Постанова від 09.11.2010 по справі 2а-4882/10/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-4882/10/1770

09 листопада 2010 року 12год. 30хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Комшелюк Т.О. за участю секретаря судового засідання Анікушина В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Волощук О.М.

відповідача: представник не з'явився третьої особи позивача: представник не з'явився третьої особи відповідача: представник < Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Міністерство економіки України < Список > < Позивач в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна податкова адміністрація України

до Приватне підприємство "УБ-Коменс" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа >

про продовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення економічної діяльності "УБ - Коменс", застосованої наказом Міністерства економіки України від 08.07.2009 № 682. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що Державна податкова адміністрація України листом від 29.05.2009 № 6357/5/22-6016, відповідно до ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" звернулася до Міністерства економіки з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності вищевказаного товариства, яке має дебіторську заборгованість на суму 18760 євро за зовнішньоекономічним контрактом від 30.01.2008р. № А 003 EXP, укладеним між відповідачем та "FMC Food Tech AB" (Швеція). Так як ДПА України надала пропозицію продовжити дію спеціальної санкції до відповідача, а згідно чинного законодавства продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду, позивач і звернувся з позовними вимогами до останнього.

Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення, аналогічні позовній заяві.

Представник 3-ї особи ( ДПА України) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був належним чином повідомлений, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача в судове засідання повторно не прибув, своєчасно та належним чином був повідомлений про дату та час судового розгляду. Про причину неявки суд не повідомляв, заперечень на позовну заяву не надіслав.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає за необхідне позов задовольнити в повному обсязі з огляду на наступне.

Частини 1, 2 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.1991 №959-XІІ (Закону №959-XІІ), передбачають, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України, до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Згідно з п.1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2007 № 777, Міністерство економіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з ЄС. Частина 7 ст. 37 Закону №959-XІІ передбачає право центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертатися з відповідною позовною заявою до суду. Частина 11 вказаної статті Закону передбачає, що у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

ДПА України звернулось до Міністерства економіки з поданням від 29.05.2009 № 6357/5/22-6016 щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності "УБ-Коменс". Міністерство економіки видало наказ від 08.07.2009 № 682 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності України", відповідно до якого до відповідача була застосована спеціальна санкція - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла до 01.01.2009р.).

Згідно частини 6 статті 37 Закону №959, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Міністерство економіки звернулося з листом від 21.09.2009 № 4202-29/1113 до ДПА України стосовно доцільності продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до "УБ Коменс". ДПА України своїм листом від 14.10.2009 № 12470/5/22-6016 повідомило, що згідно проведеної перевірки у відповідача, встановлено ненадходження товару по імпортному контракту від 30.01.2008р. № А003 в сумі 18755 євро, укладеного з фірмою "FMC Food Tech AB" (Швеція), а тому слід продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП "УБ-Коменс"

У відповідності до ч. 7, 9 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. При прийнятті рішення суд зазначає термін, на який продовжено дію цієї санкції.

Враховуючи те, що позивачем дотримано встановлену чинним законодавством України процедуру щодо порядку застосування спеціальних санкцій, що підтверджується наявними у справі матеріалами, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для продовження дії терміну спеціальної санкції.

Суд також враховує наявність порушення ПП "УБ - Коменс" приписів ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" ( у редакції, що діяла до 01.01.2009р.). В листі ДПА України від 14.10.2009 зазначено, що за результатами перевірки, проведеної Костопільською міжрайонною державною податковою інспекцією (акт від 16.04.2009 №309/22/32354764) встановлено, що від ПП "УБ-Коменс" не надійшло товару по імпортному контракту від 30.01.2008р. № А 003 на суму 18755,0 євро.

Крім того, згідно з пунктами 4.13-4.15 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Мінекономіки від 17.04.2000р. №52, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності України або ініціатори подання у разі застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону та/або пов'язаних з ним законів, або неможливості (безперспективності) їх застосування можуть виходити до Мінекономіки з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасового зупинення) дії санкції та подавати матеріали у підтвердження застосування суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України практичних заходів, що гарантують виконання Закону та/або пов'язаних з ним законів, або докази неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, як це передбачено пунктом 2.4 Порядку взаємодії. Однак, в судовому засіданні, факт звернення відповідача чи ініціатора подання - ДПА України з клопотанням щодо скасування дії санкції, застосованої до ПП "УБ-Коменс" не встановлений. Доказів щодо застосування ПП "УБ-Коменс" практичних заходів, що гарантують виконання ст.2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла до 01.01.2009р.) за зовнішньоекономічним контрактом від 30.01.2008р. № А 003, укладеним між відповідачем і фірмою-нерезидентом "FMC Food Tech AB" (Швеція), або доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, як це передбачено пунктом 2.4. Порядку взаємодії, відповідачем не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями < Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю. < Текст >

Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до приватного підприємства "УБ-Коменс" наказом Міністерства економіки України від 08.07.2009р. №682, на термін до усунення приватним підприємством "УБ_Коменс" порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за зовнішньоекономічним контрактом від 30.01.2008р. № А003, укладеним між ПП "УБ-Коменс" і фірмою - нерезидентом "FMC Food Tech AB" (Швеція), тобто до поставлення ПП "УБ-Коменс" товару на суму 18,76тис.євро або повернення ПП "УБ-Коменс" цих коштів за зовнішньоекономічним контрактом від 30.01.2008р. № А003, укладеним між ПП "УБ-Коменс" і фірмою - нерезидентом "FMC Food Tech AB" .

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Комшелюк Т.О.