Постанова від 22.04.2010 по справі 2а-5802/09/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-5802/09/1770

"22" квітня 2010 р. 17год. 45хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Боймиструка С.В. за участю секретаря судового засідання Бодряшкіної Ю.К. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Петрів В.Ю., Орловська Я.Б.

відповідача: представник Середа О.В., Ярмолюк Т.Д.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр

доКонтрольно-ревізійне управління у Рівненській області

про визнання частково нечинними акту,

ВСТАНОВИВ :

Позивач - Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр, звернувшись з позовом до Контрольно-ревізійного управління у Рівненській області, просить суд визнати нечинними абз. 1, 2, 3 п.2 вимоги відповідача від 07.08.2009 року № 17-12-173723.

В обґрунтування позову зазначає, що за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру за 2007-2008 роки та звітний період 2009 року, проведеної Контрольно-ревізійним управлінням в Рівненській області з 15.06.2009 року по 27.07.2009 року, відповідачем був складений Акт №17-11-06/77 від 27.07.2009 року.

В Акті зазначено, що: „Ревізією встановлення посадових окладів працівникам театру встановлено, що розмір посадового окладу складається із розміру мінімальної заробітної плати помноженої на тарифний коефіцієнт встановленого тарифного розряду для академічного театру працівникові відповідної посади і помноженого на відсоток підвищення посадового окладу за статус академічний від 100 % до 30 %. Протягом ревізійного періоду на виплату вищеописаного підняття посадових окладів працівникам театру за статус „академічного" від 100% до 30% спрямовано кошти в загальній сумі 3113820,96 грн., в тому числі на оплату праці кошти в сумі 2300585,97 грн. ( 2007 рік - 655428,45 грн., 2008 рік - 1095840,71 грн., січень - червень 2009 року - 549316,81 грн.) та на проведення нарахувань на заробітну плату та перерахування до державних цільових фондів 813234,99 грн. (2007 рік - 231694,77 грн., 2008 рік - 387148,28 грн., січень - червень 2009 року - 194391,94 грн.).

На підставі Акта № 17-11-06/77 від 27.07.2009 року ревізії фінансово-господарської діяльності Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру за 2007-2008 роки та звітний період 2009 року та ст.10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 року №2939-ХП позивачу були направлені вимоги про усунення виявлених ревізією порушень, які викладені у листі відповідача від 07.08.2009 року №17-12-173723 . Зокрема, Контрольно-ревізійне управління в Рівненській області вимагає:

- відповідно до вимог чинного законодавства, забезпечити відшкодування зайво нарахованих та виплачених коштів в загальній сумі 3113,82 тис. грн. на підняття посадових окладів працівникам театру за статус „академічного", в тому числі на оплату праці 2300,59 тис. грн. і проведення нарахувань на заробітну плату та перерахування до державних цільових фондів 813,23 тис. гривень.

- врегулювати питання відповідно до вимог чинного законодавства, щодо подальшого отримання бюджетних коштів, які затверджені і не профінансовані на підняття посадових окладів працівникам театру за статус „академічного" на липень-грудень поточного року в загальній сумі 738,79 тис. грн.

- вжити заходів щодо проведення перерахувань з оплати праці працівникам театру, у зв'язку із зайво встановленим підняттям посадових окладів та привести у відповідність до вимог чинного законодавства штатний розпис театру... "

Посилаючись на ч.5 ст.51 Бюджетного Кодексу України, вказані вимоги позивач вважає незаконними, зазначаючи, що вони діяли в тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Вказує, що в Акті ревізії відповідач зазначив, що:

- „В цілому по загальному фонду кошторису та плану використання бюджетних коштів видатки проведені в межах кошторисних призначень"(абз. 3 стор.5 Розділу II Акта);

- „Ревізією дотримання порядку затвердження штатного розпису на 2007-2008 роки та на 2009 рік порушень не встановлено". ( абз. 3, стор. 9, Розділу VI Акта).

Таким чином, позивач вважає, що вимоги Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області про усунення виявлених ревізією порушень, викладених у листі від 07.08.2009 року №17-12-17/3723 (абз. 1,2,3 стор. 2) не відповідають висновками самого ж відповідача, викладених в Акті №17-11-06/77 від 27.07.2009 року.

