ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
18.11.2024справа №911/1854/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., за участю секретаря судового засідання Роздобудько В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні
справу № 911/1854/24
за позовом Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (вул. Київська, буд. 10, м. Обухів(пн), Київська обл., 08700; ідентифікаційний код 04362680)
до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (вул. Стеценка, буд. 1-а, м. Київ, 04136; ідентифікаційний код 23243188)
про скасування рішення від 27.05.2024 №К 047240, оформленого протоколом від 25.06.2024 №216,
за участю представників:
позивача - Василюка В.М. (паспорт серія НОМЕР_1 ; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань);
відповідача - Гучка В.В. (довіреність від 13.03.2023 №79/2023).
1. Стислий виклад позовних вимог
Виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області (далі - Комітет) звернувся до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (далі - Товариство) про скасування рішення комісії з розгляду акта від 27.05.2024 №К 047240 про порушення, оформленого протоколом від 25.06.2024 №216, щодо Комітету (далі - Рішення).
Позовні вимоги мотивовано тим, що:
- 27.05.2024 Товариством було складено акт від 27.05.2024 №К 047240 про порушення (далі - Акт) про нібито самовільне підключення позивачем електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромереж оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку за адресою: вул. Левадна, 1, с. Перше Травня Обухівського району Київської області; Акт було складено без участі представника Комітету;
- 25.06.2024 відбулося засідання комісії оператора системи розподілу з розгляду Акта, за результатами якого було складено протокол №216 (далі - Протокол);
- згідно з зазначеним Протоколом, відповідно до пункту 8.4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, комісією визначено, що обсяг необлікованої електричної енергії за самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромереж оператора системи розподілу з урахуванням перерізу проводу задіяного у схемі самовільного підключення для електричної енергії за 52 дні (з останнього контрольного огляду) нібито становить 3 706 кВт/год;
- на думку позивача, Акт складений відповідачем з порушенням чинного законодавства України та ПРРЕЕ, чим порушено права та законні інтереси Комітету.
2. Стислий виклад заперечень відповідача
Товариство 02.10.2024 подало суду відзив на позов, в якому зазначило таке:
- 27.05.2024 під час проведення перевірки працівниками відповідача електроустановок за адресою: село Перше Травня, вул. Левадна, 1 (характеристика об'єкта: Виконавчий комітет - вуличне освітлення), щодо дотримання вимог ПРРЕЕ було виявлено факт порушення, а саме: «п. 5.5.5 ПРРЕЕ Самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано кабелем»;
- за фактом виявлених порушень під час огляду у відповідності до ПРРЕЕ було складено Акт у присутності представника споживача, який допустив до перевірки - Хрустальов В.Ф.;
- в Акті належним чином зафіксовано схему електроживлення споживача, ділянки провідників, типи та спосіб їх прокладення, назва додаткового обладнання;
- крім того, в Акті також зазначено про те, що відбудеться засідання комісії з розгляду Акта 25.06.2024 о 16:40 год., за адресою: м. Київ, вул. Стеценка, 1 а;
- 25.06.2024 за участю уповноважених представників Комітету за довіреностями Риль Світлани Анатоліївни та Клочко Світлани Петрівни, було проведено засідання комісії Товариства з розгляду Акта та прийнято Рішення, в якому вказано: обсяг електричної необлікованої електроенергії внаслідок порушення цих правил становить 3 706 кВт/год; Акт підлягає нарахуванню згідно з пунктом 6 глави 6, пунктів 8.4.2 та 8.4.12 глави 8.4 ПРРЕЕ, формула 8 за 52 дні (з останнього контрольного огляду) з урахуванням перерізу проводу задіяного у схемі самовільного підключення (мідь 2,5 млм2);
- Рішення було оформлено Протоколом;
- згідно з вимогами ПРРЕЕ та на підставі Акта оператором системи було правильно визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії внаслідок порушення на загальну суму 35 791,74 грн з ПДВ;
- Протокол разом з розрахунком величини вартості було вручено представнику позивача по звершенню засідання комісії, про що і відображено у відповідному протоколі;
- розрахункові документи для оплати недорахованої електроенергії та/або збитків, а саме повідомлення від 27.06.2024 про оплату за червень 2024 року за Актом були надіслані позивачу супровідним листом.
Товариство у відзиві на позов просило суд поновити пропущений процесуальний строк на подання відзиву.
Судом було поновлено відповідачу пропущений процесуальний строк на подання відзиву на позов та долучено останній до матеріалів справи.
3. Стислий виклад відповіді позивача на відзив
Комітет 03.10.2024 подав суду відповідь на відзив, в якій заперечив проти доводів Товариства, викладених у відзиві, оскільки:
- Акт складався без участі представника відповідача, про що Комітетом зроблено відповідний запис в Акті, що є порушенням ПРРЕЕ та Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №311 (далі - ККО);
- відповідно до Акта Товариством не виявлено факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки;
- відповідач в Акті підтвердив цілісність пломб на засобі комерційного обліку електричної енергії;
- Товариством самовільно без представника Комітету було зірвано пломби із засобу комерційного обліку електричної енергії, який є власністю позивача, що є порушенням ПРРЕЕ та ККО;
- враховуючи ту обставину, що нібито порушення, яке вказане у оскаржуваному Акті, не відноситься до зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, вартість необлікованої електричної енергії має бути підтверджена експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства;
- Акт та Протокол є такими, що не відповідають вимогам ПРРЕЕ та ККО.
4. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду Київської області від 19.07.2024 позовну заяву Комітету до Товариства про скасування Рішення передано за підсудністю до Господарського суду міста Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 16.09.2024.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.09.2024 продовжено строк підготовчого провадження; підготовче засідання відкладено на 21.10.2024.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.10.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.11.2024.
Представник позивача у судовому засіданні 18.11.2024 оголосив вступне слово та підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача оголосив вступне слово та заперечив проти задоволення позовних вимог.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, з'ясувавши обставини, на які посилаються сторони, дослідив в порядку статей 209 і 210 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) докази у справі та відеозапис як доказу фіксації порушення, наявний в матеріалах справи.
Після закінчення з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд перейшов до судових дебатів.
Представники сторін виступили з промовами (заключним словом), в яких посилалися на обставини і докази, досліджені у судовому засіданні.
У судовому засіданні 18.11.2024 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 233 ГПК України.
Судом згідно з вимогами статей 222 і 223 ГПК України здійснювалося повне фіксування судового засідання технічними засобами та секретарем судового засідання велися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.
ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
27.05.2024 під час проведення перевірки працівниками Товариства електроустановок за адресою: вул. Левадна, 1, с. Перше Травня (характеристика об'єкта: Комітет - вуличне освітлення), щодо дотримання вимог ПРРЕЕ було виявлено факт порушення, а саме: «п. 5.5.5 ПРРЕЕ Самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано кабелем».
За фактом виявлених порушень під час огляду згідно з ПРРЕЕ було складено Акт у присутності особи, яка допустила представників Товариства до перевірки - Хрустальова В.Ф.
В Акті зафіксовано схему електроживлення споживача, ділянки провідників, типи та спосіб їх прокладення, назва додаткового обладнання.
Також в Акті зазначено, що засідання комісії з розгляду Акта відбудеться 25.06.2024 о 16:40 год за адресою: м. Київ, вул. Стеценка, 1 а.
25.06.2024 з належним повідомленням позивача, що відображено у Акті, та за участю уповноважених представників Комітету за довіреностями Риль С.А. і Клочко С.П., було проведено засідання комісії відповідача з розгляду Акта та прийнято Рішення, відповідно до якого обсяг електричної необлікованої електроенергії внаслідок порушення ПРРЕЕ становить 3 706 кВт/год.
Комісією 25.06.2024 прийнято Рішення, згідно з яким Акт підлягає розрахунку відповідно до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ, формула 8 за 52 дні (з останнього контрольного огляду) з урахуванням перерізу проводу, задіяного у схемі самовільного підключення (мідь 2,5 кв.млм).
Протокол було вручено представнику позивача по завершенню засідання комісії з розгляду Акта.
Як вказує відповідач, розрахункові документи для оплати не донарахованої електроенергії, а саме акт від 27.05.2024 №К 047240 (розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії) та повідомлення про оплату за червень 2024 року було надіслано позивачу супровідним листом від 27.06.2024 №04/530/4155. Проте матеріали справи не містять доказів надіслання зазначених документів.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Частинами першою і другою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики.
Відповідно до пункту 6.5.13 ККО у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, мережами якого передається/розподіляється електрична енергія споживачу, порушень цього Кодексу або Правил роздрібного ринку фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб, пломбувального матеріалу та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про збереження пломб, або пошкодження відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження ЗКО, на місці виявлення порушення у присутності споживача і представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до Правил роздрібного ринку.
Згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 розділу ПРРЕЕ та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до підпункту 6 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Згідно з пунктом 8.4.12 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт*год), розраховується за формулою (8).
Пунктом 8.4.4 ПРРЕЕ передбачено, що факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.
Відповідно до пункту 8.4.6 ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).
В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо).
У разі визнання споживачем факту здійснення самовільного підключення та ненадання оператору системи доступу до приміщень об'єкта споживача та/або дозволу здійснювати на його об'єкті демонтаж будівельних конструкцій та/або оздоблювальних матеріалів для виявлення місця підключення, про що зазначається в акті про порушення, положення цієї глави застосовуються без виявлення місця підключення. У цьому разі в акті про порушення зазначається ділянка електричної мережі, до якої здійснено самовільне підключення.
У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.
Позивач заперечує проти Акта, вказуючи про те, що його було складено без участі представника Комітету, про що особою, яка надала доступ представника Товариства до лічильника та підписала Акт - Хрустальовим В.Ф., зазначено у самому Акті.
