28 листопада 2024 року м. Житомир справа № 240/15447/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні заяву відповідача про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, яка полягає у нескладанні ОСОБА_1 основного розрахунку вислуги років на пенсію;
- зобов'язати Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України скласти основний розрахунок вислуги років ОСОБА_1 на пенсію з урахуванням періодів, які зараховуються до вислуги років у пільговому обчисленні, та направити його до Військової частини НОМЕР_1 .
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
26.09.2024 на адресу суду від представника відповідача надійшла заява про заміну сторони, а саме: відповідача на належного. В обґрунтування заяви відповідач вказав, що Департамент є структурним підрозділом апарату Міноборони та не являється самостійною юридичною особою. Ураховуючи викладене, Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України не може бути належним відповідачем у справі. Належним відповідачем у зазначеній справі має бути саме Міністерство оборони України, як центральний орган виконавчої влади, який є суб'єктом владних повноважень у контексті вимог статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України.
24.10.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив вх. №58511/24.
18.11.2024 на адресу суду від представника позивача надійшла заява вх. №63374/24 в якій він не заперечує проти заміни відповідача у справі.
Вирішуючи вказане клопотання суд, дійшов наступних висновків.
Так, зі змісту позовної заяви та копій документів вбачається, що підставою звернення позивача до адміністративного суду стала протиправна, на думку позивача, бездіяльність Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, яка полягає у не складанні ОСОБА_1 основного розрахунку вислуги років на пенсію та зобов'язання Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України скласти основний розрахунок вислуги років ОСОБА_1 на пенсію з урахуванням періодів, які зараховуються до вислуги років у пільговому обчисленні, та направити його до Військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Так, відповідно до Положення про Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 13.06.2022 №151 Департамент є структурним підрозділом апарату Міноборони.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 скасовано Положення №407 та затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).
Згідно з п.2.10 Положення №530 перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) персоналу уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених пунктом 2.2 цього розділу, або на пільгових умовах, після чого разом з відповідними підрозділами персоналу.
При цьому, відповідно до пункту 2.12 Положення №530, обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється: Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах, військових навчальних закладах, установах і організаціях, органах військового управління, які їм безпосередньо підпорядковані, у командуваннях видів Збройних Сил України.
Відповідно до п.2.13 Положення №530 при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.
Пунктом 2.15 Положення №530 визначено, що попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.
Тобто, Положенням №530, яке є чинним на даний час та на момент звернення позивача до відповідача, як і Положенням №407, яке було чинним на момент звільнення позивача, визначено, що саме відповідач є єдиним уповноваженим органом, який зобов'язаний скласти основний розрахунок вислуги років на пенсію (в тому числі з урахуванням періодів, які зараховуються до вислуги років у пільговому обчисленні).
Отже, зі змісту наведених положень слідує, що саме Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України наділений владними повноваженнями здійснювати обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій, а не Міністерство оборони України.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, з наведеної норми вбачається, що суб'єкт владних повноважень не обов'язково має бути юридичною особою та мати код ЄДРПОУ, а визначальною ознакою для віднесення до суб'єктів владних повноважень є не наявність статусу юридичної особи, а наділення такого суб'єкта владними, управлінськими функціями на підставі законодавства.
Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України не має статусу окремої юридичної особи, а є структурним підрозділом Міністерства оборони України, однак як визначено нормами пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем в адміністративному судочинстві може виступати суб'єкт при здійсненні ним публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, який може не мати статусу юридичної особи, тому саме Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України є належним відповідачем у даній справі.
Окремо слід зазначити, що представництво інтересів Департаменту, як свого структурного підрозділу може здійснювати Міністерство оборони України та здійснювати фінансові витрати, пов'язані з утриманням та діяльністю Департаменту.
З огляду на вказане, клопотання відповідача про заміну його на належного відповідача у справі не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 204, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України про заміну відповідача у справі на Міністерство оборони України від 26.09.2024 вх. №53472/24.
Копію ухвали невідкладно направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та не може бути оскаржена до апеляційного суду.
Суддя Д.М. Гурін