15 листопада 2024 року справа № 580/7808/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Пропадущого А.В. від імені ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
07.08.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Пропадущого А.В. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним рішення від 31.05.2024 (протокол №5) в частині залишення без розгляду звернення від 14.03.2024 (К-62) позивача про поновлення в черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку з 12.07.1999;
зобов'язання відповідача поновити позивача в черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку з 12.07.1999.
Додатково просив судові витрати покласти на відповідача.
Обґрунтовуючи зазначили, що з 12.07.1999 його з дружиною поставлено на квартирний облік. У 2001 році йому та членам сім'ї виділено відомче жиле приміщення військової частини НОМЕР_1 . Вказане житло сім'я позивача не отримала, але з квартирного обліку їх знято. 14.03.2024 позивач звернувся до відповідача заявою щодо поновлення його та членів сім'ї на квартирному обліку з 12.07.1999. Відповідач відмовив у задоволенні заяви. Вважають, що такі дії відповідача суперечать нормам чинного законодавства.
Ухвалою суду від 16.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.
30.09.2024 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в якому просив відмовити у задоволенні позову повністю. Обгрунтовуючи зазначив, що протоколом від 05 вересня 2007 року № 9 позивача зараховано на квартирний облік, на якому він перебуває і на даний час. Крім того, листом від 03.06.24 за №06.1.3/К-62/125 відповідач повідомив позивача, що його звернення про поновлення на квартирному обліку залишено без розгляду у зв'язку з ненаданням позивачем належних підтверджуючих документів про перебування його на квартирному обліку з 1999 року. Запропоновано подати до житлової комісії відповідача оригінали (належно завірені копії) документів про перебування позивача на квартирному обліку в загальному порядку з 1999 року. У разі надання таких документів, житлова комісія повернеться до розгляду даного питання та прийме остаточне рішення. Вважає, що оскільки житловою комісією відповідача не приймалось рішення про відмову у задоволенні заяви позивача, тобто таке рішення фактично відсутнє, то відсутні підстави для визнання протиправною його бездіяльності щодо відмови у поновленні на квартирному обліку позивача з 1998 року. Позивач забезпечений службовим житлом відповідно до чинного законодавства. Позивач до грудня 2019 року (рік, в якому особам які перебувають на обліку розпочали надавати грошову компенсацію за належне для отримання житлове приміщення відповідно до постанови КМУ №728) щодо перебування/не перебування на квартирному обліку не цікавився. Позивачу неодноразово, починаючи з 2019 року, надавались відповіді на його звернення та на адвокатські запити, які описані в клопотанні відповідача від 23.09.2024.
Ухвалою від 15.11.2024 суд відмовив у задоволенні клопотання вх. №44864/24 відповідача про залишення позову без розгляду.
Оскільки сторони обґрунтовані клопотання щодо розгляду справи у відкритому судовому засіданні з їх повідомленням та викликом до суду не надали, зважаючи на відсутність доцільності виклику для допиту свідків або призначення експертизи, суд дійшов висновку розглянути спір у письмовому провадженні.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_4 . Згідно зі службовим посвідченням НОМЕР_5 позивач перебуває на посаді у відповідача.
Протоколом №2 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_1 від 12.07.1999 підтверджується постановлення позивача у складі сім'ї, а саме дружини ОСОБА_2 на квартирну чергу.
Відповідно до протоколу №6 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_1 від 31.05.2001 позивача знято з квартирного обліку та виділено житло, а саме 2-х кімнатну квартиру загальною площею 52,09м2, з усіма зручностями за адресою: АДРЕСА_3 .
Протоколом №9 засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 06.11.2001 підтверджується, що позивачу та членам його сім'ї виділено житло, а саме 2-х кімнатну квартиру АДРЕСА_4 , загальною площею 52,61м2,- з усіма зручностями.
16.08.2007 позивач звернувся рапортом до заступника голови житлової комісії п/п-ка ОСОБА_3 , в якому просив зарахувати його, дружину та сина на квартирний облік для одержання жилої площі в місті Черкаси.
