Справа №463/9914/24
Провадження №1-кс/463/9300/24
про відсторонення від посади
22 листопада 2024 року місто Львів
Слідча суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , її захисника адвоката ОСОБА_5 , розглянувши клопотанняслідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_6 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - виконувачем обов'язків прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні № 42023142400000049 від 25.08.2023 року про відсторонення від посади,
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, українки, працюючої начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , такої, яка має на утриманні трьох неповнолітніх дітей,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст. 368 та ч.3 ст. 332 КК України,
встановила:
старший слідчий другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_6 , за погодженням прокурора, звернувся з клопотанням про відсторонення від посади ОСОБА_4 .
Клопотання мотивує тим, що ОСОБА_4 підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України у кримінальному провадженні №42023142400000049 від 25.08.2023.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.06.2024 №135 підполковника ОСОБА_4 призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_4 , підозрюється у тому, що вона, діючи умисно, у порушення вимог ст. ст. 19, 33, 68 Конституції України, ст. ст. 3, 22, 24, 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», статті 1, 3, 9, 11 Закону України «Про державний кордон України», Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 1 ст. 5, Закону України «Про прикордонний контроль», Указами Президента України ОСОБА_8 № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, згідно ст. 1, п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», рішення прикордонної служби України № 23-61122/0/6/-22 від 24.02.2022, п. 2-6 Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995, п. 2 ч. 1 ст. 23, п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 8, 69, 70 Закону України «Про Основи законодавства України про охорону здоров'я», п. 1.1. глави 1 розділу 1, п. 2.1. глави 2 розділу 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , завідувачем психонаркологічного відділення Хустської центральної лікарні ОСОБА_11 , лікарем-психіатром КНП «Виноградівська РЛ» ОСОБА_12 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання у вигляді незаконного переправлення ОСОБА_13 та ОСОБА_14 через державний кордон України, в період із 25.08.2023 по 15.10.2024 організувала незаконне переправлення ОСОБА_13 та ОСОБА_14 через державний кордон України, керував такими діями та сприяв у незаконному переправленню їх через державний кордон України порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, за що одержав від ОСОБА_13 безпосередньо та через ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 14 000 доларів США, що становить 529 066,8 гривень за організацію незаконного переправлення його ( ОСОБА_13 ) та ОСОБА_14 через державний кордон України та за сприянні порадами та вказівками (щодо можливих варіантів та деталей перетину державного кордону), надання засобів (документів, що надають право на перетин державного кордону особі призовного віку під час дії воєнного стану), виготовлення та надання медичних документів, які будуть підставою для визнання ОСОБА_13 та ОСОБА_14 непридатними до військової служби та виключення їх з військового обліку у першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ).
Таким чином, ОСОБА_4 , обґрунтовано підозрюється в організації незаконного переправлення особи через державний кордон України, керівництві такими діями та сприянні у незаконному переправленню особи через державний кордон України порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненому за попередньою змовою групою осіб та з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_4 , підозрюється у тому, що вона, діючи умисно, у порушення вимог ст. ст. 19, 33, 68 Конституції України, ст. ст. 3, 22, 24, 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», статті 1, 3, 9, 11 Закону України «Про державний кордон України», Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 1 ст. 5, Закону України «Про прикордонний контроль», Указами Президента України ОСОБА_8 № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, згідно ст. 1, п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», рішення прикордонної служби України № 23-61122/0/6/-22 від 24.02.2022, п. 2-6 Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995, п. 2 ч. 1 ст. 23, п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 8, 69, 70 Закону України «Про Основи законодавства України про охорону здоров'я», п. 1.1. глави 1 розділу 1, п. 2.1. глави 2 розділу 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, за попередньою змовою групою осіб з завідувачем психонаркологічного відділення Хустської центральної лікарні ОСОБА_11 у період з 25.08.2023 по 15.10.2024 одержала через ОСОБА_9 та ОСОБА_15 для себе та ОСОБА_11 неправомірну вигоду у розмірі 14 000 доларів США, що становить 529 066,8 гривень за виготовлення медичних документів, які будуть підставою для визнання ОСОБА_13 та ОСОБА_14 непридатними до військової служби та виключення їх з військового обліку у першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_4 (м. Виноградів)
Таким чином, ОСОБА_4 , обґрунтовано підозрюється в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища, за попередньою змовою групою осіб, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Про підозру у вчиненні вказаного злочину ОСОБА_4 повідомлено 20.11.2024.
Слідчий вказує, що перебування підозрюваної на вказаній вище посаді безпосередньо сприяло вчиненню нею інкримінованого кримінального правопорушення, а його корисливий мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на посаді, вона може продовжити свою протиправну діяльність. Окрім цього, обставини злочину дають підстави вважати, що перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 під час досудового розслідування кримінального провадження може знищувати та приховувати або спотворити речі, документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків вчиненого ним злочину, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_5 , іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, використовуючи при цьому набуті нею зв'язки під час перебування її, ОСОБА_4 , на вказаній посаді, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити вчиняти злочин, в якому підозрюється.Враховуючи наведене, а також положення ч. 1 ст. 154 КПК України та ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», подане клопотання просить задовольнити.
Прокурор подане клопотання підтримав з наведених у ньому підстав. Просив таке задовольнити.
Підозрювана ОСОБА_4 та її захисник ОСОБА_5 щодо поданого клопотання заперечили просили у такому відмовити, посилаючись на необгрунтованість підозри та те, що відмторонивши її від посади, суд, позбавить її як мати чотирьох дітей, від засобів до існування.
Заслухавши думку учасників судового провадження, проаналізувавши клопотання та дослідивши матеріали, що долучені до нього, вважаю, що клопотання слід задовольнити з наступних підстав.
Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен громадянин має право заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами цього права, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.
Статтею 156 КПК України передбачено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Як передбачено вимогами ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Слідчою суддею встановлено, що Другим слідчим відділом (з дислокацією у місті Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні №42023142400000049, відомості про яке 25.08.2023 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України.
Останнє розпочато за фактом: організації незаконного переправлення особи через державний кордон України, керівництві такими діями та сприянні у незаконному переправленню особи через державний кордон України порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненому за попередньою змовою групою осіб та з корисливих мотивів та одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища, за попередньою змовою групою осіб, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди.
Слідчою суддею встановлено, що 20.11.2024 відповідно до вимог ст. 40, 104, 131, 132, 208-211 КПК України та в порядку ст. 615 КПК України, складено протокол затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України, та затримано ОСОБА_4 .
Також встановлено, що 20.11.2024 ОСОБА_4 відповідно до вимог ст. 36, 40, 42, 276, 277, 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України, та роз'яснено процесуальні права та обов'язки підозрюваної.
При розгляді даного клопотання про відсторонення від посади слідча суддя дійшла висновку, що слідчий та прокурор довели обґрунтованість підозри, висунутої ОСОБА_4 /сукупність наявних на даний час доказів про вчинення підозрюваною кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України/, про що свідчать, зокрема: матеріали УСР в Закарпатській області ДСР НП України; матеріалами УСБУ в Закарпатській області; протоколи допитів свідка ОСОБА_13 ; протоколом огляду, помічення та вручення грошових коштів від 04.09.2024, від 03.11.2023, 04.12.2023, від15.02.2024, від 10.06.2024, від 20.11.2024; протокол затримання особи ОСОБА_4 , підозрюваної у вчиненні злочину від 20.11.2024; протоколами обшуків від 20.11.2024; протоколами проведення негласних (слідчих) розшукових дій; іншими матеріалами кримінального провадження № 42023142400000049 від 25.08.2023.
Вирішуючи заявлене слідчим та погоджене прокурором клопотання про відсторонення підозрюваної від посади, слідча суддя на виконання вимог ч. 2 ст. 157 КПК України враховує наступне.
Так, як вбачається з матеріалів клопотання, наказу №135 від 03.06.2024 ОСОБА_4 призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Беручи до уваги наведене вище, вважаю, що є достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 , перебуваючи у подальшому на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування, та продовжити злочинну діяльність.
Слідча суддя доходить висновку, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину (ч. 3 ст. 368 КК України), пов'язаного із корупцією, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 10 років, який був вчинений нею з корисливих мотивів. Її дії, як і сама ОСОБА_4 як особа, представляють підвищену суспільну небезпеку, а тому є всі підстави вважати, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 під час досудового розслідування кримінального провадження може знищувати та приховувати або спотворити речі, документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків вчиненого ним злочину, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_5 , іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, використовуючи при цьому набуті нею зв'язки під час перебування її, ОСОБА_4 , на вказаній посаді, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити вчиняти злочин, в якому підозрюється.
Обставинами, що дають підстави вважати, що підозрювана
ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, що мають істотне значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, є те, що кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , безпосередньо пов'язане з одержанням неправомірної вигоди за попередньою змовою групою осіб з невстановленими станом на даний час військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_6 , тобто ОСОБА_4 у своїх злочинних намірах використовувала службові зв?язки, набуті в ІНФОРМАЦІЯ_2 , відтак існує обґрунтований ризик продовження вчинення ОСОБА_4 аналогічних дій щодо інших осіб. Також, з урахуванням здобутих соціальних зв'язків за час обіймання указаної посади ОСОБА_4 може впливати на ключових свідків вчиненого кримінального правопорушення, у тому числі які ще на даний час не встановлені органом досудового розслідування, що може негативно позначитись на повноті, всебічності та об'єктивності судового розгляду та порушити принцип невідворотності покарання за вчинене кримінальне правопорушення. Також, зважаючи на те, що злочинна діяльність ОСОБА_4 , пов'язана із вчиненням корупційного, кримінально караного діяння під час перебування на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , існує ризик того, що продовжуючи перебуваючи на займаній посаді ОСОБА_4 знищить чи підробить речі і документи, що мають істотне значення для досудового розслідування, та у яких міститься інформація, що викриває протиправну діяльність останньої.
Разом з тим, слідча суддя не відкидає доводів сторони захисту, проте вважає їх такими, які не підтверджені належним сином у судовому засіданні. Крім цього, у судовому засіданні зі слів підозрюваної встановлено, що при відсторонені її від посади вона не буде позбавлена заробітної плати, а лише надбавок до неї. На утримання дітей ОСОБА_4 отримує аліменти від їх батька.
Таким чином, слідча суддя вважає, що відсторонення ОСОБА_4 від посади вплине на матеріальне забезпечення ОСОБА_4 , проте не позбавить її та її дітей засобів до існування.
Враховуючи відсутність негативних наслідків відсторонення підозрюваної від посади для інших осіб, а також те, що саме перебування підозрюваної на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 і сприяло вчиненню кримінального правопорушення і в подальшому перебування на вказаній посаді може перешкоджати кримінальному провадженню, слідча суддя доходить висновку, що досягнути завдання кримінального судочинства неможливо без відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від посади начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Керуючись вимогами статей 131, 154, 155, 156, 157, КПК України, -
постановила:
Клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_6 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - виконувачем обовязків прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_16 про відсторонення від посади ОСОБА_4 , задовольнити.
Відсторонити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , на строк 2 (два) місяці, тобто до 22 січня 2025 року.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Копію ухвали направити до ІНФОРМАЦІЯ_4 для відома і виконання.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали оголошено 25.11.2024 року о 09.00 год.
Слідча суддя ОСОБА_1