Справа №751/8644/24
Провадження №3/751/3148/24
22 листопада 2024 року місто Чернігів
Суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова Лібстер А. С., за участі секретаря Рак Я. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч. 4 ст. 130, ст. 124 КУпАП,
У провадженні Новозаводського районного суду міста Чернігова знаходяться адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_1 щодо вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч. 4 ст. 130, ст. 124 КУпАП.
22.09.2024, о 14 год. 00 хв., у м. Чернігові по вул. Івана Мазепи, 79, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом BMW 520, д.н.з. НОМЕР_1 , та перед виїздом не перевірив технічно-справний стан транспортного засобу, внаслідок чого під час руху на перехресті з круговим рухом по вул. Івана Мазепи в напрямку вул. Народного руху у автомобіля відірвалось праве заднє колесо, внаслідок чого здійснив наїзд на перешкоду, а саме на бордюрний камінь в результаті ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження, та завдав матеріальних збитків власнику бордюрного каменю, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Крім того, 22.09.2024, о 14 год. 00 хв., у м. Чернігові по вул. Івана Мазепи, 79, водій ОСОБА_1 будучи причетним до ДТП, вживав алкогольні напої до проведення медичного огляду у встановленому законом порядку. Зі згоди водія у встановленому законом порядку, огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився із застосуванням спеціального технічного приладу DRAGER ARCD 0467 на місці проба позитивна, 2,64%, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст. 130 КУпАП.
Також, 22.09.2024, о 14 год. 00 хв. у м. Чернігові по вул. Івана Мазепи, 79, водій ОСОБА_1 будучи позбавленим права керування даним типом транспортного засобу рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 16.10.2023 строком на 36 місяців. Особа піддавалась адміністративному стягненню за ч. 4 ст. 126 КУпАП протягом року, що підтверджується постановою БАД 50831, чим порушив п.2.1. а. ПДР, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
З огляду на викладене, суд вважає за доцільне об'єднати адміністративні матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Чернігівській області, про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 5 ст. 126, ч. 4 ст. 130 КУпАП, в одне провадження.
У судові засідання 18.10.2024, 08.11.2024 та 22.11.2024 ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений у встановленому законом порядку, судовими повістками, на адресу, зазначену у протоколах, причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не подавав.
Суд зауважує, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Отже, ОСОБА_1 не будучи обмеженим у своїх правах та знаючи про наявність складених протоколів про адміністративні правопорушення, передбачених ст. 124, ч. 5 ст.126, ч. 4 ст. 130 КУпАП, не поцікавився ходом розгляду справ про адміністративне правопорушення.
Враховуючи завдання провадження в справі про адміністративне правопорушення, правові висновки ЄСПЛ щодо пріоритету публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе та необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи може призвести до уникнення винуватою особою відповідальності. За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу без участі ОСОБА_1 .
Факт скоєння ОСОБА_1 вказаних правопорушень підтверджується даними протоколів про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 134608 від 22.09.2024, серії ААД № 978316 від 22.09.2024, серії ААД №978317 від 22.09.2024, складеними у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП, при складанні яких ОСОБА_1 був ознайомлений з місцем розгляду справи та зазначив «Згоден»; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; роздруківкою - квитанцією приладу DRAGER від 22.09.2024, результат тесту - 2,64 проміле; актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу; схемою місця ДТП від 22.09.2024, рапортом інспектора поліції від 22.09.2024; постановою серії БАД № 050831 від 26.09.2023 про накладення адміністративного стягнення за ч. 4 ст.126 КУпАП та матеріалами відеозаписів з боді-камер поліцейських, що узгоджуються з об'єктивною інформацією про стан та поведінку ОСОБА_1 на місті ДТП. Під час спілкування з поліцейськими у ОСОБА_1 були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, який повідомив, що вжив алкогольні напої після ДТП, після чого ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на місці на визначення стану алкогольного сп'яніння, на що водій погодився. Незгоди з результатом приладу Драгер не зазначив.
Про наявність крайньої необхідності при керуванні транспортним засобом, ОСОБА_1 поліції не повідомляв, та таких відомостей до суду також не надано.
Підстав вважати, що мало місце порушення порядку запропонованого огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу співробітниками поліції у суду немає. Порушень конституційних прав, свобод та інтересів громадян, які б впливали на допустимість доказів у справі, судом не виявлено.
Обставин, які б вказували на упередженість чи зацікавленість працівників поліції у результатах розгляду справи або притягненні особи до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 судом не встановлено.
Відповідно до вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за № 1306 від 10 жовтня 2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно із пунктом 2 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до пунктів 6, 7 цієї Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 5 ст.126 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, зокрема і керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, що підтверджує наявний склад адміністративного правопорушення у його діях, відповідно до постанови серії БАД № 050831 від 26.09.2023 про накладення адміністративного стягнення за ч. 4 ст.126 КУпАП .
На підтаві ст. 124 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Проаналізувавши наявні в справі матеріали в їх сукупності, доходжу до переконання, що дорожньо-транспортна пригода та її наслідки перебувають у прямому причинному зв'язку саме з порушенням ОСОБА_2 вимог п.2.3а ПДР, що і було зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення. складеному за ст. 124 КУпАП.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 ЄСПЛ постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
За таких обставин, оцінюючи всі отримані докази, суд вважає, що ОСОБА_1 винний у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 4 ст. 130, 124 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 суд враховує, що він вчинив адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, також, суд враховує вік та особу правопорушника, який раніше притягувався до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Із довідки від 23.09.2024 старшого інспектора ВАП УПП в Чернігівській області, вбачається, що ОСОБА_1 , 11.04.1980 року, посвідчення водія отримував НОМЕР_2 від 29.09.1998.
Суд не вбачає правових підстав для застосування стягнення як оплатне вилучення транспортного засобу, оскільки відповідно реєстраційної картки транспортний засіб BMW 520 д.н.з. НОМЕР_3 належить ОСОБА_3 .
У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена за трьома статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення, санкція ч.5 ст.126 КУпАП є більш суворою, тому згідно із ст. 36 КУпАП, суд вважає за необхідне застосувати при накладенні адміністративного стягнення санкцію ч. 5 ст.126 КУпАП та обрати адміністративне стягнення у виді штрафу без оплатного вилучення транспортного засобу, тому як ОСОБА_1 не є власником транспортного засобу, що в даному випадку є справедливою мірою відповідальності за скоєні адміністративні правопорушення та достатньою для його виховання, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як ним, так і іншими особами.
Відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 33-35, 40-1, 124,126, 130, 251, 252, 283, 284КУпАП, -
Адміністративні справи № 751/8644/24, № 751/8645/24 та 751/8648/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, 124, ч. 4 ст. 130 КУпАП об'єднати в одне провадження, присвоївши справі № 751/8645/24, провадження № 3/751/3149/24.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч.5 ст. 126, ч.4 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 гривень з позбавленням права керування транспортним засобами строком на 5 (п'ять) років. Отримувач коштів ГУК у Чернігівській області/21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA528999980313070149000025001, КБКД: 21081300.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7тачастиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя А. С. Лібстер