Справа № 2а-4823/10/1770
03 листопада 2010 року 09год. 30хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Сторожука І.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився,
відповідача: представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Кооперативного підприємства "Володимирецький комбінат громадського харчування"
до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі
про визнання протиправною бездіяльності та визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень , -
Позивач - Кооперативне підприємство "Володимирецький комбінат громадського харчування" - звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності та визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області.
В обґрунтування поданого позову зазначає, що згідно прийнятого 22 червня 2010 року начальником Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі рішення № 167 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені Кооперативному підприємству "Володимирецький комбінат громадського харчування" було донараховано штраф у розмірі 20070,13 грн. та нараховано пеню в розмірі 6559,60 грн. за невчасну сплату страхових внесків.
Разом з тим позивач зазначає, що відповідно до пп. 10.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12. 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01. 2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1) у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, у якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. При цьому корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.
Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано посадовій особі юридичної особи або фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності, адвокату, приватному нотаріусу, під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.
Однак відповідачем протягом спірного періоду позивачу не надсилались відповідні повідомлення про суми розподілу страхових внесків.
Також, відповідачем, всупереч вищезазначеної Інструкції № 21-1, було нараховано штрафні санкції на штрафні санкції та пеню на пеню. Враховуючи вищенаведене, позивач, просить позов задовольнити повністю.
Представник позивача в судове засідання не з'являвся, про дату, час, місце судового засідання судом повідомлявся належним чином. До початку судового засідання від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника. Судом не визнавалася обов'язковою участь представника відповідача в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує, просить розглянути справу без участі представника управління. В заперечення адміністративного позову зазначає наступне.
Відповідно до п. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058 (далі - Закон № 1058) страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених в п. 1 ст. 14 цього Закону, - календарний місяць.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону № 1058, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених п. 3 ст. 20 цього Закону, вважаються заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Також зазначає, що 17.03. 2010 року органами ДВС було стягнуто на рахунки управління в сумі 39568,68 грн. грошові кошти, які відповідачем було зараховано згідно вимог пп. 10.11. Інструкції № 21-1, про що було повідомлено позивача згідно Додатку 22 Інструкції № 26 від 06.04. 2010 року. Протягом періоду, за який застосовано штрафні санкції іншого перерозподілу не здійснювалося, оскільки всі рішення про застосування фінансових санкцій перебували в адміністративному або судовому оскарженні, а тому відповідно не мали статусу боргу до остаточного набрання рішеннями законної сили. При зарахуванні лише сум недоїмки надсилання (вручення) повідомлення за формою (додаток 22) вищезазначеною Інструкцією не передбачається. В позові просить відмовити повністю.
Суд, керуючись ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за відсутності їх представників, здійснює судовий розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачем одночасно із позовною заявою.
Дослідивши у відкритому судовому засіданні дослідивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в позові слід відмовити повністю.
Суд виходив з такого.
Відповідачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 167 від 22.06. 2010 року, яким застосовано до позивача штрафні санкції - 20070,13 грн., та пеня - 6559,60 грн. (а.с. 5) за період з 20.02. 2009 року по 26.05. 2010 року.
Позивач вважає, що відповідачем в порушення Інструкції № 21-1 застосовано штрафні санкції на штрафні санкції, а також нараховано пеню на пеню.
Суд з вказаними висновками погодитись не може у зв'язку з наступним.
Відповідно до п. 6 ст. 20 Закон № 1058, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених в п. 1 ст. 14 цього Закону, - календарний місяць.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону № 1058, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених п. 3 ст. 20 цього Закону, вважаються заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 виконавчі органи Пенсійного фонду України за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум
Одночасно на суми не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених коштів за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, і діє до дня його фактичної сплати страхувальником.
Процедуру реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах визначає Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1.
Відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону 1058, п. 9.11, 10.9 Інструкції, строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Покликання позивача щодо нарахування штрафних санкції на штрафні санкції, а також пені на пеню, не знайшло свого підтвердження, оскільки відповідно до картки особового рахунку КП "Володимирецький КГХ" (а.с. 16-19) протягом періоду з 01.02. 2009 року по 26.05. 2010 року до загальної суми недоїмки було зараховано лише фінансові санкції на суму 8696,27 грн., які відповідно до копії корінця повідомлення № 26 від 05 квітня 2010 року було погашено згідно перерозподілу сплаченої 17.03. 2010 року суми боргу (а.с. 21). Інших сум фінансових санкцій та пені у вищезазначений період не зазначено.
Також, відповідно до розрахунку фінансових санкцій та пені по особовому рахунку КП "Володимирецький КГХ" РН-1702021-0123 код-017646610 нарахування штрафних санкцій та пені здійснювалися виключно за несвоєчасну сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 20).
Що стосується визнання протиправною бездіяльності посадових осіб Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області по невиконанню абз. 3 пп. 10.11 Інструкції № 21-1 в частині обов'язкового надсилання підприємству повідомлень в разі здійснення перерозподілу сплачених підприємством поточних страхових внесків в рахунок недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення, то суду слід зазначити наступне.
Відповідно до п.п. 10.11. п. 10 Інструкції № 21-1 у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, у якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. При цьому корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.
Разом з тим при зарахуванні лише сум недоїмки надсилання (вручення) повідомлення за формою згідно додатку 22 вищезазначеною Інструкцією № 21-1 не передбачається. Таким чином, суду слід відмовити позивачу і в цій частині позовних вимог.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, у ході судового засідання позивач не довів суду обґрунтованості позовних вимог, а відповідач підтвердив правомірність своїх дій.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права не знайшов свого підтвердження в ході судового розгляду, то поданий позов належить залишити без задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Оскільки суб'єктами владних повноважень не надано суду жодного доказу щодо понесення витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, то судові витрати із позивача не присуджуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову кооперативного підприємства "Володимирецький комбінат громадського харчування" до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі про визнання протиправною бездіяльності та визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень - відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя < Підпис > Зозуля Д. П.
Постанова складена в повному обсязі 07.11.10р.