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 вже було встановлено, що вказані особи вчинили правопорушення і єдиною законною метою їх доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 було саме складання протоколів про адміністративні правопорушення.

ІНФОРМАЦІЯ_5 скеровано запит до Павлоградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області за вихідним №4690 від 22.03.2024 щодо доставки до зазначеного ІНФОРМАЦІЯ_3 гр. ОСОБА_2 , який 13.02.2024 не з'явився за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

29.04.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 структурними підрозділами Національної поліції для складання адміністративного протоколу за ст. 210 КУпАП доставлено гр. ОСОБА_2 .

Всупереч, вимогам ст. 259, ст. 260 КУпАП, протокол відносно вказаної особи складений не був, ані капітаном ОСОБА_1 , ані жодним з уповноважених на те військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується витягами з Журналу реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення та поясненнями капітана ОСОБА_1 .

Такі дії капітана ОСОБА_1 , який на той час перебував на посаді старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів призвели до невиконання ним обов'язків, що передбачені Статутом внутрішньої служби ЗСУ, наказів начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №12 від 09.01.2023, №103 від 01.03.2024 та порушення військової дисципліни, функціональних обов'язків старшого офіцера відділення офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів. Постанови КМУ №1487 від 30.12.2022, вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, що стало наслідком не притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , в діях якого є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210 КУпАП.

Дії ОСОБА_1 прокурором кваліфіковані за ч.2 ст.172-15 КУпАП, як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Гр. ОСОБА_1 в судове засідання з'явився, свою вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення не визнав, надав письмове клопотання в якому просить закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.172-15 КУпАП у зв'язку з ти, що ОСОБА_2 не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів будь-які відомості щодо перебування на військовому обліку ОСОБА_2 відсутні, звернення від 22 березня 2024 року №4620 про його доставлення було складено та направлено помилково.

Захисник в судовому засіданні просив закрити провадження за протоколом про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення та дослідивши письмові клопотання ОСОБА_1 та захисника про закриття провадження у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №246 від 29.09.2022 ОСОБА_1 призначено на посаду старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до п. 1 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №12 від 09.01.2023 «Про організацію роботи з проваджень у справах про адміністративні правопорушення»: «Відповідальним за своєчасне виявлення та якісне оформлення протоколів для подання до розгляду начальнику щодо вирішення питання винесення постанови про притягнення винних до адміністративної відповідальності призначити: старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_1 (під час відсутності начальника) щодо: порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбалого зберігання військовозобов'язаними і резервістами військово- облікових документів (військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), яке спричинило їх втрату.».

Відповідно до п. 1 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №361 від 21.11.2023 «Про внесення змін до наказу від 09.01.2023 №12»: «Внести зміни до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про організацію роботи з проваджень у справах про адміністративні правопорушення» від 09.01.2023 №12, а саме пункт 1 наказу викласти у такій редакції: «Уповноважити на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1, 211 КУпАП, для подання до розгляду начальникові територіального центру комплектування та соціальної підтримки наступних посадових осіб: старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 2 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) №103 від 01.03.2024 «Про оформлення та розгляд справ про адміністративні правопорушення»: «Уповноважити на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1, 211 КУпАП, для подання до розгляду начальникові територіального центру комплектування та соціальної підтримки наступних посадових осіб: старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_1 .

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) №286 від 03.06.2024 «Про внесення змін до наказу від 01.03.2024 №103»: «Внести зміни до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про оформлення та розгляд справ про адміністративні правопорушення» від 01.03.2024 № 103, а саме пункт 2 викласти у наступній редакції: «2. Уповноважити на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1, 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення, для подання до розгляду начальникові територіального центру комплектування та соціальної підтримки військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 : старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_1

В підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, судом були досліджені наступні письмові докази, надані прокурором:

1) Протокол №32 правопорушення про вчинення адміністративного правопорушення;

2) Розписка ОСОБА_1 про отримання копії протоколу про вчинення адміністративного правопорушення;

3) Копія пояснень ОСОБА_1 до протоколів № 32, 33, 34 про вчинення адміністративного правопорушення;

4) Копія посвідчення офіцера ОСОБА_1 ;

5) Копія паспорту ОСОБА_1 ;

6) Копія РНОКПП ОСОБА_1 ;

7) Копія протоколу допиту свідка ОСОБА_1 ;

8) Копія витягу із наказу №246 від 29.09.2022;

9) Копія службової характеристика ОСОБА_1 ;

10) Копія журналу обліку матеріалів про адміністративні правопорушення;

