Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/4128/24
Номер провадження: 2-а/511/19/24
27 листопада 2024 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Панчук А. І.,
помічника судді Волкової А.І., яка здійснює повноваження секретаря судового засідання за дорученням судді,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Роздільна Одеської області, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1
представник відповідача ОСОБА_2
На адресу Роздільнянського районного суду Одеської області надійшов вищевказаний позов, згідно якого ОСОБА_1 просив скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.10.2024 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210 КУпАП та закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Стислий виклад позиції позивача.
24 жовтня 2024 року був складений протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол) відносно ОСОБА_1 за частиною 3 статті 210 КУпАП, з якого вбачається, що він 15.08.2024 року отримав направлення на проходження військово-лікарської комісії . Однак в подальшому самовільно припинив проходження ВЛК та станом на 24.10.2024 року не завершив її проходження. Далі, 29.10.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 винесено постанову за результатами розгляду протоколу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210 КУпАП та накладено штраф у сумі 17 000,00 гривень. Разом з цим, позивач просить скасувати вказану постанову, оскільки вважає її незаконною і необгрунтованою. Не заперечував, що дійсно припинив проходження комісії через нестачу коштів.
Стислий виклад заперечень відповідача.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 заперечувала проти вимог позовної заяви. Зазначила, що ОСОБА_1 щн 15.08.2024 року отримав направлення на проходження військово-лікарської комісії , але станом на 24.10.2024 року не завершив її . 29.10.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 було винесено постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210 КУпАП та накладено адміністративний штраф у розмірі 17000,00грн.
Вказану постанову вважають правомірною, оскікільки ОСОБА_1 і досі не пройшов ЛВК.
Процесуальні дії у справі (крім протокольних).
04.11.2024 2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 14).
Фактичні обставини, встановлені судом.
15.08.2024 року ОСОБА_1 отримав направлення на проходження військово-лікарської комісії, що підтверджуєтбся випискою з журналу реєстрації направлень на військово-лікарську комісію , виданих резервістам та військовозобов'язаним для проходження медичного огляду ІНФОРМАЦІЯ_2 .
24.10.2024 року відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення за самовільне припинення проходження військово-лікарської комісії , чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП.
29.10.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 винесено постанову за результатами розгляду протоколу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210 КУпАП та накладено штраф у сумі 17 000,00 гривень.
Факт непроходження військово-лікарської комісії не заперечує сам позивач.
Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, та норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до абзацу 5 частини 1 статті 1 Закону особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17 березня 2014 року, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17 березня 2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію».
24 лютого 2022 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №2102-ІХ, яким затверджено указ Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до якого в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України та діє на теперішній час.
Стаття 210 КУпАП визначає покарання за порушення законодавства порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Частина 3 вказаної статті передбачає, зокрема, накладення штрафу на громадян за порушення законодавства призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації передбачені статтею 22 Закону.
Відповідно до правил проходження медичного огляду, які передбачені підпунктом 4 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, Підпункт 2.8.5 пункту 2.8 глави 2 розділу І ПОЛОЖЕННЯ про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затв. Наказ МОУ від 14.08.2008 року № 402, відповідно яких строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, включно з необхідністю направлення на додаткові методи дослідження, лабораторні обстеження, визначаються з урахуванням необхідності отримання повної та об'єктивної інформації про стан здоров'я людини, та не можуть становити більше 14 днів.
Як вбачається з матеріалів справи та достовірно встановлено судом, що направлення на проходження військово - лікарської комісії ОСОБА_1 отримав 15.08.2024 року , однак проходження комісії самовільно припинив і до цього часу , комісію не пройшов.
Стаття 72 КАС України передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За правилами частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Пункт 1 частини 3 статті 286 КАС України визначає, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
На підставі викладеного, з урахуванням приписів пункту 1 частини 3 статті 286 КАС України, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовної заяви, оскільки доказів, які мали спростувати факт наявності адміністративного правопорушення та обставин, що виключають адміністративну відповідальність, позивачем в межах розгляду даної справи не надано.
Керуючись статтями 72, 77, 139, 246, 286, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без задоволення.
Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 від 29.10.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210 КУпАП та накладення на нього штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів громадян , а саме в сумі 17 000,00 гривень - залишити без змін.
Рішення може бути оскаржено, шляхом подання до П'ятого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги, протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А. І. Панчук