Категорія №2.17
Іменем України
08 листопада 2010 року Справа № 2а-6192/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Борзаниці С.В.
при секретарі: Гапоновій І.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1.,
представників відповідачів: Цілінченко Є.О., Куліка А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах Публічного акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції №539-ЛУ від 03.09.2009,-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 в інтересах Публічного акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції №539-ЛУ від 03.09.2009.
У позовній заяві позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про накладення санкції №539-ЛУ від 03.09.2009.
Свій позов позивач обґрунтував тим, що 03.09.2009 Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку постановою про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 539-ЛУ за порушення вимог законодавства про цінні папери була застосована до позивача санкція у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Позивач вважає постанову від 03.09.2009 протиправною та такою, що підлягає скасування, посилаючись на наступне.
По-перше, Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при складенні акту про правопорушення на ринку цінних паперів №539-ЛУ від 25.08.2009 та постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №539-ЛУ від 03.09.2009 були порушені норми Рішення ДКЦПФР №2272 від 11.12.2007 р. «Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» щодо його форми та змісту.
Відповідно до п. 1 ч. 5 розділу IV Правил акт про правопорушення на ринку цінних паперів повинен містити: виклад обставин правопорушення; посилання на нормативно-правовий акт, норму якого порушено. Комісією не був з'ясований склад правопорушення у частині суб'єкта правопорушення. В Акті про правопорушення на ринку цінних паперів від 14.08.2009 складеного комісією так і в постанові № 539-ЛУ взагалі не викладено обставин, встановлених при розгляді справи, та посилань на нормативно-правовий акт, та не має посилання на докази, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, а саме у зв'язку з чим Публічне акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» має обов'язок розкривати квартальну інформацію на фондовому ринку шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.
По-друге, постанова про порушення" справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів не отримувалися товариством. У зв'язку з чим було порушено його право на захист власних інтересів.
Під час розгляду Луганським окружним адміністративним судом справи про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» на користь Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку санкцій у розмірі 17000грн. за постановою №539 - ЛУ від 03.09.2009, комісією надано суду лише реєстр поштової кореспонденції у якому вказано вихідний номер документа, що не дає підстави стверджувати відправку документів саме рекомендованими листами. Крім того комісією взагалі не надано суду касового чеку про відправку листів.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав повністю, додатково пояснив наступне.
19 січня 2010 між регіональним відділенням Фонду державного майна Ураїни по Луганській області та ТОВ «Інтербіс» був укладений договір купівлі-продажу державного пакету акцій (далі - Договір). Згідно цього Договору ТОВ «Інтербіс» купило у держави акції ВАТ «Попаснянська швейна фабрика «Елегант», що становлять 67,1558% у статутному фонді. Відповідно до умов цього Договору 22 січня 2010 був оформлений акт приймання-передавання державного пакету акцій у статутному фонді ВАТ «Попаснянська швейна фабрика «Елегант».
Згідно з п. 6.1.5. договору ТОВ «Інтербіс» зобов'язаний забезпечити кредиторську заборгованість ВАТ протягом місяця з моменту набуття права власності.
Відповідно до абзаців 9 10 п. 13 Наказу Фонду державного майна України «Про затвердження Положення про порядок підготовки та проведення відкритих торгів» N 1303 від 02.07.98, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 липня 1998 за N 416/2856 документація про торги окрім іншого складається з фінансової звітності ВАТ, а також з експертної оцінки пакета акцій та рекомендацій щодо його початкової ціни. Експертна оцінка пакета акцій, у свою чергу, за п. 7 Постанови КМ України «Про затвердження Методики оцінки вартості майна під час приватизації» від 15 серпня 1996 N 961 першим обов'язковим етапом включає складання передаточного або розподільчого балансу підприємства.
Представник позивача зазначає, що покупцю було надано документацію про фінансову звітність підприємства, проте остання не мала посилань на наявність у підприємства заборгованості перед Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Відтак, покупець за договором купівлі-продажу державного пакету акцій не брав на себе зобов'язання щодо погашення кредиторської заборгованості у цій частині.
Також представник позивача пояснив, що 14.10.2010 ПАТ «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» був направлений запит до Центру поштового зв'язку №5 (що обслуговує позивача) з проханням надати копію договору на доставку поштових відправлень за 2009 року. Своєю відповіддю від 18.10.2010 за № 25 Центр поштового зв'язку №5 повідомив, що договір на доставку поштових відправлень за 2009 не зберігся. Таж сама відповідь була надана Комісії на їх запит від 01.09.2010.
Представник позивача зазначив, що за період з 01.06.2009 по 31.12.2009 ОСОБА_2., ОСОБА_3., ОСОБА_4 працювали на ПАТ «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» на посаді контролерів КПП. Та не були уповноважені на отримання поштової кореспонденції.
Представник відповідача під час судового засідання проти позову заперечував, посилаючись на наступне. Згідно інформації, отриманої від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області, станом на 01.04.2009 ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" має у статутному капіталі державну частку розміром 67,156 відсотків, а станом на 01.07.2009 має у статутному капіталі державну частку розміром 67,156 відсотків. Проте, ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" в порушення вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006, знаючи, що володіє державною часткою в обсязі більше 25 відсотків акцій у статутному капіталі, станом на 01.04.2009, в зазначений строк не розкрило квартальну інформацію за II квартал 2009 року шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії. Таким чином, Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з'ясований склад правопорушення у частині суб'єкта правопорушення.
Постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів 14.08.2009, акт №539-ЛУ від 25.08.2009 про правопорушення на ринку цінних паперів постанова про розгляд справи №539-ЛУ від 26.08.2009 про правопорушення на ринці цінних паперів, постанова №539-ЛУ від 03.09.2009 про накладення санкції правопорушення на ринку цінних паперів, було відправлено ЛТУ ДКЦПФР на адресу позивача, що підтверджується відповідними реєстрами та фіскальними чеками.
Зазначені вище документи не були повернені об'єктом поштового зв'язку до комісії ні в період провадження у справі, ні на теперішній час, тому правових підстав вважати їх не отриманими відповідачем немає.
Згідно листа № 02/28-54 від 13.09.2010 Луганської дирекції УД ППЗ "Укрпошта документи по справі №539-ЛУ вручені юридичній особі "ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" за адресою: 93300, Луганська область, м. Попасна, вул. Комісарівська. 1
Також представник відповідача зазначив, що ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" з метою встановлення кредиторської заборгованості по застосованим санкціям перед ЛТУ ДКЦПФР зверталось до територіального управління. Так, ЛТУ ДКЦПФР було отримано запит (вх. №2226 від 23.11.09) щодо надання інформації про суму заборгованості по штрафних санкціях ВАТ «Попаснянська швейна фабрика «Елегант». Листом від 02.12.2009 (вих. № 5250-1) ЛТУ ДКЦПФР повідомило позивача про суму штрафних санкцій винесених за результатами розгляду справ, у тому числі за постановою про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 539-ЛУ від 03.09.2009.
Представник відповідача зазначив, що контроль за відносинами, які виникають між суб'єктами господарювання - ПАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" та УД ППЗ "Укрпошта" щодо вручення рекомендованих листів направлених на адресу емітента, поданих ЛТУ ДКЦПФР до поштового відділення, виходить за межі територіального управління, як і комісії в цілому. Правилами надання послуг поштового зв'язку, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, визначено обов'язки працівників об'єктів поштового зв'язку щодо вручення рекомендованих листів саме адресату. Перевірка дотримання працівниками поштового зв'язку своїх обов'язків, щодо правильності вручення/невручення рекомендованих листів, які направлені територіальним управлінням на адреси учасників ринку цінних паперів (в т.ч. ПАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант") не входить до повноважень ЛТУ ДКЦПФР.
Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №2272 від 11.12.2007 року не передбачено, що комісія повинна з'ясовувати повноваження особи, якій вручено поштове повідомлення.
Представник відповідача вважає що теперішні акціонери (інвестори) ПАТ «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» не відповідають за правопорушення юридичної особи, тому що санкцію було застосовано безпосередньо до юридичної особи - ВАТ «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» та у відповідності з п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Також представник відповідача зазначив, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, що є підставою для залишення позову без розгляду.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" визначено мету державного регулювання ринку цінних паперів - дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства, контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Згідно ст.5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно ст. 7 вищевказаного Закону, одними із основних завданнь Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень, здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, додержання законодавства у цій сфері.
Пунктом 15 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів.
Частиною 6 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" передбачено, що строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку було розроблено Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затверджене рішенням ДКЦПФР № 1591 від 19.12.2006р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 05.02.2007 р. за № 97/13364 (далі - Положення № 1591), відповідно до п. 3.1. глави 1 та п. 3 глави 3 розділу IV Положення, акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу (до зазначеної категорії товариств відноситься позивач по справі), зобов'язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 №787961 Публічне акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» перереєстроване Попаснянською районною державною адміністрацією Луганської області 28.04.2010 у зв'язку із зміною найменування.
Згідно інформації, отриманої відповідачем від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області, станом на 01.04.2009 ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" мала у статутному капіталі державну частку розміром 67,156 відсотків, а станом на 01.07.2009 - державну частку розміром 67,156 відсотків (а.с.37-40).
Згідно п. 1 глави 3 розділу IV Положення № 1591 розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.
В судовому засіданні встановлено, що Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було виявлено порушення відповідачем вимог п.1 та п.3 гл.3 розділу IV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006, а саме ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" не розкрило регулярну квартальну інформацію за ІІ квартал 2009 року шляхом її розміщення в загальнодоступній базі даних Комісії.
14 серпня 2009 року уповноваженою особою Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.7).
Постанова від 14.08.2009 надіслана рекомендованим листом на адресу ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" 14.08.2009, що підтверджується фіскальним чеком (а.с. 36).
Відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96 та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 № 2272, Луганське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства на ринку цінних паперів та при виявленні фактів порушень законодавства про цінні папери уповноважені особи складають акти про правопорушення на ринку цінних паперів, які в подальшому є підставою для винесення постанови про накладення штрафних санкцій.
Судом встановлено, що 25 серпня 2009 року уповноваженою особою Комісії складений Акт № 539-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів.( а.с.8). Представник ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" на підписання акту не з'явився. Неявка представника ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" була кваліфікована як відмова від підписання акту.
Вищезазначений акт був направлений відповідачу 26.08.2009 разом із постановою про розгляд справи №539-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів від 26.08.2009, що підтверджується реєстром відправки поштової кореспонденції ( а.с.33) та фіскальним чеком (а.с.34).
Згідно із ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96 Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Постановою №539 - ЛУ від 03.09.2009 до ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" застосована санкція у вигляді накладення штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 17000 грн., який слід перерахувати в дохід Державного бюджету України(а.с.10).
Постанова №378 - ЛУ від 03.09.2009 була направлена ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" рекомендованим листом 05.09.2009, що підтверджується реєстром відправки поштової кореспонденції та фіскальним чеком.
Згідно листа Луганської дирекції УДППЗ «Укрпошта» від 13.09.2010 №02-28-54 начальника ЛТУ ДКЦПФР повідомлено про наступне:
- р/л №9105803948400 від 14.08.2009 надійшов у доставне відділення поштового зв'язку Попасна-1 -17.08.2009 та в цей же день був вручений під розпис у книзі ф.8 - гр. ОСОБА_2;
- р/л №9105803046017 від 26.08.2009 надійшов у доставне відділення поштового зв'язку Попасна-1 -28.08.2009 та в цей же день був вручений під розпис у книзі ф.8 - гр. ОСОБА_4.;
- р/л №9105803071038 від 05.09.2009 надійшов у доставне відділення поштового зв'язку Попасна-1 -07.09.2009 та в цей же день був вручений під розпис у книзі ф.8 - гр. ОСОБА_3.
Згідно листа позивача від 29.10.2010 №50 за період з 01.06.2009 по 31.12.2009 ОСОБА_2., ОСОБА_3., ОСОБА_4 працювали на ПАТ «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» на посаді контролерів КПП.
Посилання представника позивача на те, що контролери КПП ПАТ «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» ОСОБА_2., ОСОБА_3., ОСОБА_4 не уповноважені на отримання кореспонденції є незмістовним, з наступних підстав.
Згідно посадової інструкції контролера контрольно-пропускного пункту, затвердженої головою правління ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" 05.01.2009, контролер КПП безпосередньо підпорядковується голові правління ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант".
Таким чином, отримавши поштову кореспонденцію, контролери КПК мали повідомити про це голову правління товариства.
Таким чином, в судовому засіданні достовірно встановлено, що постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 14.08.2009, Акт № 539-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.08.2009, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів №539-ЛУ від 26.08.2009, постанова про накладення санкції правопорушення на ринку цінних паперів №539-ЛУ від 03.09.2009 були отримані позивачем, у зв'язку з чим, відповідачем не було порушено право позивача на захист своїх прав та інтересів.
Також є незмістовним посилання позивача на те, що за правопорушення повинні відповідати приватні інвестори, які придбали акції товариства, оскільки зміна власників акцій не звільняє саме підприємство від виконання зобов'язань.
Представник відповідача в судовому засіданні наполягав на застосуванні судом наслідків пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, як підставу для залишення позовної заяви без розгляду.
Частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (із змінами, відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VІ, оприлюднені - Голос України від 03.08.2010 - № 142), передбачено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Враховуючи те, що спірні правовідносини виникли до набрання чинності Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 №2453 - VІ, суд вважає за необхідне застосовувати річний строк звернення до суду.
Згідно листа Луганської дирекції УДППЗ «Укрпошта» від 13.09.2010 №02-28-54 позивач отримав постанову про накладення санкції правопорушення на ринку цінних паперів №539-ЛУ від 03.09.2009 - 07.09.2009.
Згідно вхідного штампу на позовній заяві позивач звернувся до суду з позовом 17.08.2010 - до спливу строків позовної давності щодо оскарження постанови відповідача про накладення санкції правопорушення на ринку цінних паперів №539-ЛУ від 03.09.2009.
Таким чином, в судовому засіданні не встановлено порушень діючого законодавства з боку відповідача при винесенні оскаржуваної постанови №539-ЛУ від 03.09.2009 та направленні її на адресу позивача.
Таким чином, позивач не надав суду належних доказів в обґрунтування позовних вимог як це передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.11 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні ”, ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в інтересах Публічного акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції №539-ЛУ від 03.09.2009 відмовити за необґрунтованістю.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено у повному обсязі 12 листопада 2010 року.
Суддя С.В. Борзаниця