Випискою з протоколу №9 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_1 від 05.09.2007 підтверджується, що позивача та членів сім'ї поставлено на квартирний облік в загальну чергу.
У подальшому 03.02.2020 позивач звернувся рапортом до начальника центру перепідготовки та підвищення кваліфікації особового складу полковника ОСОБА_4 , в якому просив клопотати перед житловою комісією відповідача щодо поновлення його у загальній черзі на отримання постійного житла у зв'язку з незаконним зняттям з квартирного обліку у 2001 році, як особу, яка отримала житло.
Витягом з протоколу №3 спільного рішення командування та житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.05.2020 підтверджується, що позивачу відмовлено у поновленні на квартирному обліку з 1999 року. У ньому серед іншого зазначено, що позивач складом сім'ї три особи на даний час перебуває на квартирному обліку у відповідача з 2007 року. У матеріалах облікової житлової справи позивача відсутні документи, що підтверджують його перебування на квартирному обліку з 1999 року. Рішенням житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 31.05.2001 (протокол №5) позивача знято з квартирного обліку. Вказане рішення позивач не оскаржував. Листом від 15.05.2020 відповідач повідомив позивача про результати розгляду його рапорту та прийняття вказаного вище рішення.
Із витягу з протоколу спільного рішення командування та житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31.05.2024 №5 (далі - Спірне рішення) суд установив, що позивач 14.03.2024 звернувся до відповідача щодо поновлення його на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання у зв'язку з неправомірно прийнятим рішенням житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 31.05.2001 щодо зняття з такого обліку. У зв'язку з ненаданням позивачем будь-яких документів про перебування в списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку до 2007 року, його звернення залишено без розгляду. Запропоновано надати оригінали документів про перебування його в списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у загальному порядку до 2007 року. Повідомлено, що у разі надання зазначених документів, житлова комісія відповідача повторно розгляне вказане питання. Листом від 29.08.2024 відповідач повідомив позивачу про розгляд його рапорту від 15.08.2024 №03.1.2/22070/24-Вн та за результатами розгляду надіслав вказаний вище витяг з протоколу.
Тому позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких громадянин має змогу побудувати житло, придбати його у власність, або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступною платою відповідно до закону.
Частиною першою ст.12 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - ЗУ №2011-XII) передбачено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.37 Житлового кодексу УРСР (далі - ЖК УРСР) громадяни, які потребують поліпшення житлових умов та залишили роботу на підприємствах, в установах та організаціях у зв'язку з виходом на пенсію беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов нарівні з працюючими на цих підприємствах, в установах, організаціях громадянами.
Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов згідно зі ст.38 ЖК УРСР встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Відповідно до ст.40 ЖК УРСР громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;
2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР;
4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;
5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
У разі смерті громадянина, який перебував на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, за членами його сім'ї зберігається право подальшого перебування на обліку. Таке ж право зберігається за членами сім'ї громадянина, який перебував на обліку у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів і був знятий з обліку з підстав, зазначених у пунктах 2 і 4 цієї статті.
Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.
Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.
Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок). Він визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.
Порядком визначено алгоритм обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлових приміщень для постійного проживання Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).
Відповідно до п.22. Порядку облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Згідно з п.23 Порядку для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника). До рапорту додаються:
довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) військовослужбовця та членів його сім'ї, які потребують поліпшення житлових умов;
витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї;
довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад);
документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.
Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.
Пунктом 24 Порядку встановлено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.
У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік.
Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла.
Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.
Пунктом 25 Порядку визначено, що на кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа. Облікова справа зберігається за місцем перебування військовослужбовця на обліку, а після надання йому житла для постійного проживання протягом п'яти років - у виконавчому органі районної, міської, районної у місті ради, що видав ордер, якщо ордер видано квартирно-експлуатаційним органом - в квартирно-експлуатаційному органі. Після закінчення зазначеного строку справа знищується у встановленому порядку.
Згідно з п.30. Порядку військовослужбовці знімаються з обліку у разі:
поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;
засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;
звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;
подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;
в інших випадках, передбачених законодавством.