Так, у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.08.2021 зі справи №910/5998/20, від 20.09.2021 зі справи №911/1122/20 і від 17.05.2022 зі справи №910/18902/20, викладено висновок про те, що пункт 8.2.5 ПРРЕЕ визначає як випадки, за наявності яких оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до ПРРЕЕ, а саме, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень ПРРЕЕ, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, так і місце оформлення акта про порушення, а саме на місці виявлення порушення.
Крім того, даним пунктом визначено коло осіб, у присутності яких оформлюється відповідний акт про порушення, та коло осіб, якими такий акт про порушення підписується.
Такими особами згідно з абзацами першим і восьмим пункту 8.2.5 ПРРЕЕ є представник (представники) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживач (представник споживача) або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Абзацом другим пункту 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
Тобто в зазначеній нормі визначено вимоги, за наявності яких особа вважається представником оператора системи у розумінні ПРРЕЕ, із повноваженнями щодо складення акта про порушення.
Відповідно до пункту 1.1.2 ПРРЕЕ споживача - це фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Натомість ПРРЕЕ не надають визначення (вимог) щодо представника споживача та іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Згідно з абзацом одинадцятим пункту 8.2.5 ПРРЕЕ представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Із зазначеного вбачається те, що представник споживача повинен бути наділений такими ж правами, як і споживач.
Отже, враховуючи приписи абзацу одинадцятого пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, представником споживача слід вважати особу, яку споживачем у передбаченому чинним законодавством порядку уповноважено, крім участі в процесі контрольного огляду або технічної перевірки, вносити пояснення та зауваження до акта про порушення, викладати мотиви своєї відмови від підписання акта про порушення, підписувати акт про порушення без зауважень.
Відповідно до пункту 1.1.2 ПРРЕЕ об'єкт - це електрифікована споруда (сукупність електрифікованих споруд на одній території) або частина електрифікованої споруди, що належить суб'єкту господарювання або фізичній особі на праві власності або користування.
У юридичній практиці посвідченням особи розуміється вчинення дій щодо встановлення особи.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України «Про нотаріат» встановлення особи здійснюється за паспортом громадянина України або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи.
Отже, за відсутності визначення, зокрема, ПРРЕЕ, поняття «інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи)», наведеного в абзацах першому і восьмому пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, такою особою слід вважати особу, яка: має доступ до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території (далі - об'єкт), що належить на праві власності або користування споживачу, або має доступ до території, на якій розміщено об'єкт; має можливість допуску представників оператора системи до об'єкта, що належить на праві власності або користування споживачу, або до території, на якій розміщено об'єкт, що належить на праві власності або користування споживачу, для проведення перевірки; таку особу встановлено за документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо цієї особи.
При цьому ПРРЕЕ не передбачено обов'язку зазначати в акті про порушення документ, за яким відбулось встановлення особи.
Відтак, з огляду на участь представників споживача у засіданні комісії Товариства з розгляду Акта, підписання Акта Хрустальовим В.Ф., який надав доступ представникам відповідача до лічильника, підтверджує обізнаність споживача про підстави та обставини складання Акта.
Таким чином, Акт підписаний представниками оператора системи та «іншою особою» Хрустальовим В.Ф., є таким, що відповідає пункту 8.2.5 ПРРЕЕ.
Разом з тим, за приписами пункту 8.4.4 ПРРЕЕ порушення споживачем ПРРЕЕ, що полягає у самовільному підключенні електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, вимагає обов'язкового проведення експертизи спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства.
Доказів наявності обставин, які згідно з пунктом 8.4.4 ПРРЕЕ виключають необхідність проведення експертизи (зафіксованого в акті про порушення визнання споживачем факту втручання в роботу засобу вимірювальної техніки; письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобу вимірювальної техніки на експертизу протягом встановленого пунктом 8.4.4 ПРРЕЕ строку тощо) відповідач суду не надав.
Тобто, з урахуванням того, що Актом підтверджено цілісність пломб на засобі комерційного обліку електричної енергії, відповідач у відповідності до пункту 8.4.4 ПРРЕЕ факт самовільного підключення мав обов'язково підтвердити експертизою.
Проте в порушення наведеного пункту ПРРЕЕ Товариством не було вжито заходів щодо проведення експертизи, а тому неправомірно визначено вартість необлікованої електричної енергії, тобто без підтвердження.
Отже, Рішення підлягає скасуванню.
За приписами статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 129, 233, 236 - 238, 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва
1. Позовні вимоги Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (вул. Київська, буд. 10, м. Обухів(пн), Київська обл., 08700; ідентифікаційний код 04362680) до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (вул. Стеценка, буд. 1-а, м. Київ, 04136; ідентифікаційний код 23243188) про скасування рішення від 27.05.2024 №К 047240, оформленого протоколом від 25.06.2024 №216, задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення комісії Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» з розгляду акта від 27.05.2024 №К 047240 про порушення, оформлене протоколом від 25.06.2024 №216.
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (вул. Стеценка, буд. 1-а, м. Київ, 04136; ідентифікаційний код 23243188) на користь Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (вул. Київська, буд. 10, м. Обухів(пн), Київська обл., 08700; ідентифікаційний код 04362680) 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 20.11.2024.
Суддя Оксана Марченко