ЄУН: 336/5763/23
Провадження №: 3-в/336/122/2024
іменем України
25 листопада 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Петренко Людмила Василівна, розглянувши подання начальника Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Запорізькій області Тесло Олесі про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП відсутній, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
встановив:
14 листопада 2024 року до суду звернувся начальник Шевченківського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області з поданням, в якому зазначив, що постановою Шевченківського районного суду м Запоріжжя від 19.07.2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком на строк 60 годин.
11.08.2023 року у зв'язку з неявкою порушника до відділу пробації за викликом був встановлений контактний номер телефону порушника та здійснено телефонний дзвінок останньому, в ході якого встановлено, що ОСОБА_1 з червня 2023 року проживає в м. Києві, визначеної адреси не має, працює неофіційно, приїхати до м. Запоріжжя не має можливості, так як не хоче втратити роботу, відбувати громадські роботи не буде, просить замінити громадські роботи штрафом, який готовий сплатити.
11.08.2023 року на адресу суду було скеровано подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт відповідно до ст. 321-4 КУпАП. Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 26.10.2023 року у задоволенні подання відмовлено.
З метою виклику правопорушника на його номер телефону неодноразово здійснювались дзвінки, однак весь час номер телефону знаходився поза зоною досяжності. Крім того, за адресою місця проживання порушника, яка була зазначена у постанові суду. Надсилалсиь виклики про необхідність явки до відділу пробації. За жодним з викликів ОСОБА_1 до відділу пробації не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Орган пробації з'ясовував місце проживання порушника та неодноразова направляв до суду подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом, проте такі подання залишені без задоволення.
14 листопада 2024 року начальник Шевченківського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області в черговий раз звернувся до суду з поданням про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом відносно ОСОБА_1 .
Ініціатор подання вказує, що оскільки місцезнаходження особи притягнутої до адміністративної відповідальності невідоме, то слід вирішити питання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом.
Представник Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Запорізькій області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду подання був повідомлений у встановленому порядку.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, був повідомлений у встановленому законом порядку.
Дослідивши матеріали подання та матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольги Ігорівни від 19 липня 2023 року визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та накладено адміністративне стягнення за ст. 173 КУпАП у виді громадських робіт на строк 60 годин, стягнуто на користь держави судовий збір в сумі 536,80 гривень.
Відповідно до ст. 321-1 КУпАП виконання стягнення у вигляді громадських робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, види якої визначаються органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 321-4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.
Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою заміни громадських робіт штрафом є ухилення порушника від відбування громадських робіт.
Відповідно до п. 3.16 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Наказ Міністерства юстиції України 19.03.2013 № 474/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 березня 2013 р. за № 457/22989 (далі Порядок) якщо наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Відповідно до п. 3.17 Порядку усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
Відповідно до п. 3.22 Порядку щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт (додаток 13) та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт штрафом або адміністративним арештом.
Відповідно до п. 3.23 Порядку стосовно порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт і до яких згідно із статтею 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення не може бути застосований адміністративний арешт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для вирішення питання по суті відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 3.24 Порядку у разі виникнення обставин, передбачених частиною третьою статті 321-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для заміни громадських робіт штрафом (додаток 19).
Відповідно до ч. 3 ст. 321-1 КУпАП, у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Вивчивши матеріали подання, судом не встановлено підстав, передбачених ст. 321-1 КУпАП, для заміни громадських робіт іншим стягненням у вигляді штрафу.
З адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 встановлено, що визначаючи вид адміністративного стягнення, накладеного на правопорушника постановою суду від 19 липня 2023 року суд при визначенні виду стягнення за вчинене адміністративне правопорушення врахував обставини правопорушення, данні про особу правопорушника, який протягом року неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, відсутність відомостей щодо постійного місця роботи та, як наслідок неможливості накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, тому суд вважав за доцільне призначити стягнення з метою виховання особи та запобігання вчинення нових правопорушень у виді громадських робіт на строк 60 годин.
Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 536,80 грн. в дохід держави. З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 судовий збір не сплатив.
Представником органу з питань пробації не надано доказів наявності у ОСОБА_1 джерел доходу, не надано документів, які б підтверджували його майновий стан та можливість ним сплатити штраф (такими документами, наприклад, можуть бути довідки про доходи, довідка фіскального органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо), що не дає змоги в повній мірі оцінити його майновий стан.
Суду не надано достатніх та переконливих доказів того, що органом пробації було вжито всіх можливих передбачених законом заходів, спрямованих на спонукання ОСОБА_1 , відповідно до норм закону, до виконання призначеного постановою суду адміністративного стягнення у виді громадських робіт.
ОСОБА_1 постійно змінює місце проживання і це було враховано судом при призначенні покарання.
З телефонних розмов інспектора органу пробації з порушником слідує, що останній не бажає виконувати покарання у виді громадських робіт.
З урахуванням наведеного, оскільки саме лише небажання порушника виконувати громадські роботи не є підставою для заміни адміністративного стягнення, а є підставою для ініціювання органом пробації питання про притягнення особи правопорушника до відповідальності, встановленої Законом, а також враховуючи те, що відсутні інші обставини, що перешкоджають виконанню постанови суду (втрата працездатності, призов на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі), суд дійшов до висновку, що подання не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 321-1, 321-4, 304 КУпАП, суддя, -
постановив:
Подання начальника Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Запорізькій області Тесло Олеся про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом відносно ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: