< Копия >
Іменем України
19.11.10Справа №2а-3203/10/2770
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Дудкіна Т.М., розглянувши одноособово адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності,
Державна податкова інспекція у Балаклавському районі м. Севастополя (далі ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з позовною заявою про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1, посилаючись на те, що відповідачем в порушення вимог частини другої статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" не надається звітність у ДПІ більш року. У зв'язку з наведеним позивач просить позов задовольнити на підставі частини другої статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі одержана відповідачем 08.11.2010, про що свідчить його підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення /а.с.10/. Заперечень на позов у встановлений строк відповідач суду не надав.
Дослідивши матеріали справи суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом установлено, що ОСОБА_1 зареєстрована Балаклавською районною державною адміністрацією у м. Севастополі як фізична особа-підприємець та державну реєстрацію припинення не проводила.
Відповідно до вимог Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000 р. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником податків та зборів (обов'язкових платежів). Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку у ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя як платник податків з 04.05.2007 й заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) немає /а.с.4, 5/.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно з частиною восьмою статті 19 Господарського кодексу України, всі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені Законом.
У разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосована адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання проводиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, які пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
У порушення підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідач не надає податкову звітність до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя з 2 квартала 2008 року /а.с.7/.
Згідно з частиною другою статті 46 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” підставами для постановлення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
З урахуванням наведених норм, а також того, що відповідач не подавав до державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності більше одного року; вказані дії порушують встановлені законодавчими актами правила здійснення господарської діяльності та є підставою для припинення підприємницької діяльності. Враховуючи право органів державної податкової служби звертатися до суду з заявою (позовною заявою) про припинення підприємницької діяльності, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, якого звільнено від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
На підставі частини другої статті 46 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, статей 8, 10, 11, 17, 86, 158-163, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити підприємницьку діяльність Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Заходи щодо підготовки документів для державної реєстрації припинення юридичної особи покласти на Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1.
Відповідач зобов'язаний негайно виконати постанову.
Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити до державного реєстратора у Балаклавському районі м. Севастополя.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Севастополя шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, з надсиланням копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної карги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Т.М. Дудкіна