Справа № 296/10730/24
2/296/3743/24
Іменем України
22 листопада 2024 рокум. Житомир
Суддя Корольовського районного суду міста Житомира Драч Ю.І., розглянувши матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про судовий захист порушених цивільних прав та інтересів
ОСОБА_1 звернулася до Корольовського районного суду м.Житомира з позовом, в якому просить визнати незаконними рішення, дії та бездіяльність Виконавчого комітету Житомирської міської ради, які полягають у незаконній відмові ОСОБА_1 в ознайомленні з оригіналами документів 20 сесії 8 скликання, 14.07.2022 за її запитами про надання публічної інформації та просить стягнути з Виконавчого комітету Житомирської міської ради на її користь 130 000,00 грн. моральної шкоди.
В обґрунтування позову посилається на те, що нею були подані запити на інформацію від 04.10.2022, 05.10.2022,17.10.2022, 31.10.2022, однак відповідач незаконно відмовив ОСОБА_1 в ознайомленні з оригіналами документів 20 сесії 8 скликання.
З матеріалів справи вбачається, що запити позивача були розглянуті відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Дослідивши зміст позовної заяви та доданих до неї документів, вважаю, що відсутні підстави для відкриття провадження у справі з наступних підстав.
Так, відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. (ч.1 ст.19 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами п.2 ч.1 ст.4 КАС України закріплено, що публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Разом з цим слід зазначити, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства (частина 5 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до статті третьої Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Вимоги до оформлення звернень громадян, а також порядок розгляду заяв, скарг, у тому числі органами державної влади, місцевого самоврядування, визначено ст.ст.5, 6, 8, 15, 16, 20 Закону.
Так, зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що при розгляді справи підлягають з'ясуванню обставини правомірності (не правомірності) дій відповідача при відмові у наданні позивачу запитуваної нею інформації, тому суд вважає, що даний спір є публічно-правовим та підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.
Слід зазначити, що вимога про стягнення моральної шкоди також підлягає розгляду адміністративним судом за правилами частини 5 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 186 Цивільного процесуального кодексу України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи наявність підстав, передбачених пунктом 1 частини 1 статті 186 Цивільного процесуального кодексу України, суд відмовляє у відкритті провадження.
Керуючись статтями 2,4,19, 186, 353 ЦПК України, суддя
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі № 296/10730/24 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про судовий захист порушених цивільних прав та інтересів.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ю. І. Драч