Справа № 151/622/24
Провадження № 3/151/380/24
іменем України
26 листопада 2024 року селище Чечельник
Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Токарчук Л.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від сектору поліцейської діяльності №1 відділу поліції №1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , громадянина України, пенсіонера за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП,
22 серпня 2024 року поліцейським з РПП СПД №1 ВП №1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області сержантом поліції Постернаком Д.О. відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №030933 по ст. 173 КУпАП за те, що він 18 серпня 2024 року о 17 годині 00 хвилин по АДРЕСА_1 шарпав за верхній одяг та штовхав ОСОБА_2 , чим вчинив хуліганські дії.
25 листопада 2024 року захисник ОСОБА_1 , адвокат Кресюн В.А. надіслав на електронну адресу суду клопотання про закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення за ст. 173 КУпАП щодо ОСОБА_1 на підставі п.7ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням строку, встановленого ст. 38 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав подане раніше клопотання свого адвоката про закриття провадження, у зв'язку з закінченням строку, притягнення його до адміністративної відповідальності та просив провадження по справі закрити.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вивчивши клопотання адвоката та вислухавши ОСОБА_1 , вважаю, що провадження по справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи адміністративне правопорушення вчинено 18 серпня 2024 року, тобто на час розгляду справи закінчився тримісячний строк притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Статею 1 КУпАП, передбачено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Частиною 2 ст. 38 КУпАП передбачено, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Згідно з вимогами п. 7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Пункт 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, прийняття яких в одній постанові про закриття справи порушить права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
З урахуванням того, що закінчився визначений ст. 38 КУпАП строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, суддя позбавлений процесуальної можливості досліджувати докази та встановлювати обставини справи, а також виявляти причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення.
Суд зазначає, що правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП не є триваючим, тому на час розгляду судом протоколу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, строк, встановлений ч. 2 ст. 38 КУпАП, сплинув, оскільки правопорушення ним вчинено 18 серпня 2024 року, а тому суд вважає за необхідне провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 7 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення.
Враховуючи, що провадження по справі закривається, підстави для стягнення із ОСОБА_1 судового збору відсутні.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 38, 247, 283-285 КУпАП,
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається через суд, який виніс постанову.
Копію постанови вручити Мащенку Г.М..
Суддя Людмила ТОКАРЧУК