Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 листопада 2024 року Справа№200/6429/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про : визнання протиправним та скасування рішення від 02.11.2023 № 057250004143 про відмову в призначенні пенсії, зобов'язання зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком робіт затвердженому Постановою КМУ від 31.03.1994 року № 202 періоди роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999 із розрахунку рік за рік без застосування кратності коефіцієнта 0,9, зобов'язання повторно розглянути заяву від 04.01.2022 року про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та призначити пенсію при достатньому стажі роботи.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення від 02.11.2023 № 057250004143 про відмову в призначенні пенсії, зобов'язання зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком робіт затвердженому Постановою КМУ від 31.03.1994 року № 202 періоди роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999 із розрахунку рік за рік без застосування кратності коефіцієнта 0,9, зобов'язання повторно розглянути заяву від 04.01.2022 року про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та призначити пенсію при достатньому стажі роботи.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 04.01.2022 звернувся із заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, було відмовлено ОСОБА_1 , в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058 у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу - 25 років.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 №160/5406/22 відповідачем повторно розглянута заява на призначення пенсії від 04.01.2022 р. та зараховані до пільгового стажу за Списком №1 наступні періоди: з 25.10.1996 по 26.11.1996, з 01.07.1997 по 09.08.1998, з 22.05.2006 по 05.06.2006 та з 01.04.2019 по 04.01.2022. Також зазначено, що іншого рішенням суду не передбачено.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 травня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 .
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21.11.2022 року № 057250004143 про відмову в призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999, до провідних посад з 14.09.1999 по 09.10.2000, з 07.08.200 по 15.06.2004, з 22.05.2006 по 09.07.2007, з 27.08.2007 по 12.12.2011, з 26.12.2011 по 04.01.2022 до пільгового стажу ОСОБА_1 із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.01.2022 року про призначення пенсії на пільгових умовах, з урахуванням зарахованих пільгових періодів роботи позивача цим рішенням та з урахуванням висновків суду.
Відповідач періоди роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, з 30.09.1998 по 13.09.1999 знов врахував до стажу роботи за Списком № 1 та застосував коефіцієнт 0,9 та прийняв повторне рішення про відмову в призначенні пенсії від 02.11.2023 року.
Вважає зазначене рішення відповідача протиправним та просить його скасувати.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року прийнято до провадження адміністративну справу та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач, не погодившись із позовними вимогами, надав відзив на позовну заяву, мотивований наступним.
Страховий стаж Позивача становить 40 років 2 місяці 6 днів. Необхідний пільговий стаж, визначений ч.3 ст.114 Закону становить 25 років. Пільговий стаж особи становить: ст. 14-25 - 1 рік 7 місяців 9 днів, навчання за фахом - 1 місяць 6 днів, ст.14-20 - 15 років 2 місяці 27 днів (з урахуванням кратності 18 років 11 місяців 27 днів), робота за Списком №1 - 3 роки 11 місяців 29 днів.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 №160/5406/22 повторно розглянута заява на призначення пенсії від 04.01.2022 та зараховані до пільгового стажу за Списком №1 наступні періоди: з 25.10.1996 по 26.11.1996, з 01.07.1997 по 09.08.1998, з 22.05.2006 по 05.06.2006 та з 01.04.2019 по 04.01.2022. Іншого рішенням суду не передбачено.
В призначенні пенсії відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років.
В подальшому, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 року по адміністративній справі №160/5915/23 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999, до провідних посад з 14.09.1999 по 09.10.2000, з 07.08.2002 по 15.06.2004, з 22.05.2006 по 09.07.2007, з 27.08.2007 по 12.12.2011, з 26.12.2011 по 04.01.2022 до пільгового стажу ОСОБА_1 із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.01.2022 року про призначення пенсії на пільгових умовах, з урахуванням зарахованих пільгових періодів роботи позивача цим рішенням та з урахуванням висновків суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.10.2023 роз'яснено судове рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 травня 2023 року у справі № 160/5915/23 з зазначенням точної дати, який саме період роботи слід зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , а саме: зарахувати період роботи з 07.08.2002 по 15.06.2004 горнорабочим очисного вибою з повним робочим днем під землею до пільгового стажу ОСОБА_1 із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.
На виконання рішення суду по справі № 160/5915/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянута заява позивача від 04.01.2022, та зараховані періоди роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, з 30.09.1998 по 13.09.1999, до провідних посад з 14.09.1999 по 09.10.2000, з 07.08.2002 по 15.06.2004, з 22.05.2006 по 09.07.2007, з 27.08.2007 по 12.12.2011, з 26.12.2011 по 04.01.2022 до пільгового стажу.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановити, що працівникам, зайнятим на підземних роботах та металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавших повного стажу, передбачених зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку №1 виробництв, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, за 9 місяців.
Після виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду пільговий стаж на підземних роботах становить: з урахуванням кратності - 24 роки 11 місяців 11 днів, в тому числі роботи підземні, провідні професії (20) 18-4-19, з урахуванням кратності - 22-10-19, Список №1 2-8-29 до робіт підземних, професій за Постановою №202 (25) 2-0-22, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах. Враховуючи вищевикладене, в призначенні пенсії ОСОБА_1 відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, та винесено рішення про відмову від 02.11.2023 №057250004143. Про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 повідомлено листом №0400-010304-8/174711.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.11.2023 № 057250004143 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 року по справі № 160/5915/23 повторно розглянуто заяву позивача від 04.01.2022 та зараховано періоди роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999, до провідних посад з 14.09.1999 по 09.10.2000, з 07.08.200 по 15.06.2004, з 22.05.2006 по 09.07.2007, з 27.08.2007 по 12.12.2011, з 26.12.2011 по 04.01.2022 до пільгового стажу.
