Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
16 листопада 2010 р. № 2-а- 13077/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зінченко А.В.
при секретарі -Нікітіної О.В.
за участю представників сторін:
позивача -ОСОБА_1
відповідача -Хименко К.О., Осипової Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до суду з позовом, в якому прохав суд визнати протиправним та скасувати висновок від 30.09.2010 року №2910 Управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області щодо непогодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для передачі її в оренду (з правом викупу) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1, а також зобов'язати погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для передачі її в оренду (з правом викупу) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1.
Свій позов обґрунтував тим, що розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації від 26 липня 2010 року №5457 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.ОСОБА_2»йому надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та оформлення права користування на умовах оренди (з правом викупу), орієнтовною площею 0,35 га, за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться за межами населеного пункту АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
На його замовлення виробничо-комерційною приватною фірмою «Істок»розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду (з правом викупу) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Відповідно до діючого законодавства він звернувся до Управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області для надання висновку на складений проект землеустрою.
Відповідач своїм висновком від 30.09.2010 року №2910 відмовив йому в погодженні, так як матеріали щодо розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для передачі її в оренду (з правом викупу) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1 не відповідають вимогам діючого законодавства, а саме: ст.ст. 38,39,122 Земельного кодексу України.
Позивач вважає даний висновок незаконним винесеним з перевищенням наданих відповідачу повноважень.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі та прохала суд їх задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представники відповідача в письмових запереченнях та в своїх поясненнях проти позову заперечували, так як матеріали щодо розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для передачі її в оренду (з правом викупу) не відповідають вимогам діючого законодавства, а саме: ст.ст. 38,39,122 Земельного кодексу України, а тому висновок є законним та обґрунтованим, а тому в позові необхідно відмовити.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, принципи регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначено Законом України «Про землеустрій».
Відповідно до статті 22 Закону України «Про землеустрій»землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.
Так згідно рішення Харківського районного суду Харківської області від 08.12.2008 по справі №2-5679/08, витягу КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації»№21635810 від 22.01.2009 житловий будинок з надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 на праві власності.
Набувши у власність житловий будинок з надвірними будівлями в АДРЕСА_1, він звернувся до Харківської районної державної адміністрації із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі йому в користування земельної ділянки, на якій розташований цей будинок з надвірними будівлями та яка необхідна для його обслуговування.
Оскільки земельна ділянка, згідно з землевпорядною документацією відповідного регіону (згідно проекту формування території та встановлення меж Циркунівської сільської ради) знаходиться за межами населеного пункту, його звернення із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки у користування на умовах оренди до органу виконавчої влади (Харківської районної державної адміністрації) відповідає вимогам п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України.
Розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації від 26 липня 2010 року №5457 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.ОСОБА_2»надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та оформлення права користування на умовах оренди (з правом викупу), орієнтовною площею 0,35 га, за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться за межами населеного пункту АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
На його замовлення виробничо-комерційною приватною фірмою «Істок»розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі ї в оренду (з правом викупу) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови, яка знаходиться за межами населеного пункту АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Проект розроблено відповідно до вимог Земельного кодексу України, інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 04.05.1999 №43.
Межа та площа земельної ділянки, що проектується до відведення в оренду, визначені згідно з матеріалами обстеження на місцевості.
Земельна ділянка розташована на землях Циркунівської сільської ради за межами населеного пункту села Циркуни по вул. Правика, 20, у зоні існуючої індивідуальної забудови. Територія, в межах якої розташована дана земельна ділянка, належала БК «Харківзалізобетон»ТОВ на умовах оренди, але згідно розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації №5443 від 23.07.2010 право оренди припинено.
Відповідно до договору оренди землі від 06 квітня 2007 року між БК «Харківзалізобетон»та Харківською районною державною адміністрацією земельна ділянка передається в оренду для розміщення кварталу приватних житлових будинків. Цільове призначення земельної ділянки -землі житлової та громадської забудови. Даний договір був зареєстрований у Харківському районному відділі реєстрації ХРФ ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06 квітня 2007 року за № 040770300006.
