Рішення від 27.11.2024 по справі 200/6597/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2024 року Справа№200/6597/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з непроведення нарахування ОСОБА_1 , компенсації втрати частини доходу за затримку виплати пенсії за весь період її невиплати, нарахованої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №200/10580/21, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/3511/22, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 у справі № 200/4028/23, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 у справі №200/1376/24;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , компенсацію втрати частини доходу за час затримки виплати пенсії, нарахованої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №200/10580/21, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/3511/22, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 у справі №200/4028/23, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 у справі №200/1376/24 за весь період її невиплати.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що у листі-відповіді від 28.08.2024 відповідач повідомив позивачу, що виплата доплати пенсії за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 по справі №200/10580/21 у загальній сумі 215410,50 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 по справі №200/3511/22 у загальній сумі 46909,60 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.03.2023 по справі №200/18/23 у загальній сумі 739,45 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 по справі №200/4028/23 у загальній сумі 39733,50 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 по справі №200/1376/24 у загальній сумі 14314,30 грн буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Враховуючи, що будь-яких зобов'язань щодо нарахування та виплати компенсації за втрату частини доходів рішеннями судів: від 11.10.2021 по справі №200/10580/21; від 07.11.2022 по справі №200/3511/22; від 09.03.2023 по справі №200/18/23; від 29.09.2023 по справі №200/4028/23; від 18.04.2024 по справі No200/1376/24 на Головне управління не покладено, підстави для нарахування компенсації за втрату частини доходів відсутні.

Позивач не погоджується з позицією відповідача і вважає його бездіяльність щодо нарахування і виплати йому компенсації за втрату частини доходів протиправною.

Крім того зазначає, що за приписами статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати ( далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом (стаття 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»). Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії, встановлених законодавством) (частина друга статті 2 цього Закону).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10.10.2024 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на позов. У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 по справі №200/10580/21 (далі - Рішення №1), яке набрало законної сили 20.12.2021, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії по інвалідності позивачу з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.07.2021 №ФС - 98101/09/01/929 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019. Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення № 1 за період з 01.04.2019 по 31.01.2022 склала 215410,50 грн.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 по справі №200/3511/22 (далі - Рішення №2), яке набрало законної сили 19.06.2023, Головним управлінням здійснено нарахування пенсії по інвалідності позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 №ФС98101/09/01/929, згідно з рішенням Донецького окружного адміністративного суд від 11 жовтня 2021 року у справі №200/10580/21 з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром із урахуванням виплачених сум.

Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення № 2 за період з 01.03.2022 по 31.08.2023 склала 46909,60 грн. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.09.2023 по справі №200/3511/22 змінено спосіб і порядок виконання Рішення № 2 на стягнення з Головного управління нарахованої суми доплати за результатами перерахунку за період з 01.03.2022 по 31.08.2023 у загальній сумі 46909,60 грн. Підстави для виплати суми заборгованості та нарахування компенсації втрати частини доходу у Головного управління відсутні. Постановою Верховного Суду від 04 жовтня 2024 року по справі №200/4028/24 касаційну скаргу Головного управління задоволено. Ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі №200/4028/23 скасовано. Справу направлено до Першого апеляційного адміністративного суду для продовження розгляду. Рішення не набуло чинності.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 по справі №200/1376/24 (далі - Рішення №4), яке набрало законної сили 22.07.2024, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії по інвалідності Позивачу з 01.03.2024 з визначенням 25% підвищення до пенсії згідно з постановою КМУ № 1381 від 28.12.2011, виходячи з основного розміру пенсії позивача (13757,40 грн) та проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024 без обмеження фіксованим розміром, з урахуванням проведених платежів. Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення №4 за період з 01.03.2024 по 31.07.2024 склала 14314,30 грн. Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262), згідно статті 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року 31-2 (зі змінами).

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2023 року, на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 360,0 млн грн, які використано в повному обсязі. Виплата проведена за рішеннями суду, дата набуття чинності яких по 22 вересня 2020 року включно.

Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2024 рік, буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік не затверджено.

Тобто, виплата згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 по справі №200/10580/21 за період з 01.04.2019 по 31.01.2022 у сумі 215410,50 грн та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 по справі №200/1376/24 за період з 01.03.2024 по 31.07.2024 у сумі 14314,30 грн. на даний час не проведена.

Підстави для нарахування та виплати компенсації на поточну пенсію відсутні. Вказує, що позивач просить нарахувати компенсацію на не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом № 2050, за порушення строків виплати яких сплачується компенсація. Головне управління зазначає, що вказана вимога заявлена передчасно, оскільки вказану компенсацію наведене регулююче законодавство та нормативно-правові акти пов'язують з фактичним нарахуванням та виплатою пенсії, чого на час розгляду справи ще не відбулось. Вважає, що позовні вимоги цій частині задоволенню не підлягають.

У відповіді на відзив позивач від 11.10.2024 позивач вказує, що обов'язок здійснювати компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, покладається на власника або уповноваженого ним органу.

Посилається на Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у справі від 24.07.2024 року № 600/1941/22-а (адміністративне провадження № К/990/7953/23) на п.9 постанови де зокрема зазначено: «…. компенсація, передбачена Законом №2050-ІІІ, виплачується у разі порушення строків виплати доходу (перерахованої пенсії), а не виконання рішення суду. Оскільки вказані кошти нараховані в результаті перерахунку пенсії та відновлення прав позивача, порушених при виплаті пенсії у меншому розмірі, вказана сума є доходом в розумінні статті 2 Закону №2050-ІІІ. Аналогічний висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 16 грудня 2020 року по справі №521/21718/16-а та від 21 вересня 2022 року по справі №816/1627/18.»

Також вказує, що подібна правова позиція висловлена в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2023 року у справі №200/4410/22 : Використане у статті 3 Закону № 2050-ІІІ формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення. Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 вказаного Закону № 2050-ІІІ дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені. Аналогічна правова позиція наведена в постановах Верховного Суду від 13 січня 2020 року у справі № 803/203/17, від 15 жовтня 2020 року у справі № 240/11882/19.

Вважає, що адміністративний позов щодо зобов'язання відповідача здійснити розрахунок, нарахування та виплату мені на підставі Закону України "Про компенсацію громадян втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати" №2050, компенсації за втрату частин пенсії за весь час прострочення, у зв'язку із порушенням строку виплати частин основного розміру пенсії за вказані у позові періоди має бути задоволений.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі № 200/10580/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії по інвалідності з 01.04.2019 ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФС-98101/09/01/929 від 06.07.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.07.2021 №ФС-98101/09/01/929 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 та здійснити виплату з врахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до листа відповідача від 25.04.2022 №5804-3323/М-15/8-0500/22 позивачу за рішенням від 11.10.2021 у справі № 200/10580/21 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати складає 18600,55 грн. Доплата до пенсії за період з 01.04.2019 по 31.01.2022 у загальній сумі 215410,50 грн. У листі вказано, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Виплата коштів на виконання Рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/3511/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії по інвалідності з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії по інвалідності на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 №ФС-98101/09/01/929, згідно з рішенням Донецького окружного адміністративного суд від 11 жовтня 2021 року у справі №200/10580/21 з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром із урахуванням виплачених сум.

Відповідно до листа відповідача від 08.12.2023 №24410-22957/М-02/8-0500/23 позивачу на виконання рішенням суду від 09.03.2023 по справі 200/18/23, яке набрало законної сили 14.06.2023, в серпні 2023 року проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023, а саме встановлено щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 у розмірі 2000,00 грн з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 по справі 200/3511/22, яке набрало законної сили 19.06.2023, щодо перерахунку пенсії з 01.03.2022 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 № ФС-98101/09/01/929 з виплатою пенсії без обмеження максимальним розміром. З вересня 2023 року загальний розмір пенсії складає 23008,10 грн. Доплата до пенсії за період з 01.03.2022 по 31.08.2023 у загальній сумі 46909,60 грн. Зазначено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно з ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата коштів на виконання Рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/3511/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії по інвалідності з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії по інвалідності на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 №ФС-98101/09/01/929, згідно з рішенням Донецького окружного адміністративного суд від 11 жовтня 2021 року у справі №200/10580/21 з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром із урахуванням виплачених сум.

Відповідно до листа відповідача від 08.12.2023 №24410-22957/М-02/8-0500/23 позивачу на виконання рішенням суду від 09.03.2023 по справі 200/18/23, яке набрало законної сили 14.06.2023, в серпні 2023 року проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023, а саме встановлено щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 у розмірі 2000,00 грн з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 по справі 200/3511/22, яке набрало законної сили 19.06.2023, щодо перерахунку пенсії з 01.03.2022 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 № ФС-98101/09/01/929 з виплатою пенсії без обмеження максимальним розміром. З вересня 2023 року загальний розмір пенсії складає 23008,10 грн. Доплата до пенсії за період з 01.03.2022 по 31.08.2023 у загальній сумі 46909,60 грн. Зазначено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно з ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата коштів на виконання Рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 у справі №200/4028/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 , з 01.03.2023 року пенсії по інвалідності з урахуванням підвищення (індексації), встановленого Постановою КМУ від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 в максимальному розмірі, починаючи з 01.02.2022 року згідно рішення Першого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2023 року у справі №200/18/23, додаткових пенсій, доплат, підвищень у повному розмірі та без обмеження максимальним зафіксованим розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , з 01.03.2023 року пенсію по інвалідності на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 №ФС-98101/09/01/929, з урахуванням підвищення (індексації) до пенсії по інвалідності, відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», нарахованого із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження 1500 грн., з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн., згідно Постанови КМУ №713, починаючи з 01.02.2022 року, відповідно до рішення Першого апеляційного адміністративного суда від 14.06.2023 року у справі №200/18/23, додаткових пенсій, доплат, підвищень - без обмеження фіксованим максимальним розміром і з урахуванням проведених виплат. У задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.

Відповідно до листа відповідача від 05.01.2024 №373-24842/М-02/8-0500/24 позивачу на виконання рішенням суду від 29.09.2023 у справі №200/4028/23 у грудні 2023 року проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 № ФС-98101/09/01/929, з урахуванням підвищення (індексації) до пенсії по інвалідності, відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», нарахованого із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження 1500,00 грн, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.02.2022 року, відповідно до рішення Першого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2023 року у справі № 200/18/23, додаткових пенсій, доплат, підвищень - без обмеження фіксованим максимальним розміром і з урахуванням проведених виплат. З січні 2024 року розмір пенсійної виплати складає 26981,45 грн. Доплата до пенсії за період з 01.03.2023 по 31.12.2023 у загальній сумі 39733,50 грн. Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", та членам їх сімей згідно з ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата коштів на виконання Рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Крім того, судом встановлено, що рішення по справі 200/4028/23 відповідач оскаржив таке рішення в апеляційному порядку. Перший апеляційний адміністративний суд ухвалою від 16.11.2023 закрив апеляційне провадження відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 305 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постановою Верховного Суду від 04 жовтня 2024 року касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - задоволено.

Ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі № 200/4028/23 - скасовано.

Справу направлено до Першого апеляційного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалою суду Першого апеляційного адміністративного суду від 30.10.2024 відкрито апеляційне провадження в адміністративній справі № 200/4028/23. Розпочато підготовку справи до апеляційного розгляду. Продовжено строк розгляду справи № 200/4028/23.