Пільговий стаж на підземних роботах становить: з урахуванням кратності - 24 роки 11 місяців 11 днів, в тому числі роботи підземні, провідні професії (20) - 18 років 4 місяці 19 днів, з урахуванням кратності - 22 роки 10 місяців 19 днів, Список № 1 - 2 роки 8 місяців 29 днів до робіт підземних, професій за Постановою № 202 (25) - 2 роки 0 місяців 22 дні.
У призначенні пенсії позивачу відмовлено у зв'язку із недостатністю пільгового стажу.
Як встановлено судом с з наданого відповідачем до матеріалів справи розрахунку стажу форми РС-право (в межах спірних правовідносин), періоди роботи позивача з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999 зараховано до пільгового стажу позивача за Списком № 1.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі - Список № 202).
Пунктом першим вказаної Постанови, до Списку № 202 віднесено усіх робітників, зайнятих протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівників і спеціалістів підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом з трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 , позивач у спірні в цій справі періоди працював:
- з 25.10.1996 у якості учня гірника підземного;
- з 01.11.1996 - направлений на навчання за професією гірник підземний;
- з 26.11.1996 - практика за професією;
- з 12.12.1996 переведений гірником підземним з повним робочим днем в шахті;
- 30.06.1997 звільнений за ст. 36 КЗпП України (за переведенням);
- 01.07.1997 прийнятий підземним гірником ІІІ розряду з повним робочим днем в шахті;
- 09.08.1998 звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням;
- 30.09.1998 прийнятий гірником 3-го розряду з повним робочим днем під землею;
- 14.09.1999 переведений учнем гірника очисного забою.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 травня 2023 року у справі № 160/5915/23, яке відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 08 червня 2023 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999, до провідних посад з 14.09.1999 по 09.10.2000, з 07.08.200 по 15.06.2004, з 22.05.2006 по 09.07.2007, з 27.08.2007 по 12.12.2011, з 26.12.2011 по 04.01.2022 до пільгового стажу позивача із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.
Як вже було зазначено, вище відповідно до рішення про відмову у призначенні пенсії від 02.11.2023 року № 057250004143 на виконання рішення суду було повторно розглянуто заяву позивача 04.01.2022 року та зараховано періоди роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999 до провідних посад.
Але згідно форми РС-право наданої відповідачем періоди роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999 зарахований до списку №1.
Відповідно до ч. 5 ст. 114 Закону № 1058, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Таким чином, позивач має право на зарахування спірних періодів його роботи до пільгового стажу за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки його професію віднесено до Списку № 202.
Суд зазначає щодо відсутності у відповідача дискреційних повноважень в даному випадку, оскільки він мав діяти у найбільш сприятливий для позивача спосіб.
Враховуючи наведене, суд доходить до висновку щодо протиправності рішення відповідача від 02.11.2023 № 057250004143 та, як наслідок, необхідності його скасування.
Щодо застосування відповідачем кратності стажу 9 місяців за 1 рік роботи суд зазначає наступне.
Зазначена кратність застосована оскільки стаж позивача за спірний період віднесено до відповідачем до Списку №1.
Відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до стажу: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату за 1 рік 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Виходячи з системного тлумачення викладених норм, робота на провідних професіях (гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин) встановлює більш пільгові умови призначення пенсії ніж робота за іншими професіями, передбаченими Списком №1.
Водночас, робота на провідних гірничих професіях (гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин) також віднесена і до відповідних Списків №1.
Поряд з цим, приписи роз'яснення не містять застережень щодо того, яка тривалість стажу підлягає конвертації відповідно до цього роз'яснення, а посилання на наявність стажу не менше 10 років є виключно вимогою (підставою) для його застосування.
Роз'яснення передбачає конвертацію кожного повного року (!) роботи на провідній професії за 1 рік 3 місяці.
При цьому слід врахувати, що для застосування цього роз'яснення достатньо 10 повних років роботи за провідними професіями.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд звертає увагу на те, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
Ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Дана правова позиція узгоджується із позицією, висловленою Верховним Судом України в постанові у справі № 21-1465а15 від 16 вересня 2015 року.
У вказаному рішенні Верховний Суд України наголосив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, станом на дату розгляду справи по суті відповідачем не розглянуто заяву з урахуваннями висновків суду у цій справі, та, відповідно не розраховано пільговий стаж позивача за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи наведене, позовні вимоги про зобов'язання відповідача призначити пенсію позивачу при достатньому стажі роботи задоволенню не підлягає з огляду на їх передчасність.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою належного способу захисту порушених прав позивача, суд доходить до висновку щодо необхідності змінити обраний позивачем спосіб захисту його порушеного права та частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.11.2023 № 057250004143, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.01.2022 про призначення пенсії, зарахувавши до його пільгового стажу роботи відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди його роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999 з урахуванням висновків суду.
Суд зазначає, що вказаний спосіб захисту буде належним та достатнім для поновлення порушених прав позивача.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що підставою звернення до суду стали неправомірні дії відповідача, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.11.2023 № 057250004143, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.01.2022 про призначення пенсії, зарахувавши до його пільгового стажу роботи відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди його роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999 з урахуванням висновків суду - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.11.2023 № 057250004143.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) від 04.01.2022 про призначення пенсії, зарахувавши до його пільгового стажу роботи відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди його роботи з 26.10.1996 по 30.06.1997, з 01.07.1997 по 09.08.1998, 30.09.1998 по 13.09.1999 з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 21 листопада 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська