22 листопада 2024 року
м. Київ
справа № 339/181/24
провадження № 61-14805ск24
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Пархоменка П. І., вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 24 вересня 2024 року
у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні,
за участю заінтересованих осіб: Болехівської міської ради Івано-Франківської області, Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області,
1. 05 листопада 2024 року Міністерство оборони України подало до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 24 вересня 2024 року (повний текст складений 04 жовтня 2024 року) у справі № 339/181/24.
2. Касаційна скарга підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
І. Щодо сплати судового збору
3. Міністерством оборони України в порушення вимог пункту 3 частини четвертої статті 392 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) до касаційної скарги не додано документа, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документів, що підтверджують підстави звільнення від сплати цього збору відповідно до закону.
4. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (частина перша статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон від 08 липня 2011 року № 3674-VI)).
5. Згідно з підпунктом 9 пункту 1 частини другої статті 4 Закону від 08 липня 2011 року № 3674-VI ставка судового збору за подання до суду касаційної скарги на ухвалу суду, яка подана юридичною особою, становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
6. Згідно зі статтею 7 Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2024 року становить 3 028,00 грн.
7. При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (частина третя статті 4 Закону від 08 липня 2011 року № 3674-VI).
8. З урахуванням наведеного за подання цієї касаційної скарги Міністерство оборони України мало б сплатити судовий збір у розмірі 2 422,40 грн (із розрахунку 3 028,00 грн х 0,8).
9. Безпосередньо у прохальній частині касаційної скарги викладено клопотання про відстрочення Міністерству оборони України сплати судового збору з посиланням на вкрай важке фінансове становище. Обґрунтовує тим, що відсутня можливість сплатити судовий збір у зв'язку з нагальною потребою у додаткових грошових коштах для укріплення обороноздатності країни, що пов'язана з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки, і свідчить про незадовільний майновий стан.
10. Відповідно до частини першої статті 136 ЦПК суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
11. Згідно із частиною першою статті 8 Закону від 08 липня 2011 року № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
12. Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
13. У разі подання клопотань про відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору особа, яка подає касаційну скаргу, повинна одночасно надати докази на підтвердження обставин, які свідчать про наявність передбачених законом підстав для таких дій.
14. Однак Міністерство оборони України не обґрунтувало належним чином наявність підстав для відстрочення йому сплати судового збору та не надало жодних доказів на підтвердження неможливості його сплати (документів щодо фінансового стану, бюджетних асигнувань тощо).
15. При цьому обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України, та відсутність у нього коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для відстрочення сплати судового збору.
16. Також суд враховує висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 28 квітня 2021 року у справі № 640/3393/19 (провадження № 11-24апп21), в якій зазначено, що особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору.
17. Передбачена статтею 8 Закону від 08 липня 2011 року № 3674-VI можливість відстрочення сплати судового збору є правом суду, а не його обов'язком й застосовується, як правило, у виключних випадках.
18. За таких обставин, у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору необхідно відмовити.
IІ. Щодо змісту касаційної скарги
19. За змістом пунктів 4 і 6 частини другої статті 392 ЦПК у касаційній скарзі повинно бути зазначено не тільки рішення (ухвала), що оскаржується, але й клопотання особи, яка подає скаргу.
20. У прохальній частині касаційної скарги Міністерство оборони України просить скасувати оскаржену постанову суду апеляційної інстанції та залишити без змін ухвалу Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 23 травня 2024 року. Однак, з тексту оскаржуваної постанови вбачається, що апеляційний суд переглянув ухвалу суду першої інстанції від 17 червня 2024 року. Тому особа, що подає касаційну скаргу, має уточнити вимоги до суду касаційної інстанції.
ІІІ. Щодо надання доказів надсилання копій касаційної скарги та доданих до неї матеріалівіншим учасникам справи
21. Згідно з пунктом 1 частини четвертої статті 392 ЦПК до касаційної скарги додаються копії скарги та доданих до неї матеріалів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, якщо така скарга та додані матеріали подаються до суду в електронній формі через електронний кабінет. У разі подання скарги та доданих матеріалів в електронній формі через електронний кабінет до неї додаються докази надсилання її копії та копій доданих матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
22. У разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов'язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи. Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення (абзаци перший і другий частини сьомої статті 43 ЦПК).
23. Міністерство оборони України до касаційної скарги додало, зокрема, квитанцію про доставку документів до зареєстрованого електронного кабінету ОСОБА_2 , проте не надало доказів надсилання копії касаційної скарги з додатками ОСОБА_1 . Доказів того, що ОСОБА_2 представляє інтереси ОСОБА_1 у Верховному Суді, Міністерство оборони України також не надало.
ІV. Недоліки, які необхідно усунути
24. Таким чином недоліки касаційної скарги мають бути усунені шляхом подання до Верховного Суду через систему «Електронний суд»:
1) документа, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 2 422,40 грн або документів, що підтверджують підстави звільнення від його сплати відповідно до закону.
Судовий збір за подання касаційної скарги до Верховного Суду має бути перераховано до ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача (стандарт IBAN): UA288999980313151207000026007, ККДБ: 22030102, найменування податку, збору, платежу: «Судовий збір (Верховний Суд, 055)».
Порядок сплати судового збору визначено статтею 6 Закону від 08 липня 2011 року № 3674-VI;
2) касаційної скарги з уточненими вимогами до суду касаційної інстанції;
3) доказів надсилання ОСОБА_1 копій касаційної скарги та доданих до неї матеріалів;
4) доказів надсилання копій уточненої касаційної скарги разом з доданими до неї матеріалами іншим учасникам справи, як цього вимагають частини сьома-дев'ята статті 43 ЦПК, до зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі «Електронний Суд» або листом з описом вкладення.
25. За змістом частини другої статті 393 ЦПК у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, визначених статтею 392 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддя постановляє відповідну ухвалу.
26. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (речення перше абзацу першого частини другої статті 185 ЦПК). Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві (речення друге частини третьої статті 185 ЦПК).
27. Питання про відкриття касаційного провадження або про відмову у відкритті касаційного провадження буде вирішено колегією суддів після усунення недоліків касаційної скарги та її оформлення відповідно до вимог статті 392 ЦПК.
Керуючись статтями 136, 185, 392, 393 ЦПК, Суд
1. Касаційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 24 вересня 2024 року у справі № 339/181/24 залишити без руху.
2. У задоволенні клопотання Міністерства оборони України про відстрочення сплати судового збору відмовити.
3. Запропонувати Міністерству оборони України в строк протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали привести касаційну скаргу у відповідність з вимогами статті 392 ЦПК шляхом усунення вищевказаних недоліків та сплатити судовий збір у зазначеному розмірі.
4. У разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя П. І. Пархоменко