Рішення від 11.11.2024 по справі 440/6568/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/6568/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ясиновського І.Г. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Першого заступника керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавської міської територіальної громади, Державної екологічної інспекції Центрального округу до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшов позов Першого заступника керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавської міської територіальної громади, Державної екологічної інспекції Центрального округу до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради, відповідно до якої просив:

визнати протиправною бездіяльність Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради, яка полягає у невжитті заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на землях комунальної власності площею 4012,85 кв.м., яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , в межах Полтавської міської територіальної громади, та межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 5310137000:19:005:0078;

зобов'язати Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради вжити заходи щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на землях комунальної власності площею 4012,85 кв.м., яке знаходиться за адресою м. Полтава, вул. Сосюри 33-Є, в межах Полтавської міської територіальної громади, та межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 5310137000:19:005:0078.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за наслідками перевірки Державною екологічною інспекцією Центрального округу проведено перевірку, за результатами якої встановлено наявність на землях комунальної власності площею 4012,85 кв.м., яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , в межах Полтавської міської територіальної громади несанкціонованого сміттєзвалища, площею 4012, 85 кв.м., у зв'язку з чим видано припис відповідно до якого зобов'язано відповідача ліквідувати несанкціоноване сміттєзвалище. Однак на час звернення до суду, відповідач вказані вимоги припису не виконав, що свідчить про протиправну бездіяльність. Тому просив задовольнити позов.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13.06.2024 надійшла заява (в порядку ст.53,166 КАС України), відповідно до якої Полтавської окружної прокуратури Полтавської області просив прийняти до розгляду позовні вимоги в наступній редакції:

визнати протиправною бездіяльність Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради, яка полягає у невжитті заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на 3 несформованих земельних ділянках комунальної власності загальною площею 4012,85 кв.м., а саме №1 площею 381,76 м2, об'ємом 201,31 м3, №2 площею 1332,63 м2, об'ємом 1367,04 мЗ, яка межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 5310137000:19:005:0078 та №3 площею 2298,46 м2, об'ємом 2764,74 м3, які знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , в межах Полтавської міської територіальної громади;

зобов'язати Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради вжити заходи щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на 3 несформованих земельних ділянках комунальної власності загальною площею 4012,85 кв.м., а саме №1 площею 381,76 м2,обємом 201,31 м3, №2 площею 1332,63 м2, об'ємом 1367,04 м3, яка межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 5310137000:19:005:0078 та №3 площею 2298,46 м2, об'ємом 2764,74 м3, які знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , в межах Полтавської міської територіальної громади /а.с. 64-78/.

20.06.2024 року до матеріалів справи через систему "електронний суд" надійшли письмові пояснення представника Державної екологічної інспекції Центрального округу в яких окрім іншого зазначено, що Державною екологічною інспекцією Центрального округу (далі - Інспекція) на виконання постанови Полтавської окружної прокуратури Полтавської області про залучення спеціаліста 04.12.2023 в кримінальному провадженні №42022172060000225 від 20.10.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України, обстежено земельні ділянки суміжні із ділянками з кадастровими номерами 5310137000:19:005:0077 та 5310137000:19:005:0078, які знаходяться за адресою: вул. Сосюри, 33, м. Полтава, Полтавська область, і межують з територією ПАТ "Керамік" (ЄДРПОУ 05513247). Під час обстеження вказаних земельних ділянок встановлено їх засмічення на відкритому ґрунті відходами суміші або окремі фракції бетону, цегли, облицювальної плитки та кераміки інші, ніж зазначені за кодом 17 01 06, відповідно до коду 17 01 07 Національного переліку відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2023 № 1102.

Інші учасники справи своїм правом надання заяв по суті не скористались.

Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (надалі також - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.

Полтавською окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні №42022172060000225 від 20.10.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 239 КК України, за фактом забруднення земельної ділянки, розташованої в м. Полтава, по вул. Сосюри, 33-Є (кадастровий номер 5310137000:19:005:0078, площею 1000 кв.м), яка належить на праві приватної власності ОСОБА_1 /а.с. 21/.

В ході досудового розслідування 05.12.2023 було проведено огляд земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 з кадастровим номером 5310137000:19:005:0078 із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції Центрального округу та інженера-геодезиста Полтавської філії ДП «УкрНДІІНТВ», в ході якого було встановлено, що будівельними відходами засмічена як вказана земельна ділянка, так і суміжні з нею земельні ділянки, включаючи землі, що перебувають у комунальній власності - засмічені на відкритому ґрунті відходами суміші та окремими фракціями бетону, цегли, облицювальної плитки та кераміки /а.с. 22-26/.

Відповідно до Акту визначення площ та об'ємів сміттєзвалищ і схеми розташування останніх на території Полтавської міської ради від 05.12.2023, підписаного сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_2 , загальна площа засмічення відходами становить 4679,38 кв.м, об'ємом відходів - 8099,72 куб.м /а.с. 27-31/.

Встановлено, що вказане сміттєзвалище знаходиться в межах Полтавської територіальної громади на несформованих землях комунальної власності та частково на земельних ділянках приватної власності. Доступ до засмічених земельних ділянок не огороджений, вільний.

Окрім того, досудовим розслідуванням встановлено, що площа засмічення саме земель комунальної форми власності становить 4012,85 кв.м.

Вищевказане є порушенням ст.ст. 35, 45, 46 Закону України "Про охорону земель", ст. 96, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 26 Закону України "Про управління відходами".

На підставі вказаних обставин прокурор звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував наступне.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні питання регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України), Законом України "Про природно-заповідний фонд України" від 16.06.1992 № 2456-XII (далі - Закон №2456), Законом України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV (далі - Закон №858).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд враховує, що відповідно до ст.1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та соціальні основи охорони земель з метою забезпечення їх раціонального використання, відтворення та підвищення родючості ґрунтів, інших корисних властивостей землі, збереження екологічних функцій ґрунтового покриву та охорони довкілля визначає Закон України від 19.06.2003 №962-IV "Про охорону земель" (далі - Закон №962-IV).

Статтею 1 Закону №962-IV визначено, що охорона земель - система правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Стаття 35 Закону №962-IV зобов'язує власників і землекористувачів, в тому числі орендарів, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від забруднення, уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Згідно статті 45 Закону №962-IV господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені граничнодопустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

У разі виявлення фактів забруднення ґрунтів небезпечними речовинами спеціально уповноважені органи виконавчої влади у галузі охорони земель вживають заходів до обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, притягнення винних до відповідальності згідно із законом і проведення в установленому порядку робіт з дезактивації, відновлення забруднених земель, консервації угідь і визначення режимів їх подальшого використання.

Відповідно до статті 46 Закону №962-IV забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

У свою чергу, Законом України від 05.03.1998 №187/98-ВР "Про відходи" (далі - Закон №187/98-ВР) визначено правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України.

У відповідності до статті 1 Закону №187/98-ВР відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; небезпечні відходи - відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними; виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів; власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.

Статтею 12 Закону №187/98-ВР встановлено, що відходи, щодо яких не встановлено власника або власник яких невідомий, вважаються безхазяйними.

З метою запобігання або зменшення обсягів утворення відходів виявлені безхазяйні відходи беруться на облік.

Порядок виявлення та обліку безхазяйних відходів визначається Кабінетом Міністрів України.

Власники або користувачі земельних ділянок, на яких виявлено безхазяйні відходи, зобов'язані у п'ятиденний строк повідомити про них місцеві органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Підставами для визначення відходів безхазяйними та їх обліку можуть бути: повідомлення власників або користувачів земельних ділянок, на яких виявлено безхазяйні відходи; звернення (повідомлення) громадян, підприємств, установ та організацій, засобів масової інформації; результати інспекційних перевірок центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, державної санітарно-епідеміологічної служби, органів місцевого самоврядування.

У разі отримання звернення (повідомлення) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування зобов'язані визначити кількість, склад, властивості, вартість відходів, рівень їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та вжити заходів для визначення власника відходів.

У разі потреби для визначення власника безхазяйних відходів та їх оцінки можуть залучатися правоохоронні органи, відповідні спеціалісти і експерти.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з пунктом "а" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку належить зокрема: 6) вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів; 15) затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.

Відповідно до п. "и" ч.1 ст.21 Закону №187/98-ВР органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Як свідчать матеріали справи, вищевказане несанкціоноване сміттєзвалище розташоване на території Полтавської міської територіальної громади.

Правовий аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що у даному спорі саме на відповідача покладається обов'язок забезпечення та організації вжиття заходів з ліквідації вищезгаданого несанкціонованого сміттєзвалища.

За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 року у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Відсутність вчинення заходів з ліквідації вищезгаданого несанкціонованого сміттєзвалища свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що порушує встановлений порядок охорони та використання земель.

Захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави згідно зі ст.1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" відносяться до мети здійснення функцій прокуратури України.

Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (п.1 ч.6 ст.23 вказаного Закону).

Зважаючи, що саме відповідач допустив спірну бездіяльність, суд дійшов висновку, що у цьому випадку порушені саме державні інтереси, і прокурор на підставі наведеної норми звернувся в суд обґрунтовано. Тому протилежні доводи відповідача є необґрунтованими.

Врахувавши зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу содових витрат.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Першого заступника керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області (вул. Антона Грицая, буд.1, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 02910060) в інтересах держави в особі Полтавської міської територіальної громади, Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, буд.6, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 42149108) до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Стрітенська, буд.19, м. Полтава, 36020, ідентифікаційний код 03365854) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради, яка полягає у невжитті заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на 3 несформованих земельних ділянках комунальної власності загальною площею 4012,85 кв.м, а саме №1 площею 381,76 м2, об'ємом 201,31 м3, №2 площею 1332,63 м2, об'ємом 1367,04 мЗ, яка межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 5310137000:19:005:0078 та №3 площею 2298,46 м2, об'ємом 2764,74 м3, які знаходиться за адресою м. Полтава, вул. Сосюри 33-Є, в межах Полтавської міської територіальної громади.

Зобов'язати Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради вжити заходи щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на 3 несформованих земельних ділянках комунальної власності загальною площею 4012,85 кв.м., а саме №1 площею 381,76 м2,об'ємом 201,31 м3, №2 площею 1332,63 м2, об'ємом 1367,04 м3, яка межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 5310137000:19:005:0078 та №3 площею 2298,46 м2, об'ємом 2764,74 м3, які знаходиться за адресою м. Полтава, вул. Сосюри 33-Є, в межах Полтавської міської територіальної громади.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ч.8 ст. 18, ч.ч. 7-8 ст. 44 та ст. 297 КАС України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підп. 15.5 підп. 15 п. 1 р. VII "Перехідні положення" КАС України.

Суддя І.Г. Ясиновський