11) Витяг із наказу №12 від 09.01.2023;

13) Копія рапорту про виявлення та доставку ОСОБА_2 ;

12) Витяг із наказу №361 від 21.11.2023;

14) Копія звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 №4620 від 22.03.2024;

15) Витяг із наказу №286 від 03.06.2024;

16) Копія функціональних обов'язків старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

17) Витяг із наказу №103 від 01.03.2024;

18) Копія постанова про виділення матеріалів досудового розслідування від 19.09.2024;

19) Копія витягу з ЄРДР №62024170030003024 від 19.09.2024;

20) Постанова про закриття кримінального провадження;

21) Копія витяг з ЄРДР про закриття кримінального провадження.

Згідно зі статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною другою статті 172-15 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах воєнного стану.

Об'єктивною стороною недбалості, тобто недбале ставлення до служби передбачає невиконання або неналежне виконання службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них. При цьому, якщо особа не мала реальної можливості взагалі проявити ставлення до своїх службових обов'язків, то не можна говорити про те, що воно було недбалим чи несумлінним (хвороба, відсутність досвіду, нетривалість служби). Недбале ставлення військової службової особи до своїх службових обов'язків характеризує, перш за все, об'єктивну сторону вчиненого і виявляється в тому, що за наявності в особи реальної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, винний або взагалі не діє, не виконує службові обов'язки, або хоча і діє, але виконує ці обов'язки неналежним чином, не відповідно до закону або відповідно до нього, проте неякісно, неточно, неповно, несвоєчасно, поверхово, у протиріччя з установленим порядком і тією обстановкою, що склалася, тощо.

Верховний Суд України у своїй постанові від 21.05.2021 року справі № 185/12161/15-к вказав, що, при встановленні недбалого ставлення до військової служби у формі невиконання службових (посадових) обов'язків необхідно встановити, що винний зобов'язаний був вчинити ті дії, невиконання яких ставиться йому за вину. Військова службова особа може відповідати за недбале ставлення до військової служби лише у тому випадку, коли вона не тільки повинна була через свій службовий обов'язок виконати ті чи інші дії, але й могла, тобто мала реальну можливість виконати їх належним чином. Якщо військова службова особа перебувала у таких умовах, за яких не мала фактичної можливості належно виконати свої службові (посадові) обов'язки, то відповідальність за недбале ставлення до військової служби виключається.

Відповідно до частин першої - третьої статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до встановлених обставин події, що зазначені прокурором в протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 відбувались в особливий період.

Відповідно до звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ч.2 ст.210, ч.2 ст.210-1 КУпАП до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складення протоколів про адміністративні правопорушення від 22 березня 2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , отримав виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 13 лютого 2023 року та не з'явився.

Згідно з рапортом працівника поліції від 22 квітня 2024 року, 22 квітня 2024 року під час перевірки документів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 як ухилянт. Останнього було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За приписами пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ш;о є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі - Правил), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), війеьковозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селиш;ах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Після доставлення гр. ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , було встановлено, що останній має задеклароване (зареєстроване) місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 . На військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 - не перебуває.

Після доставлення гр. ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , було встановлено, що останній має задеклароване (зареєстроване) місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 . На військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 - не перебуває.

З метою уточнення статусу гр. ОСОБА_2 як військозобов'язаного (суб'єкт правопорушення), на запит ІНФОРМАЦІЯ_9 , розташованого в АДРЕСА_2 , повідомлено, що гр. ОСОБА_2 у ІНФОРМАЦІЯ_10 на військовому обліку також не перебуває.

В Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів будь-які відомості щодо перебування на військовому обліку гр. ОСОБА_2 відсутні, що підтверджується наданим суду витягом.

Отже, оскільки гр. ОСОБА_2 не перебуває на військовому обліку, звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 22 березня 2024 року №4620 про його доставлення було складено та направлено до поліції помилково.

Таким чином, не маючи достатніх відомостей, ОСОБА_1 був позбавлений можливості скласти відносно гр. ОСОБА_2 протокол про адміністративне правопорушення за ст. 210 КУпАП.

За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність в діях гр. ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.172-15 ч.2 КУпАП.

Стаття 247 КУпАП передбачає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

У зв'язку з чим, вважаю необхідним провадження у відношенні гр. ОСОБА_1 за ст.172-15 ч.2 КУпАП України закрити.

Керуючись ст.ст.172-15 ч.1, 247, 284 КУпАП, суддя, -

ухвалив:

Адміністративне провадження у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративне правопорушення - закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Суддя І. Г. Чернявська