Справа № 2а-4005/10/1770
04 листопада 2010 року 17год.00хв. м.Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Кривчук К.І., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
представник позивача: не прибув,
відповідач: не прибув,, третьої особи:< Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м.Рівне
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про про стягнення штрафних санкцій, -
Державна податкова інспекція у м.Рівне звернулася до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у сумі 1700,00грн.
У судове засідання представник позивача не прибув, у поданому суду клопотанні позовні вимоги підтримав повністю та просить розглянути справу за відсутності представника.
Відповідач заперечень суду не надала, у судове засідання не прибула, про причини неприбуття суд не повідомила, про дату, час і місце судового розгляду належним чином повідомлена. Судом не визнавалась обов'язковою участь сторін у судовому засіданні. За таких обставин суд вважає за можливе вирішити спір без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована виконавчим комітетом Рівненської міської ради як фізична особа-підприємець 23.09.2005р., дані про неї внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 23.09.2005р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м.Рівне як платник податків з 27.09.2005р. за №20836.
Згідно з даними обліку позивача за відповідачем рахується заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1700,00грн.
Судом встановлено, що 2 березня 2010 року працівниками податкової служби відповідно до ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990р. (далі - Закон №509-XII ) та інших нормативно правових актів була проведена перевірка дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у господарській одиниці - кафе "V12", що розташований у АДРЕСА_1, та належить суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1.
Під час проведення перевірки встановлено факт зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, яке не внесено до Єдиного реєстру, про що складено акт №0045/17/16/43/3149222324 від 02.03.2010р.
На підставі вказаного акта перевірки позивачем за порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року (далі - Закон №481/95-ВР) було прийняте рішення від 04.03.2010р. №00002343 про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 фінансових санкцій - штрафу в розмірі 1700,00грн. Вказане рішення 9 березня 2010 року відповідач отримала особисто.
Ці обставини підтверджуються дослідженими у судовому засіданні доказами: копією рішення про застосування фінансових санкцій від 04.03.2010р. №00002343 (а.с.6), копією акта перевірки від 02.03.2010р. №0045/17/16/43/3149222324 (а.а.с.7-8), копією довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо відповідача (а.а.с.9-10), копією довідки про взяття на облік платника податків (а.с.11), копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_1 (а.с.13).
Відповідно до ст.15 Закону №481/95-ВР зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Виключення місць зберігання з Єдиного реєстру здійснюється органом державної податкової служби, який вносив його до Єдиного реєстру, на підставі письмової заяви суб'єкта підприємницької діяльності, що був заявником такого місця зберігання, або у разі анулювання ліцензії, виданої такому суб'єкту підприємницької діяльності відповідно до цього Закону, шляхом прийняття відповідного письмового розпорядження не раніше ніж через 10 робочих днів з моменту виникнення передбачених цим Законом підстав.
Абзацом 10 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру до суб'єктів господарювання застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу -100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
При цьому зі змісту ч.ч.3,4,5 ст.17 цього ж Закону вбачається, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішень про застосування фінансових санкцій, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Пунктом 11 ст.10 Закону №509-XII встановлено право державних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За наведених обставин позовні вимоги ґрунтуються на чинному законодавстві, підтверджені належними і допустимими доказами, штраф у сумі 1700,00грн. підлягає стягненню з відповідача.
Згідно із ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути із фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету України штрафні санкції у сумі 1700,00грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дудар О.М.