Постанова від 10.12.2008 по справі 2-12/8210-2008

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Постанова

Іменем України

08 грудня 2008 року Справа № 2-12/8210-2008

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді ,

суддів ,

,

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився,

відповідача: Волкова Сніжана Михайлівна, довіреність № 05/1585 від 27.11.2008,

розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Іллічов.М.М.) від 10 жовтня 2008 року у справі № 2-12/8210-2008

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим (вул. Леніна, 17, місто Сімферополь, 95001)

до відкритого акціонерного товариства "Пневматика" (вул. Балаклавська, 68, місто Сімферополь,95048)

про стягнення 1 991,70 грн,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим звернулося до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Пневматика" 1 991, 70 грн заборгованості з відшкодування пенсій за наукову діяльність.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 10 жовтня 2008 року у задоволенні позову відмовлено.

При прийнятті рішення суд першої інстанції виходив з того, що відкрите акціонерне товариство "Пневматика" не є правонаступником головного спеціального конструкторсько-технологічного бюро пневмообладнення, а тому відповідач не повинен відшкодовувати пенсію, що нарахована науковому працівнику бюро ОСОБА_1.

На вказане рішення позивачем, Управлінням Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим, подана апеляційна скарга, в якій сторона просить скасувати судове рішення, прийняти нове, яким позов задовольнити.

Позивач оскаржує судове рішення у зв'язку з тим, що висновки місцевого господарського суду не відповідають обставинам справи.

Правонаступництво відкритого акціонерного товариства "Пневматика" на думку позивача вбачається з того, що головне спеціальне конструкторсько-технологічне бюро пневмообладнення було безпосередньо підпорядковано підприємствам, правонаступником яких є відповідач.

У судове засідання представник Управлінням Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте позивач не реалізував своє процесуальне право на участь у судовому засіданні апеляційної інстанції, а тому судова колегія вважає за можливе розглянути справу у відсутність його представника.

Розпорядженням заступника голови судової палати Севастопольського апеляційного господарського суду від 08.12.2008 у зв'язку з зайнятістю в іншому судовому процесі суддю Лисенко в.А. замінено на суддю Котлярову О.Л.

При повторному розгляді справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України судова колегія встановила наступне.

На підставі акту № 583 від 24.12.2007 (т. 1, а. с. 8) ОСОБА_1., який був головним спеціалістом головного спеціального конструкторсько-технологічного бюро пневмообладнення, призначена пенсія за наукову діяльність.

Вважаючи відкрите акціонерне товариство "Пневматика" правонаступником головного спеціального конструкторсько-технологічного бюро пневмообладнення, Управлінням Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим направлено відповідачу повідомлення про відшкодування витрат на фінансування пенсії за наукову діяльність ОСОБА_1., відповідно до яких сума відшкодування за лютий 2008 року складає 1 702, 79 грн, березень 2008 року -150, 91 грн, червень 2008 року -150, 91 грн, а всього - 1 991, 70 грн (т. 1, а. с. 6, 7).

Несплата заборгованості з відшкодування пенсії за наукову діяльність стала підставою для звернення позивача до господарського суду із зазначеним позовом.

Дослідивши обставини справи та проаналізувавши доводи відповідача, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для припинення провадження у справі з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.

У пункті 5.2 рекомендацій Президії Вищого господарського суду України "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" від 27.06.2007 № 04-5/120 зазначається, що з господарськими спорами можуть пересікатися категорії спорів, визначені, зокрема, в пункті 4 частини першої 17 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відтак необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у даній справі є Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.3.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

З огляду на викладене Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим є органом виконавчої влади.

Підпункт 5 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах встановлює, що управління відповідно до покладених на нього завдання контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Згідно з статтею 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій - за рахунок коштів державного бюджету, а для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 5, 8 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" , про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Викладене свідчить про те, що у даному випадку мають місце не цивільно-правові відносини, а публічно-правові з відшкодування різниці між сумами пенсій, де Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим є органом виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, тобто діє як суб'єкт владних повноважень.

За цих обставин судова колегія вважає, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції і підлягає розгляду за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

З огляду на викладене, судова колегія дійшла висновку про те, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, а тому апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, рішення господарського суду Автономної Республіки Крим -скасуванню, а провадження у справі - припиненню.

Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 80, статтею 101, пунктом 3 статті 103, пунктом 3 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим задовольнити частково.

2.Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 10 жовтня 2008 року у справі № 2-12/8210-2008 скасувати.

3.Провадження у справі припинити.

Головуючий суддя

Судді