Отже, вказаний перелік підстав для зняття військовослужбовців з обліку не є вичерпним.
Згідно з п.31 Порядку житлові приміщення надаються тільки військовослужбовцям, які перебувають на обліку, крім випадків, передбачених законодавством.
Отже, право на житло мають військовослужбовці, які перебувають на обліку.
Відповідно до п.32. Порядку військовослужбовцям житло надається згідно з чергою.
Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).
Пунктом 33 Порядку встановлено, що житлове приміщення, що надається військовослужбовцю для постійного проживання, повинне бути благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, відповідати встановленим санітарним та технічним вимогам.
Згідно з п.34 Порядку на підставі рішення про надання житла виконавчий орган районної, міської, районної у місті ради, а в закритому військовому містечку - квартирно-експлуатаційний орган видає ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення, безпосередньо військовослужбовцю, на ім'я якого він виписаний, або за його дорученням іншій особі.
Ордер може бути виданий лише на вільне житлове приміщення.
Відповідно до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081, Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №450, та Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №728, з метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року №380 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція).
Інструкція визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей).
Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції визначено, що для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).
Основними завданнями житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) відповідно до п. розділу ІІ Інструкції є:
перевірка житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей;
прийняття рішення з житлових питань, у тому числі із розгляду відповідних рапортів (заяв) військовослужбовців та членів їх сімей з житлових питань;
ведення обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею);
ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
розгляд заяв, скарг та пропозицій, що виникли під час роботи житлових комісій військових частин, та прийом громадян з житлових питань;
видача документів, які створюються житловими комісіями військових частин під час виконання вимог цієї Інструкції;
ведення оперативного обліку службових житлових приміщень.
Відповідно до п.7 розділу ІІ Інструкції житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо:
взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею);
взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення;
зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва.
Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4), підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі (п.8 розділу ІІ Інструкції).
Відповідно до п.3 розділу VІ Інструкції облік ведеться в житлових комісіях військових частин (об'єднаних житлових комісіях), військових комісаріатах та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
Згідно з п.4 розділу VІ Інструкції для зарахування на облік військовослужбовець подає командиру військової частини рапорт, який реєструється у службі діловодства військової частини.
До рапорту додаються документи, передбачені вказаним вище Порядком, а також витяг з послужного списку військовослужбовця.
Зазначені документи направляються командиром до житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) для прийняття рішення про зарахування на облік.
Житлова комісія військової частини (об'єднаної житлової комісії) у разі необхідності має право запитувати через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян інші документи.
Вимагати від військовослужбовців та членів їх сімей інших, не передбачених законодавством, документів забороняється.
Отже, для зарахування на облік військовослужбовець має подати командиру військової частини рапорт та документи, передбачені вказаним вище Порядком, які направляються командиром до житлової комісії. Водночас житлова комісія має право запитувати через командира у відповідних державних органів, установ, організацій та громадян інші документи.
Зі спірного рішення суд установив, що позивач 14.03.2024 звертався до відповідача щодо поновлення його на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, у зв'язку з неправомірно прийнятим рішенням житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 31.05.2001 щодо зняття з такого обліку. Відсутні відомості щодо переліку документів, які позивач надав зі вказаного приводу відповідачу. З огляду на право житлових комісій переглянути власні рішення, наявність рішення про зняття особи з обліку на житло не перешкоджає повторному вирішенню питання забезпечення військовослужбовця житлом.
Відповідно до п.5 розділу VІ Інструкції житлова комісія військової частини (об'єднаної житлової комісії) протягом п'яти робочих днів після реєстрації рапорту військовослужбовця проводить перевірку житлових умов військовослужбовця та членів його сім'ї. За результатами перевірки житлових умов військовослужбовця складається довідка про перевірку житлових умов (додаток 11).
Належні, достовірні та допустимі докази проведення житловою комісією вказаної вище перевірки щодо позивача відсутні. Поважності причин такої бездіяльності доказами не підтверджено.