А отже судом встановлено, що рішення у справі № 200/4028/23 не набуло законної сили у зв'язку із оскарження даного рішення до суду апеляційної інстанції.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 у справі №200/1376/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково та визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності з 01.03.2024 з урахуванням підвищення до пенсії як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 25% від основного розміру з урахуванням сум щорічних індексацій пенсії за 2022-2024 роки; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 01.03.2024 визначити 25% підвищення до пенсії згідно з постановою КМУ № 1381 від 28.12.2011, виходячи з основного розміру пенсії позивача (13757,40 грн) з урахуванням індексації пенсії на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за 2022-2024 роки та із врахуванням висновків суду у рішенні Донецького окружного адміністративного суду у справі 200/4028/23 від 29.09.2023.; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження з 01.03.2024 виплачуваної ОСОБА_1 пенсії фіксованим розміром 26 981,45 грн; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження фіксованим розміром, з урахуванням проведених платежів. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Відповідно до листа відповідача від 16.08.2024 №21869-19217/М-02/8-0500/24 позивачу на виконання рішенням суду від 18.04.2024 у справі №200/1376/24 у липні 2024 року проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024, а саме визначено 25% підвищення до пенсії згідно з постановою КМУ № 1381 від 28.12.2011, виходячи з основного розміру пенсії позивача (13757,40 грн) з урахуванням індексації пенсії на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за 2022-2024 роки та із врахуванням висновків суду у рішенні Донецького окружного адміністративного суду у справі 200/4028/23 від 29.09.2023 без обмеження фіксованим розміром, з урахуванням проведених платежів. З серпня 2024 року розмір пенсії складає 29844,31 грн. Доплата до пенсії за період з 01.03.2024 по 31.07.2024 у загальній сумі 14314,30 грн. Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", та членам їх сімей згідно з ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата коштів на виконання рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

02.08.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою у якій просив нарахувати та виплатити компенсацію за вчасно не виплачену частину пенсії в сумі 215410,50 грн. за період з 01.04.2019 по 31.01.2022 по справі №200/10580/21 від 11.10.2021, в сумі 46909,60 грн. за період з 01.03.2022 по 31.08.2023 по справі № 200/3511/22. 04.08.2024 позивач доповнив заяву від 02.08.2024 у якій просив нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходу за вчасно не виплачені частини пенсії, нараховані на виконання: Постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2024 по справі 200/18/2023 за період з 01.02.2022-31.08.2023; Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2024 по справі 200/4028/23 за період з 01.03.2023 по 31.12.2023; Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 по справі 200/1376/24.

Відповідно до листа відповідача від 28.08.2024 №22971-20330/М-02/8-0500/24 позивачу повідомлено, що розглянуло звернення від 02.08.2024 №ВЕБ-05001-Ф-С-24-127690 та від 04.08.2024 №ВЕБ-05001-Ф-С-24-128248 відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та вказано, що на виконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 № 200/1376/24 (далі - Рішення суду), яке набрало законної сили 22.07.2024, проведено перерахунок пенсії по інвалідності: з 01.03.2024 з визначенням 25% підвищення до пенсії згідно з постановою КМУ № 1381 від 28.12.2011, виходячи з основного розміру пенсії позивача (13757,40 грн) з урахуванням індексації пенсії на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за 2022-2024 роки та із врахуванням висновків суду у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 по справі 200/4028/23, в липні 2024 року; з 01.03.2024 без обмеження фіксованим розміром, з урахуванням проведених платежів, в липні 2024 року. З вересня 2024 року після перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 18.04.2024 року розмір пенсії позивача складатиме 29844,31 грн. Доплата до пенсії за період з 01.03.2024 по 31.07.2024 у загальній сумі 14314,30 грн.

Вказано, що відповідно до статті 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України», бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує означену політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (підпункти 20, 24 пункту 1 статті 116 Бюджетного кодексу України № 2456 - VI від 8 липня 2010 року).