Також в обґрунтування своїх вимог посилається на Постанову КМ України від 27.07.2005 року № 652 згідно до якої Рівненському обласному українському музично-драматичному театру з 27.07.2005 року надано статус „академічного" відповідно до якого тарифний коефіцієнт встановленого тарифного розряду для академічного театру працівникові відповідної посади множився на відсоток підвищення посадового окладу за статус академічний від 100 % до 30 %.

Зазначає, що на той час була чинною Постанова КМ України „Про впорядкування оплати праці працівників державних академічних театрів" від 28.07.2004 року № 968 відповідно до п.1 якої: установлено, що починаючи з 01.01.2005 року розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) керівним працівникам, художнього та артистичного персоналу державних академічних театрів підвищуються до 100 %, а інших працівників театрів до 30 % за переліком згідно з додатком порівняно з розмірами посадових окладів (ставок заробітної плати), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 134 „Про впорядкування умов оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" .

Вказує, що Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр не був включений до переліку, який містився в додатку до Постанови КМ України „Про впорядкування оплати праці працівників державних академічних театрів" від 28.07.2004 року № 968, оскільки статус академічного позивач отримав лише з 27.07.2005 року, тобто , майже через рік після прийняття вказаної Постанови КМУ - 28.07.2004 року. Менше ніж через місяць після надання Рівненському обласному українському музично-драматичному театру статусу академічного - 22.08.2005 року, пунктом 23 Переліку постанов КМ України, затвердженого Постановою КМУ від 22.08.2005 року № 790 „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов КМУ з питань оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери") Постанову КМУ 28.07.2004 року № 968 визнано такою, що втратила чинність.

Зазначає, що Постановою КМУ від 22.08.2005 року № 790 внесено зміни до Постанови КМУ від 30.08.2002 року № 1298 „Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери". Так, зокрема п.3 Постанови КМУ від 30.08.2002 року № 1298 було викладено в наступній редакції: установити, що працівникам установ, закладів та організацій освіти, науки, культури, які мають статус національних, академічних закладів культури може зберігатися при визначенні максимальних розмірів посадових окладів(ставок заробітної плати, тарифних ставок) та ставок погодинної оплати праці додатковий коефіцієнт підвищення посадових окладів, що застосовувався для зазначених працівників до набрання чинності цією постановою.

Вказує, що п.3 Постанови КМУ від 30.08.2002 року № 1298 набрав чинності з 01.09.2005 року (у відповідності до п.8 Постанови КМУ від 22.08.2005 року № 790). Це узгоджується також з положеннями п. 5 Указу Президента України „Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" від 10.06.1997 року № 503/97.

Щодо п.п.2 п. 2 Наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 року № 745 „Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки", то позивач зазначає, що вказаний наказ Міністерства культури і туризму України набув чинності після його реєстрації 27.10.2005 року в Міністерстві юстиції України за №1285/11565.

Таким чином, вважає посилання відповідача на Постанову КМУ від 22.08.2005 року № 790 „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов КМУ з питань оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (якою відмінено постанову 28.07.2004 року № 968) та внесено зміни до постанови КМУ від 30.08.2002 року № 1298 і пп. 2 п. 2 Наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 року № 745 не ґрунтуються на нормах законодавства України, що регулюють чинність нормативно-правових актів у часі та не відповідають загальному конституційному принципу, закріпленому у ст. 58 Конституції України щодо зворотної дії нормативно-правових актів.

За період від надання позивачу статусу академічного, 27.07.2005 року, до 01.09.2005 року (набрання чинності п.3 Постанови КМУ від 30.08.2002 року № 1298) керівним працівникам, художньому та артистичному персоналу Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру застосовувалися підвищені розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) відповідно до 100%, а іншим працівникам театрів -до 30%.

Вказані обставини підтверджуються листом Голови Рівненської обласної державної адміністрації від 16.05.2005 року вих. № 05/1561/01-18/5, в якому зазначається, що збільшення видатків на утримання Рівненського обласного українського музично-драматичного театру для надання йому статусу академічного, здійснюватиметься за рахунок коштів обласного бюджету.

Представники відповідача позов заперечили та зазначили, що за період від надання театру статусу „академічного” -27.07.2005 року до втрати чинності нормативно-правового акту, 01.09.2005 року, яким встановлювалось підвищення посадових окладів в розмірі від 100% до 30% працівникам театру, позивачем не застосовувались підвищення розмірів посадових окладів, що підтверджується актом ревізії від 18.04.2006 року № 17-12-05/55.

