25 листопада 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1219/24
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Секірської А.Г. при розгляді адміністративної справи за позовом адвоката Тарасенко Дар'ї Юріївни в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
11 жовтня 2024 року через підсистему "Електронний суд" до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Тарасенко Дар'ї Юріївни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), з такими позовними вимогами:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2. Був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, також був виключений з військового обліку. Про це в тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного зроблені відповідні відмітки.
На момент початку повномасштабного вторгнення позивач проживав в місті Сєвєродонецьк, з початком бойових дій виїхав на більш безпечні території, на даний момент проживає в м. Львів, як внутрішньо переміщена особа.
Коли запрацював додаток "Резерв+", позивач за допомогою додатку перевірив, яка інформація щодо нього наявна в реєстрі. Так, позивачем було виявлено, що в реєстрі відсутня інформація про його непридатність до військової служби та виключення з військового обліку. При цьому наявна інформація про те, що на військовому обліку він не перебуває.
Позивач звернувся до відповідача з метою внесення в реєстр актуальної інформації. Від відповідача надійшла відповідь, якою відповідач по суті відмовив у внесенні відповідної інформації в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів. При цьому відповідач послався на "алгоритм уточнення даних громадян", хоча такого нормативно-правового акту не існує. Також відповідач зазначив про необхідність звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_1 за новим місцем проживання для постановки на військовий облік та проходження медичного огляду військово-лікарською комісією.
Позивач вважає, що оскільки він був виключений відповідачем з військового обліку на підставі визнання його непридатним до військової служби згідно висновку ВЛК, відповідач зобов'язаний був внести відповідну інформацію в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, але протиправно не зробив цього.
Вважає бездіяльність відповідача, що полягає у невнесенні інформації в реєстр, протиправною та такою, що порушує його права, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 15.10.2024 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зобов'язано позивача (його представника) надати суду засвідчені належним чином копії паспорту та реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_1 , зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів; належним чином засвідчену копію особової справи ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 13.11.2024 продовжено ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для надання відзиву та всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів - до 22 листопада 2024 року, зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 надати до суду за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (особистий кабінет в системі «Електронний суд»), з використанням власного електронного підпису, у строк до 22 листопада 2024 року належним чином засвідчену копію особової справи ОСОБА_1 .
Опрацюванням матеріалів справи суд дійшов висновку про їх недостатність для всебічного та повного з'ясування всіх обставин у справі та необхідність витребування додаткових доказів.
Так, Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2024 року № 523, не оприлюднено.
Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до абзаців першого-другого частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Згідно із частиною четвертою статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина шоста статті 77 КАС України).
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 КАС України).
Відповідно до частини сьомої статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Згідно із частиною восьмою статті 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду (частина дев'ята статті 80 КАС України).
Оскільки отримання доказів на підтвердження або спростування обставин у справах, що розглядаються судом, є передумовою повноти та всебічності з'ясування всіх обставин у справі та прийняття законного та обґрунтованого рішення, а надання учасниками справи, зокрема суб'єктами владних повноважень, таких доказів є їх обов'язком, суд з метою правильного вирішення справи вважає за необхідне витребувати від Міністерства оборони України документи, яких не вистачає для розгляду справи.
Керуючись статтями 9, 77, 78, 80, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Зобов'язати Міністерство оборони України надати до суду за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (особистий кабінет в системі «Електронний суд»), з використанням власного електронного підпису, у строк до 09.12.2024:
- Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2024 року № 523, або витяги з цього Порядку в частині положень, які регламентують перелік відомостей про призовника, військовозобов'язаного, резервіста, що підлягають внесенню до Реєстру; щодо внесення відомостей про непридатність до військової служби стосовно особи, яка до 24.02.2024 виключена з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби; хто є адміністратором Реєстру відносно осіб, які отримали статус внутрішньо переміщеної особи.
У разі невиконання вимог ухвали суду повідомити суд про причини такого невиконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.Г. Секірська