Згідно ч.3 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Нормами діючого законодавства передбачена необхідність одержання висновків про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених в - заяві (клопотанні), із зазначенням граничних розмірів земельної ділянки її площі, складу угідь земель та вимог щодо відведення земельної ділянки від територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів у межах їх повноважень, визначених законом.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про землеустрій» погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до діючого законодавства позивач звернувся до Управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області для надання висновку на складений проект землеустрою.
Відповідач своїм висновком від 30.09.2010 року №2910 відмовив йому в погодженні, так як матеріали щодо розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для передачі її в оренду (з правом викупу) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1 не відповідають вимогам діючого законодавства, а саме: ст.ст. 38, 39,1 22 Земельного кодексу України.
Суд зазначає, що частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
«На підставі»означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень»означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
«У спосіб»означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчинює дії чи допускається бездіяльності.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень, Суд звертає увагу на наступне.
В силу Положення про управління (відділ) Держкомзему в районі, затвердженого Наказом Держкомзему №123 від 17.06.2008, до повноважень цього органу віднесено організацію і забезпечення ведення державного земельного кадастру, координацію робіт з підготовки земельно-кадастрової документації, здійснення землеустрою і проведення моніторингу земель, участь у виконанні державних, галузевих і регіональних програм з питань регулювання земельних відносин, установлення меж області, району, міста району в місті, села і селища, раціонального використання земель, їх відтворення та охорони, проведення моніторингу земель, відтворення родючості ґрунтів, ведення державного земельного кадастру і територіального планування.
Відтак, при розгляді проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування, територіальне управління Держкомзему в районі наділене повноваженнями здійснити перевірку проекту на відповідність розміру і категорії земельної ділянки, що відводиться та встановити наявність чи відсутність обмежень по її використанню за цільовим призначенням.
Всупереч цим нормам, Управління Держкомзему у Харківському районі, не надало по проекту землеустрою щодо відведення мені земельної ділянки тих висновків, які ґрунтуються на аналізі віднесених до його компетенції питань.
Також згідно ст. 379 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).
Враховуючи, що згідно договору оренди землі від 06 квітня 2007 року між БК «Харківзалізобетон»та Харківською районною державною адміністрацією земельна ділянка передавалася в оренду для розміщення кварталу приватних житлових будинків і з цільовим призначенням земельної ділянки -землі житлової та громадської забудови, то і позивач повинен отримати цю земельну ділянку з даним цільовим призначенням.
Відтак, звернувшись у встановленому законом порядку до Харківської районної державної адміністрації із заявою про надання земельної ділянки в оренду та виконуючи визначені законом умови щодо отримання в оренду земельної ділянки, ОСОБА_2 мав право очікувати на набуття права користування на вказану земельну ділянку та отримання відповідних благ від неї відповідно до цільового призначення, і не повинен зазнавати будь-яких негативних наслідків у зв'язку з недотриманням органом публічної влади процедури надання земельної ділянки у користування попередньому землекористувачу на земельній ділянці якого був збудований будинок позивача.
Жодних доказів вини Позивача у порушенні порядку надання земельної ділянки у користування, Суду надано не було.
Враховуючи вищезазначене, Харківський окружний адміністративний суд дійшов висновку про протиправність та необхідність скасування оскаржуваного висновку Відповідача.
Також суд звертає увагу на те, що задоволенню в адміністративному процесі підлягають лише ті вимоги, які поновлюють порушене право особи в публічно-правових відносинах.
Враховуючи, що позивач не прохав скасувати висновок відповідача, то суд вважає за необхідне відповідно до положень ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог в цій частині.
Щодо решти позовних вимог, то суд не може підміняти органи державної влади та приймати замість них будь-які рішення.
А тому суд вважає за необхідне зобов'язати Управління Держкомзему у Харківському районі лише вирішити питання щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для передачі її в оренду (з правом викупу) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати висновок від 30.09.2010 року №2910 Управління Держкомзему в Харківському районі Харківської області щодо непогодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для передачі її в оренду (з правом викупу) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1.
Зобов'язати Управління Держкомзему у Харківському районі вирішити питання щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для передачі її в оренду (з правом викупу) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова в повному обсязі виготовлена 18 листопада 2010 року.
Суддя А.В. Зінченко