Виплата доплати пенсії за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 по справі № 200/10580/21 у загальній сумі 215410,50 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 по справі № 200/3511/22 у загальній сумі 46909,60 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.03.2023 по справі № 200/18/23 у загальній сумі 739,45 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 по справі № 200/4028/23 у загальній сумі 39733,50 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 по справі № 200/1376/24 у загальній сумі 14314,30 грн буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідач зазначає, що будь-яких зобов'язань щодо нарахування та виплати компенсації за втрату частини доходів рішеннями судів: від 11.10.2021 по справі № 200/10580/21; від 07.11.2022 по справі № 200/3511/22; від 09.03.2023 по справі № 200/18/23; від 29.09.2023 по справі № 200/4028/23; від 18.04.2024 по справі №200/1376/24 на Головне управління не покладено, підстави для нарахування компенсації за втрату частини доходів відсутні. На дату підготовки відповіді Пенсійним фондом України виділено коштів на виконання рішень суду, по яким не проведено виплату заборгованості суми пенсії за окремою бюджетною програмою, та які набрали законної сили по 20.09.2020. Щодо суми коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2024 рік, вона буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік. На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік не затверджено. Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даних судових рішень не залежить від волі Головного управління і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, не має правових підстав. Дана ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі. Невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості виконати судове рішення.

Не отримавши виплату компенсації втрати частини доходів, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірних правовідносинам, суд зазначає наступне.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (далі - Закон України № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 (далі - Порядок № 159).

Відповідно до статей 1, 2, 4 Закону України № 2050-ІІІ, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

У постанові від 05.03.2020 у справі № 140/1547/19 Верховний Суд зазначив: «Згідно з положеннями статті 4 Закону № 2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Відповідно до статті 6 Закону № 2050-III компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету. З системного аналізу правових норм вбачається, що основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу».

З метою реалізації Закону України № 2050-ІІІ Кабінет Міністрів України 21.02.2001 прийняв постанову № 159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.

Відповідно до п. 1 Порядку № 159, його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Пунктом 2 Порядку № 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.

Детальний перелік грошових доходів, що підлягають компенсації, наведено у п. 3 Порядку № 159, яким встановлено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення).

Пунктом 4 Порядку № 159 встановлено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази щодо виплати позивачу заборгованості після проведеного перерахунку довічного грошового утримання на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №200/10580/21, від 07.11.2022 у справі №200/3511/22, від 29.09.2023 у справі №200/4028/23, від 18.04.2024 у справі №200/1376/24.

В позовній заяві позивачем також зазначено щодо не виплати йому суми перерахованих на виконання вище зазначених рішення суду коштів у розмірі - 215410,50 грн по справі №200/10580/21; у розмірі - 46909,60 грн по справі №200/3511/22; у розмірі - 39733,50 грн по справі №200/4028/23; у розмірі - 14314,30 грн по справі №200/1376/24. При цьому в поясненнях, представником відповідача зазначено, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Отже, оскільки фактична виплата заборгованості перерахованої пенсії позивачу не здійснена, відсутня можливість визначення періоду прострочення та здійснення відповідачем розрахунку компенсації втрати частини доходів відповідно до Порядку № 159.

Таким чином, враховуючи, що нарахування та виплата суми грошових доходів є первинною подією щодо компенсації втрати частини доходів, яка нараховується та виплачується не раніше нарахування та виплати основної суми грошових доходів, а позивачу основні суми доходу, нараховані на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №200/10580/21, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/3511/22, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 у справі №200/4028/23, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 у справі №200/1376/24, не виплачені позивачу, що не заперечується сторонами, а компенсація втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .

При цьому суд звертає увагу позивача, що висновки, викладені в постанові Верхового Суду від 24.07.2024 у справі № 600/1941/22-а, не є релевантними до даної справи, адже у справі № 600/1941/22-а «суди встановили та сторони не заперечували, що виплату позивачу перерахованої на виконання судового рішення пенсії здійснено з 01 грудня 2021 року».

Згідно з частинами 1, 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до вимог статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд приходить висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 139, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Повне судове рішення складено 27.11.2024.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В.Загацька