Справа: № 4/158 Головуючий у 1-й інстанції: Вовк П.В.11
Суддя-доповідач: Петрик І.Й.
Іменем України
"11" листопада 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Петрика І.Й.,
Суддів: Земляної Г.В.,
Парiнова А.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 серпня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Деснянської районної у м. Києві територіальної виборчої комісії, треті особи: Виборчий блок політичних партій «Блок Юлій Тимошенко», Деснянська районна у м. Києві рада про визнання нечинними та скасування постанов та заборону вчиняти дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Деснянської районної у м. Києві територіальної виборчої комісії про визнання нечинними та скасування постанов та заборону вчиняти дії.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 серпня 2009 року у задоволенні позову відмовлено.
На вказану постанову суду позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилався на допущені порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому просив скасувати оскаржувану постанову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 26 листопада 2005 року на підставі рішень з'їздів, відповідно до частини другої, третьої та четвертої ст. 56 Закону України «Про вибори народних депутатів України», політичні партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»та Українська Соціал-демократична партія, в особі їх представників: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 уклали угоду про утворення виборчого блоку політичних партій на виборах народних депутатів України 26 березня 2006 року з назвою -«Блок Юлії Тимошенко»(далі Угода).
Відповідно до п. 17 Угоди повноваження Блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»поширюється на всі місцеві вибори на території України.
Як підтверджується матеріалами справи, рішенням Київської міської міжпартійної конференції виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»від 31 січня 2006 року, позивача внесено до виборчого списку кандидатів у депутати Деснянської районної у м. Києві ради. 26 березня 2006 року відповідно до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 6 квітня 2004 року № 1667-IV, позивач був обраний депутатом V скликання Деснянської у місті Києві ради за виборчим списком виборчого блоку «Блок Юлії Тимошенко».
30 червня 2008 року у зв'язку з невходженням позивача до депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко»Радою Блоку виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»прийнято рішення про відкликання та дострокове припинення повноважень позивача, як депутата Деснянської районної у м. Києві ради, обраного за виборчим списком виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко», яке відповідно до листа № 42-04-0654а від 30.06.2008 року надіслано до Деснянської районної у м. Києві територіальної виборчої комісії.
Також, у вищезазначеному листі, Рада Блоку просить ТВК, визнати обраним та провести реєстрацію наступного за черговістю кандидата у депутати до Деснянської районної у місті Києві ради у виборчому списку блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко».
На підставі вищезазначеного рішення та аналогічних рішень про відкликання та дострокове припинення повноважень ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 та Р. Спориш, як депутатів Деснянської районної у м. Києві ради, обраних за виборчим списком виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко», 04 липня 2008 року Деснянською районною у місті Києві територіальною виборчою комісією прийнято Постанову № 10/10 про визнання обраними депутатами Деснянської районної у м. Києві ради в багатомандатному виборчому окрузі: ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 та Постанову 11/10 про реєстрацію вищезазначених осіб, депутатами Деснянської районної у м. Києві ради, обраними на чергових виборах 26 березня 2006 року.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно пункту 1 статті 27 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»від 11 липня 2002 № 93-IV, депутатські фракції місцевих рад формуються на партійній основі депутатами місцевих рад (крім депутатів сільських, селищних рад), обраними за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій).
Згідно з пунктом 4 зазначеної статті Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»від 11.07.2002 № 93-IV, після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні відповідної місцевої ради інформує депутатів місцевої ради про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад.
Відповідно протоколу І пленарного засідання ІІ сесії Деснянської районної у місті Києві ради V скликання від 22.06.2006 року на І пленарному засіданні II сесії Деснянської районної у Києві ради V скликання Головою Деснянської районної у місті Києві ради було проінформовано депутатів про створення депутатських фракцій Деснянської районної у місті Києві ради, а саме, депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко»та фракції «Батьківщина», до складу останньої увійшов разом із 5 депутатами Деснянської районної у місті Києві ради обраних від Блоку Юлії Тимошенко й позивач.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що позивач після проведення виборів та до 30 червня 2008 не увійшов до складу депутатської фракції виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко», за виборчим списком якого його було обрано, тобто до депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко», а перебував у іншій фракції, ці правовідносини щодо невходження Позивача до фракції «Блок Юлії Тимошенко»є триваючими.
8 лютого 2007 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради АР Крим та місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V, який встановив додаткові підстави дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій)
Пунктом 1 розділу II «Прикінцеві положення»Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів в Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V встановлено, що його дія поширюється на депутатів місцевих рад (крім депутатів сільських, селищних рад), обраних 26 березня 2006 року відповідно до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 6 квітня 2004 року № 1667-IV.