Згідно з п.6 розділу VІ Інструкції після проведення перевірки житлових умов військовослужбовця житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) на найближчому засіданні, але не пізніше ніж через місяць з дати реєстрації відповідного рапорту військовослужбовця, розглядає питання щодо зарахування військовослужбовця на облік.
На засіданні житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) має право бути присутнім військовослужбовець та члени його сім'ї, щодо яких приймається рішення.
За результатами розгляду житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про зарахування військовослужбовця та членів його сім'ї на облік або відмовляє у зарахуванні на облік із зазначенням обґрунтування такої відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Отже, питання щодо зарахування військовослужбовця на облік має бути розглянуте комісією не пізніше ніж через місяць з дати реєстрації відповідного рапорту військовослужбовця та за результатом його розгляду житлова комісія зобов'язана прийняти одне зі вказаних вище рішень: відмовити або задовольнити.
Відповідач в особі житлової комісії не дотримався вказаних вище вимог законодавства, оскільки звернення позивача від 14.03.2024 розглянув 31.05.2024, тобто, більш ніж через два місяці з дня його реєстрації та за результатом його розгляду не обгрунтовано прийняв Спірне рішення у формі протоколу №5 про залишення його без розгляду у зв'язку. Такого виду рішення законодавством не передбачено. Отже, воно не відповідає вимогам чинного законодавства щодо способу дій.
Вказана в Спірному рішенні підстава прийняття щодо ненадання позивачем будь-яких документів про перебування в списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку до 2007 року, запропонувавши надати оригінали таких документів, не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема п.23 Порядку. У ньому вказаний перелік документів, які військовослужбовець має додати до рапорту. Такого виду документу, як оригінали будь-яких документів про перебування в списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку до певного року, він не містить. Крім того, відсутні належні, достовірні та допустимі докази того, що відповідач скористався правом для отримання інших документів шляхом запиту у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.
Оскільки залишення без розгляду звернення позивача про поновлення в черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку з 12.07.1999, не узгоджується зі вказаними вище вимогами законодавства і такі дії вчинені шляхом видання рішення з непередбачених законом підстав, воно безпосередньо порушує заявлене право позивача. Тому суд дійшов висновку, що належним способом відновлення прав позивача є визнання протиправним і скасування такого акту розпорядчої дії в частині залишення без розгляду вказаного вище звернення позивача.
Доводи відповідача у відзиві про те, що позивач забезпечений службовим житлом відповідно до чинного законодавства не враховані судом, оскільки вони не були визначені підставою для прийняття Спірного рішення та відповідач не дотримався процедури розгляду звернення позивача.
Установлені обставини спору свідчать, що відповідач неналежно розглянув звернення позивача відповідно до його змісту та оформлення рішення про зарахування на облік або відмову у зарахуванні на облік із зазначенням обґрунтування такої відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. Оскільки вказане повноваження є дискреційним для відповідача, відсутність в Спірному рішенні цієї оцінки свідчить про передчасність позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача поновити позивача в черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку з 12.07.1999.
Для повного та ефективного відновлення порушеного права та належного способу їх відновлення наявні підстави зобов'язати відповідача в особі житлової комісії у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути звернення позивача від 14.03.2024 (К-62) про поновлення в черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку з 12.07.1999 та за наслідками його розгляду прийняти відповідне обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.
Отже, позовні вимоги обґрунтовані частково, а позов підлягає задоволенню у вказаних вище частинах.
Згідно з ч. 3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Зважаючи на відсутність доказів понесення позивачем судових витрат, відсутні підстави для його розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Адміністративний позов адвоката Пропадущого А.В. від імені ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) від 31.05.2024 (протокол №5) в частині залишення без розгляду звернення ОСОБА_1 від 14.03.2024 (К-62) про поновлення в черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку з 12.07.1999.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) в особі житлової комісії у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) від 14.03.2024 (К-62) про поновлення в черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку з 12.07.1999, та за наслідками його розгляду прийняти відповідне обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 15.11.2024.