12 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/8251/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Проскурні Я.О.,
представника відповідача - Дзюби О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "Кременчуцьке комунальне автотранспортне підприємство 1628" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення.
09 липня 2024 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального підприємства "Кременчуцьке комунальне автотранспортне підприємство 1628" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до Головного управління ДПС у Полтавській області, у якій позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №4052/0406.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №4052/0406 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року. Вказує, що з 24.02.2022 до 27.05.2022 сервер ДПС не приймав податкові накладні та розрахунки корегувань, внаслідок чого позивачем не зареєстровано багато тисяч накладних. Зазначає, що штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 01.03.2020 і до останнього календарного місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 липня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/8251/24. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 11:30 год. 08 серпня 2024 року. Витребувано від відповідача Головного управління ДПС у Полтавській області докази /а.с.81/.
31 липня 2024 року до суду надійшов відзив Головного управління ДПС у Полтавській області на позовну заяву /а.с. 86-90/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на висновки камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість КП "Кременчуцьке комунальне автотранспортне підприємство 1628", оформленої актом 27.02.2024 №2062/16-31-04-06-03/03351898. Зазначає, що в ході камеральної перевірки КП «Кременчуцьке КАТП 1628» встановлено податкові накладні згідно додатку №1 до акту, по яких порушено граничний строк, передбачений пунктом 201.10 статті 201 Кодексу для реєстрації таких податкових накладних у ЄРПН. При цьому, кількість днів затримки реєстрації податкових накладних, визначена в акті камеральної перевірки, відповідає даним інформаційної системи ДПС України а визначена з урахуванням вимог податкового законодавства на період дії воєнного стану.
08 серпня 2024 року, у зв'язку з неявкою позивача підготовче судове засідання перенесено на 03 вересня 2024 року на 11:00 годин / а.с. 106/.
03 вересня 2024 року, у зв'язку з неявкою позивача підготовче судове засідання перенесено на 26 вересня 2024 року на 10:00 годин /а.с.109/.
26 вересня 2024 року протокольною ухвалою закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 15 жовтня 2024 року / а.с.114/.
15 жовтня 2024 судове засідання перенесено на 12 листопада 2024 року /а.с. 119/.
12 листопада 2024 року представник позивача не з'явився, представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність.
Представник позивача в судове засідання 12 листопада 2024 року не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки в судове засідання не повідомив.
Представник відповідача у судовому засідання12 листопада 2024 року просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення відповідача, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
КП "Кременчуцьке комунальне автотранспортне підприємство 1628" (ідентифікаційний код 03351898) зареєстроване як юридична особа, основним видом економічної діяльності позивача є 38.11 Збирання безпечних відходів, позивач взятий на облік як платник податків у Головному управлінні ДПС у Полтавській області, Кременчуцька державна податкова інспекція 01.06.1994, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Посадовою особою ГУ ДПС у Полтавській області проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість у ЄРПН КП «Кременчуцьке КАТП 1628» за результатами якої складено акт камеральної перевірки від 27.02.2024 №2062/16-31-04-06-03/03351898.
В актом камеральної перевірки від 27.02.2024 №2062/16-31-04-06-03/03351898 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН КП «Кременчуцьке КАТП 1628».
Не погоджуючись з висновками, викладеними в акті камеральної перевірки від 27.02.2024 №2062/16-31-04-06-03/03351898 КП «Кременчуцьке КАТП 1628» подано заперечення від 12.03.2024 №01-06/276 (вх. №15362/6/16-31 від 14.03.2024).
За результатами розгляду заперечення платника, 26.03.2024 прийнято рішення, висновки акту камеральної перевірки від 27.02.2024 №2062/16-31-04-06-03/03351898 залишити без змін.
Враховуючи вищевикладене, згідно з актом камеральної перевірки від 27.02.2024 №2062/16-31-04-06-03/03351898 КП «Кременчуцьке КАТП 1628» (п.н. 03351898) за період червень 2022 року винесено податкове повідомлення-рішення за формою "Н" від 29.03.2024 №4052/0406 про донарахування штрафних санкцій з податку на додану вартість на загальну суму 655 742,01 грн за порушення термінів реєстрації податкових накладних:
82 947,05 грн * 10% = 8295,21 грн,
8 767,88 грн * 20% = 1753,58 грн,
1 614 232,98 грн * 40% = 645 693,22 гривень.
КП «Кременчуцьке КАТП 1628 подана скарга від 15.04.2024 №01-06/374 (вх.№15457/6 від 19.04.2024) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.03.2024 №4052/0406.
За результатами розгляду скарги прийнято рішення ДПС України від 14.06.2024 №18115/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №4052/0406 залишити без змін, скаргу без задоволення.
Позивач не погодився з податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Полтавській області від 29.03.2024 №4052/0406, у зв'язку з чим звернувся до адміністративного суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню ГУ ДПС у Полтавській області 29.03.2024 №4052/0406. суд дійшов таких висновків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (надалі - ПК України).
Приписами пп.пп. 16.1.2, 16.1.3, 16.1.4 ст. 16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пп. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Так, п. 1201.1 ст. 1201 ПК України визначено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023, зокрема підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:
"89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів".
Таким чином, Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН.
Як встановлено камеральною перевіркою, позивачем несвоєчасно зареєстровано в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних за період виписки червень 2022 року.
Як свідчать обставини справи, КП «Кременчуцьке КАТП 1628» за період травень 2022 року фактично реєстрацію податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування, здійснено несвоєчасно з порушенням граничного строку. Сума ПДВ, на яку зареєстровано ПН/РК з порушенням терміну реєстрації складає 655742,01 грн.
За таких обставин податковий орган дійшов обґрунтованого висновку щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, чим порушено вимоги пункту 201.10 статті 201 ПК України, відповідальність за що передбачена пунктом 1201.1 ст. 1201 ПК України.
При цьому слід зазначити, що податковий орган на законних підставах застосував до позивача міру відповідальності, передбачену пунктом 1201.1 ст. 1201 ПК України у зв'язку з несвоєчасною реєстрацією податкових накладних, оскільки приписи пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України не мають зворотної дії в часі, так як Закон №2876-IX не містить прямої вказівки про це, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності.
Крім того відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08.02.2023).
Аналогічні правові висновки сформульовано у постановах Верховного Суду від 06.02.2024 у справі №160/10740/23 та від 11.04.2024 у справі №380/14133/23.
Отже, твердження позивача щодо невірного застосування податковим органом пункту 1201.1 статті 1201 ПК України є помилковим.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про те, що податковий орган, приймаючи спірне податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №4052/0406. про застосування до позивача штрафу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, з урахуванням усіх обставин, необхідних для прийняття такого рішення.
За таких обставин суд визнає заявлений позов безпідставним, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позовних вимог.
За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише з витрат на оплату судового збору за звернення до суду з позовом.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Кременчуцьке комунальне автотранспортне підприємство 1628" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (вул. Левка Лук'янченка, 48/75,м. Кременчук, Полтавська область, 39617, код ЄРДПОУ 03351898) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, код ЄРДПОУ 44057192 ) про скасування податкового повідомлення-рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 21 листопада 2024 року.
Суддя С.С. Бойко