Внаслідок необґрунтованого підвищення посадових окладів на підставі нормативно-правового акта, дія якого на позивача не поширювалась та який з 01.09.2005 року втратив чинність, протягом ревізійного періоду (2007-2008 роки та січень-червень 2009 року) працівникам театру безпідставно підвищено посадові оклади працівникам за надання театру статусу „академічного”, що призвело до зайвого нарахування та виплати коштів в загальній сумі 3113,82 тис.грн. за рахунок коштів обласного бюджету.

Просять в позові відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що представниками відповідачів правомірність їх дій доказана.

Вирішуючи спір суд виходить з наступних обставин.

Згідно Статуту театр за своїм статусом є комунальним закладом і діє за принципом бюджетного фінансування і господарського розрахунку та є одержувачем бюджетних коштів.

Фінансово-господарська діяльність театру здійснюється за рахунок дотації з обласного бюджету по коду функціональної класифікації видатків 1101020 „Театри”.

Оплата праці працівників позивача здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету.

Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.

Посилання на ч.5 ст.51 Бюджетного Кодексу України та твердження позивача як доказ, що він діяв законно і тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами є безпідставне, оскільки такий кошторис складається відповідно до бюджетного запиту -документу, підготовленого розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідними обґрунтуваннями щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для його діяльності на наступний бюджетний період -п. 10 ч.1 ст.1 Бюджетного Кодексу України.

Обсяг бюджетних коштів, зокрема коштів на отримання підвищеної заробітної плати, необхідних для його діяльності на наступний бюджетний період визначався та розраховувався самим позивачем з застосуванням підвищених розмірів посадових окладів (ставок заробітної плати) відповідно до 100%, а інших працівників театрів -до 30%.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 та ст.13 Закону України „Про оплату праці” умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України і здійснюються в межах бюджетних асигнувань.

Отже, позивач зобов'язаний був дотримуватись умов оплати праці своїх працівників визначених:

- Постановою КМ України від 30.08.2002 року № 1298 „Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери ”;

- Постановою КМ України від 07.02.2001 року № 134 „Про впорядкування умов оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери ”;

- Наказом Міністерства культури та мистецтв України від 19.04.2001 року № 204 “Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій культури ”,

а також чинними з 01.09.2005 року:

- Постановою КМ України від 22.08.2005 року № 790 „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов КМУ з питань оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери ”

- Наказом Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 року № 745 „Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки ”.

Підвищення посадового окладу за статус „академічного” встановлено Постановою Кабінету Міністрів України «Про впорядкування оплати праці працівників державних академічних театрів»від 28.07.2004 року № 968 (далі -постанова № 968), якою визначено, що починаючи з 01.01.2005 року розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) керівним працівникам, художнього та артистичного персоналу державних академічних театрів підвищуються до 100 %, а інших працівників театрів -до 30% за переліком згідно з додатком, порівняно з розмірами посадових окладів (ставок заробітної плати), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 134 „Про впорядкування умов оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери”.

В додаток до постанови № 968, в якому встановлений перелік державних академічних театрів, працівникам яких посадові оклади (ставки заробітної плати) підвищуються на 100% та 30 % залежно від категорії посад, Рівненський обласний академічний український музично - драматичний театр, не включений, оскільки статусу академічного на той час він не мав. Отже, дія постанови № 968 на Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр, не поширюється.

Статус «академічного» Рівненському обласному українському музично - драматичному театру, надано постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.2005 року № 652 „Про надання творчому колективу Рівненського обласного українського музично -драматичного театру статусу академічного ”, в якій будь-якого посилання на поширення дії постанови від 28.07.2004 року № 968 на позивача в зв'язку з наданням йому відповідного статусу -немає і в перелік доданий до постанови № 968 не внесено будь-яких змін, щодо включення Рівненського обласного академічного українського музично - драматичного театру.