Рішенням Конституційного Суду України від 27 травня 2008 року №11-рп/2008 у справі за конституційними поданнями 56 та 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад»зазначено, що дія Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради України АР Крим тат місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V ( далі -Закон України № 602 - V) поширюється на депутатів місцевих рад обраних 26 березня 2006 року лише щодо тих правовідносин, які виникли після набрання чинності цим Законом.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що з моменту набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради України АР Крим та місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V, позивач заяви про бажання бути членом фракції не подавав та у депутатську фракцію «Блок Юлії Тимошенко»не увійшов.
Таким чином, підставою прийняття Рішення Ради виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»42-04-0654а від 30 червня 2008 року, став факт невходження позивача до складу депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко»вже після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради АР Крим тат місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V, а саме в період з 8 лютого 2007 року (дата набрання чинності Законом України № 602- V. ) по 30 червня 2008 року.
Рада блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»реалізувала надані їй Законом повноваження до правовідносин, які продовжувалися, після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної ради АР Крим тат місцевих рад»від 12 січня 2007 року № 602- V.
Щодо доводів позивача, що рішення про дострокове припинення повноважень та відкликання позивача, як депутата Деснянської районної у міста Києві ради прийнято не існуючим блоком, а тому дане рішення не могло стати підставою для прийняття відповідачем спірних постанов, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, які огрунтовані наступним.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 6 квітня 2004 року № 1667-IV вибори депутатів районних рад проводяться за пропорційною системою: депутати обираються за виборчими списками від організацій політичних партій, виборчих блоків організацій політичних партій у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідного району.
У статті 35 Закону України №1667-IV зазначено, що виборчий блок партій для участі у місцевих виборах може бути утворений на загальнодержавному або місцевому рівні. Згідно з пунктом 2 статті 35 Закону України № 1667-IV, виборчий блок партій для участі у місцевих виборах на загальнодержавному рівні утворюється у порядку, передбаченому Законом України «Про вибори народних депутатів України»від 25.03.2004 № 1665-IV. Поширення повноважень утвореного блоку на місцеві вибори повинно бути передбачене в рішеннях міжпартійного з'їзду (зборів, конференції) та в угоді про утворення виборчого блоку.
З матеріалів справи вбачається, що суб'єкт виборчого процесу на виборах 26 березня 2006 року -виборчий блок політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»був утворений відповідно до статті 56 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 25.03.2004 № 1665-IV та статті 35 Закону України № 1667-IV партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»та Українська соціал-демократична партія, діяв та діє на підставі Угоди від 26 листопада 2005 року про утворення виборчого блоку політичних партій на виборах народних депутатів України 26 березня 2006 року, згідно пункту 17 якої повноваження Блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»поширюються на всі місцеві вибори на території України. Згідно п. 4.2 Угоди Рада Блоку є вищим керівним органом для політичних партій, що входять до нього.
02 серпня 2007 року Центральною виборчою комісією для участі у дострокових виборах до Верховної Ради України був зареєстрований однойменний виборчий блок політичних партій «Блок Юлії Тимошенко», до складу якого увійшли вже три партії -партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», Українська соціал-демократична партія та партія «Реформи і порядок».
Даний виборчий блок було утворено у складі трьох вищезазначених партій для участі у виборчому процесі на дострокових виборах до Верховної Ради України 30 вересня 2007 року. У той же час, виборчий блок політичних партій «Блок Юлії Тимошенко»у складі двох партій -утворений і діє на підставі іншої Угоди для участі у іншому виборчому процесі на виборах народних депутатів України 26 березня 2006 року, який завершений 30 квітня 2006 року.
Відповідно до статті 57 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 25.03.2004 № 1665-IV, партія, яка входить до виборчого блоку, не може входити до складу іншого виборчого блоку, проте вказана норма стосується одного виборчого процесу. Тому, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що у даному випадку мова йде про різні виборчі процеси як у часі (чергові і дострокові вибори) так і у рівні (вибори народних депутатів і місцеві вибори), у яких виборчі блоки є різними суб'єктами виборчого процесу, і які законодавством наділені певними повноваженнями, які можуть застосовуватися і поза виборчим процесом, у тому числі і після проведення інших виборів, утворення інших блоків.
Відповідно до ч. 2 ст. 78 Закону № 1667-IV у разі дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутата місцевої ради (крім депутатів сільської, селищної ради) за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатом місцевої ради (крім депутатів сільської, селищної ради), відповідна територіальна виборча комісія в терміновому порядку, але не пізніше трьох днів від дня одержання рішення вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутата місцевої ради (крім депутатів сільської, селищної ради), визнає обраним, реєструє наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку відповідної організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) та видає тимчасове посвідчення депутата відповідної ради.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних в ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Вимогами ст. 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи викладені в апеляційній скарзі не ґрунтуються на вимогах законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно з'ясував обставини справи, які підтверджуються доказами дослідженими в судовому засіданні, постановив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 серпня 2009 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді: