Справа № 157/1425/24
Провадження №3/157/842/24
19 листопада 2024 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., з участю секретаря судового засідання Солошик Д.В., поліцейського Дем'яніка А.С., особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),
ОСОБА_1 18 серпня 2024 року о 21 год 20 хв по вул. Ковельський у м. Камені-Каширському керував транспортним засобом (електроскутером), без реєстраційного номерного знаку, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі відмовився, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КпАП України.
Поліцейський ОСОБА_2 у судовому засідання підтримав викладені ним у протоколі про адміністративне правопорушення обставини та пояснив, що в ході руху службовим автомобілем по вул. Ковельський у м. Камені-Каширському було виявлено електроскутер, який рухався та вчиняв маневри у різні сторони, що викликало підозру щодо перебування водія у стані алкогольного сп'яніння, і на вимогу про зупинку, що була подана з використанням проблискових маячків, водій не зупинявся, а фактичну зупинку здійснив лише перед пішохідним переходом, оскільки там переходили пішоходи. У подальшому було встановлено, що водієм цього транспортного засобу є ОСОБА_1 та у ході спілкування в останнього виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, на вимогу пройти у встановленому законом порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння останній відмовився.
ОСОБА_1 у судовому засідання вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення визнав, однак пояснив, що керував не транспортним засобом, а велосипедом, який має електродвигун, а тому вважав, що немає підстав для проведення його огляду на стан алкогольного сп'яніння, та, крім того, поліцейські не назвали йому причину зупинки, а під час зупинки поліцейські його підрізали своїм автомобілем.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України підтверджується доданими до протоколу про адміністративне правопорушення доказами.
З дослідженого відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом, був зупинений працівниками поліції, у зв'язку з порушенням правил дорожнього руху, та на вимогу поліцейського після виявлених і повідомлених йому ознак алкогольного сп'яніння, зокрема, запах алкоголю з порожнини рота, відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального приладу та у найближчому лікувальному закладі.
З протоколу про адміністративне правопорушення та акта огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів вбачається, що у ОСОБА_1 був виявлений, зокрема різкий запах алкоголю з порожнини рота, від огляду останній на стан алкогольного сп'яніння відмовився.
Розділом 1 Правил дорожнього руху встановлено, що механічний транспортний засіб - транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини та механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.
У частині 1 ст. 130 КпАП України зазначається, що керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, положення ст. 130 КпАП України поширюються, не лише на механічні транспортні засоби, а і на інші транспортні засоби.
Розділом 2 Правил дорожнього руху встановлено обов'язки і права водіїв механічних транспортних засобів. Пунктом 2.5 Розділу 2 Правил дорожнього руху встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Крім того, ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що водій зобов'язаний не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
При цьому, згідно з Розділом 1 Правил дорожнього руху встановлено, що водій це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керування транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Частиною 1 ст. 130 КпАП України встановлену адміністративну відповідальність за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів не лише для водіїв, а й для осіб, які керують транспортними засобами.
Таким чином, диспозиція ст. 130 КУпАП не є бланкетною (відсилочною), тобто такою, де закріплюються лише загальні ознаки правила поведінки. Цією правовою нормою чітко передбачено заборону керування транспортними засобами в стані, зокрема, алкогольного сп'яніння, також нею передбачено відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, а під транспортними засобами у цій статті належить розуміти не лише механічні транспортні засоби, а й інші транспортні засоби.
Відповідно до наданих ОСОБА_1 характеристик на транспортний засіб, яким він керував о 21 год 20 хв 18 серпня 2024 року, потужність двигуна 800 Вт, батарея 15 Ан 60 Volt.
Так, Законом України «Про деякі питання використання транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, та внесення змін до деяких законів України щодо подолання паливної залежності і розвитку електрозарядної інфраструктури та електричних транспортних засобів» визначено і такі види транспортних засобів: електричний колісний транспортний засіб - дво- і більше колісний транспортний засіб, оснащений виключно електричними тяговими двигунами (одним чи декількома) та системою акумулювання електричної енергії (акумуляторною батареєю), яка має технічні можливості заряджатися від зовнішнього джерела електричної енергії; легкий персональний електричний транспортний засіб - колісний транспортний засіб, який оснащений та приводиться в рух виключно електричними тяговими двигунами (одним чи декількома) із потужністю у діапазоні до 1000 Вт, системою акумулювання електричної енергії (акумуляторною батареєю), яка здатна заряджатися шляхом підключення до зовнішнього джерела електричної енергії, з одним, двома, трьома або чотирма колесами, який має максимальну конструктивну швидкість у діапазоні до 25 кілометрів на годину; низькошвидкісний легкий електричний транспортний засіб - колісний транспортний засіб, який оснащений та приводиться в рух виключно електричними тяговими двигунами (одним чи декількома), системою акумулювання електричної енергії (акумуляторною батареєю), яка здатна заряджатися шляхом підключення до зовнішнього джерела електричної енергії, із двома, трьома або чотирма колесами, який має максимальну конструктивну швидкість, що є меншою або дорівнює 50 кілометрів на годину та більшою за 10 кілометрів на годину, та споряджену масу не більше ніж 600 кілограмів.
Та обставина, що велосипед теж є транспортним засобом, однак за керування ним у стані алкогольного сп'яніння не встановлена відповідальність за ст. 130 КпАП України, не свідчить, що така адміністративна відповідальність не настає за керування у стані алкогольного сп'яніння іншим транспортним засобом, зокрема і таким, яким керував ОСОБА_1 та який оснащений електричним двигуном.
Згідно з довідкою перевірки на повторність за підписом поліцейського Дем'яніка А., протягом року до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КпАП України не притягувався.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 має посвідчення водія серії НОМЕР_1 від 15 лютого 2024 року.
Таким чином, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України, доведена, а тому до нього належить застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Під час судового розгляду справи не було встановлено таких обставин, які б порушили права водія ОСОБА_1 або ж обмежили його в можливості їх ефективного використання.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 у дохід держави необхідно стягнути судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 130, п. 1 ч. 1 ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
На підставі частини другої статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати ОСОБА_1 штрафу протягом 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягнути подвійний розмір штрафу 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Дата складення повного тексту постанови - 20 листопада 2024 року.
Суддя: О.В. Антонюк