Згідно п. 5 наказу (в редакції з 24.02.2005 року) Міністерства культури і туризму України від 19.04.2001 року № 204 „Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій культури” керівникам державним академічних театрів надавалось право підвищувати посадові оклади (ставки заробітної плати) керівних працівників, художнього та артистичного персоналу до 100 відсотків та до 30 відсотків іншим працівникам державних академічних театрів за переліком згідно з додатком до постанови КМ України від 28.07.2004 року № 968 "Про впорядкування оплати праці працівників державних академічних театрів".

Зазначені нормативно-правові акти, якими було врегульовано питання підвищення посадових окладів працівників визначених державних академічних театрів, втратили чинність з 01.09.2005 згідно постанови КМ України від 22.08.2005 року № 790 „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери ” та з 18.10.2005 року (наказ Міністерства культури і туризму).

За період від надання театру статусу „академічного” - 27.07.2005 року до втрати чинності нормативно-правового акту - 01.09.2005 року, яким встановлювалось підвищення посадових окладів в розмірі від 100 до 30%, працівникам позивачем не застосовувались підвищення розмірів посадових окладів, що підтверджується актом ревізії від 18.04.2006 № 17-12-05/55 та під час судового розгляду позивачем не заперечувалось. Отже, підстав застосовувати в подальшому підвищені посадові оклади в позивача не було.

Постановою КМ України від 22.08.2005 року № 790 внесено зміни до постанови КМ України від 30.08.2002 року № 1298 „Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери” в частині, що працівникам установ, закладів та організацій освіти, науки, культури, які мають статус національних, академічних закладів культури може зберігатися при визначенні максимальних розмірів посадових окладів (ставок заробітної плати, тарифних ставок) та ставок погодинної оплати праці додатковий коефіцієнт підвищення посадових окладів, що застосовувався для зазначених працівників до набрання чинності цією постановою.

Відповідно до п. п. 2 п. 2 наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 № 745 „Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки ”, працівникам установ, закладів та організацій культури, які мають статус національних, академічних, може зберігатися при визначенні максимальних розмірів посадових окладів(ставок заробітної плати, тарифних ставок) додатковий коефіцієнт підвищення посадових окладів, що застосовувався для зазначених працівників згідно з чинним законодавством. Розмір посадового окладу складається із розміру мінімальної заробітної плати помноженої на тарифний коефіцієнт встановленого тарифного розряду для академічного театру працівникові відповідної посади.

Однак, як зазначено вище у позивача не було підстав для застосування додаткового коефіцієнту підвищення посадових окладів зазначених працівників і позивачем не застосовувалося таке підвищення посадових окладів, що були застосовані згідно чинного законодавства до 01.09.2005 року.

Акт перевірки № 17-01-04/13 від 29.05.2007 року інспекції праці, на який посилається позивач, як на доказ відсутності порушень законодавства про працю, не є належним доказом у справі, оскільки, питання що правильності розрахунку посадових окладів працівників Драмтеатру інспектором не досліджувалось.

Як вбачається з розрахунків розміру встановлених посадових окладів працівникам в Рівненському обласному академічному українському музично-драматичному театрі підвищення відбулось з 01.01.2007 року по 01.06.2009 року. Розмір посадових окладів виводився шляхом перемножування розміру мінімальної зарплати на тарифний коефіцієнт встановленого тарифного розряду для академічного театру та на підвищення посадового окладу від 100% до 30% (додатки №№ 37, 38 до акту ревізії).

Підвищення розміру посадового окладу працівників театру на тарифний коефіцієнт за статус „академічного”, не ставиться під сумнів, однак додатковий коефіцієнт підвищення посадового окладу від 100% до 30%, як зазначено вище, застосовано безпідставно.

Внаслідок підвищення посадових окладів на підставі нормативно-правового акта, дія якого на позивача не поширювалась та який з 01.09.2005 року втратив чинність, протягом ревізійного періоду працівникам театру проведено безпідставне підвищення посадових окладів працівників за надання театру статусу „академічного”, що призвело до зайвого нарахування та виплаті коштів в загальній сумі 3113,82 тис.грн. за рахунок коштів обласного бюджету.

Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр до Контрольно-ревізійне управління у Рівненській області про визнання нечинними абз. 1, 2, 3 п.2 вимог відповідача від 07.08.2009 року № 17-12-173723,- відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя < Список > Боймиструк С.В.

Постанова складена в повному обсязі "29" квітня 2010 р.

< Список >

< Список >

< Список >